В очікуванні дива

Ми змушені жити під час війни, але кожен із нас знає, що війна водночас  — це й підтримка, розуміння, співчуття, надія та віра. У тому, щоб не ігнорувати свята навіть під час таких страшних випробувань, як війна, сенс є.

«Новорічні свята символізують перемогу майбутнього над минулим, дають нам можливість зосередитися на майбутньому, на оптимізмі та надії, що попереду світліші дні. Ця надія може бути потужним мотиватором для подолання поточних труднощів» –  зазначив в одному з інтерв’ю соціальний психолог  Ілля Бачурін.

У цей непростий час публічні бібліотеки залишаються осередками, які спроможні створити казкову атмосферу зимових свят як для дітей, так і дорослих і тим самим:

♦ “перезавантажити” нервову систему читачів, зняти накопичену напругу і стрес;

♦ зміцнити соціальні зв’язки;

♦ сформувати позитивні спогади;

♦ надихнути на позитивні зміни та мотивувати рухатися вперед.

Свою підтримку, турботу і повагу до користувачів бібліотеки висловлюють різноманітністю форматів заходів.

  Так, в місцевій бібліотеці села Тетянівка (Донецька обл.) встановили ялинку, а до Різдва діти створили саморобки.

Завідувачка Олена Варченко вважає: треба створювати різдвяний настрій дітям. “Зараз же не можна робити таких масових заходів, але діти прибігають, забігають, трохи побули і пішли”, — зазначила пані Олена.

Детальніше тут

  Неймовірну фото-зону під відкритим небом створено в Балтській публічній бібліотеці. Справжня новорічна казка! Обов’язково перегляньте тут:  https://www.facebook.com/reel/575090328500099

 Передсвяткові бібліотечні майстер-класи дозволили усім бажаючим зануритись в атмосферу свята,  розвинути власні творчі здібності та створити святкові прикраси, декори, подарунки на Різдво і Новий рік:

  у Сумській ОУНБ фахівці бібліотеки разом з відвідувачами Сумської обласної організації Українського товариства глухих виготовляли своїми руками святкові різдвяні ліхтарики, котрі є символом Різдва. Створювали їх з надією на те, що  добро, любов, світлі вчинки переможуть зло і несправедливість, що вогник світла обов’язково засяє для кожного з нас!

  В Золочівській міській бібліотеці ім. І. Франка учасники отримали можливість самостійно зліпити з глини та розписати новорічні іграшки за допомогою акрилових фарб. Після майстер-класу кожен учасник отримав унікальну ялинкову іграшку, розписану власноруч, яка буде гріти серце довгі роки. Така прикраса стала не тільки чудовим доповненням новорічної атмосфери, але й символом сімейного тепла та особистих досягнень.

  Відчули перший подих Різдва в ЦРБ ім. П.Тичини Дніпровської ЦБС (м. Київ).  Читачі, під керівництвом майстрині бісероплетіння Надії Самикіної, створювали неповторні ялинкові прикраси – від мерехтливих сніжинок до яскравих кульок.

  В Бібліотеці на Григоренка Дарницької ЦБС (м. Київ) відвідувачі опанували техніку виготовлення традиційної прикраси української оселі  – “різдвяного павука”,  який символізує щастя, гармонію, процвітання та добробут.

  В ОЦІУМ Бібліотека  (м. Київ) створювали Круп’яничку – словʼянська лялька, що символізує достаток і багатство. Основним її наповненням є крупа, яка означає хороший урожай і прибуток. У голодні неврожайні роки з неї могли відсипати зерна, якщо їжі не вистачало. А навесні зерно додавали до посівного. Круп’яничку традиційно робили без обличчя, як і інших обрядових ляльок.

  Виготовлення свічок з природних матеріалів (вощина, хвоя, сухоцвіти) під солодкий медовий запах, блиск новорічних гірлянд, дзвінку різдвяну мелодію в Молодіжному центрі “М-Формація”   дозволив учасникам отримати повне психоемоційне перезавантаження. Майстер-клас відбувся в рамках навчальної програми, що реалізовується UNESCO спільно з Міністерство культури та стратегічних комунікацій України за фінансової підтримки Японії у співпраці з Координаційним центром КМУ / Mental Health UA.

  «Петриківський розпис у виготовленні новорічної іграшки» став справжнім святом творчості у Городоцька центральна  бібліотека. Провести його саме в грудні було надзвичайно символічно, адже це місяць, коли вшановують петриківський розпис як частину нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, куди його внесли у 2018 році.

Листівкарство – добра традиція для багатьох бібліотек. Вітальна новорічна листівка — елегантний та вишуканий сюрприз для рідних та близьких!  Напередодні свят:

  Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека провела оригінальний виїзний майстер-клас «Новорічна листівка» на острові Хортиця. Учасники і учасниці заходу дізналися секрети виготовлення листівок, які стануть приємним подарунком до свят!

  У бібліотеці ім. Г. Квітки-Основ’яненка Дарницької ЦБС (м. Київ) допитливі непосидючі відвідувачі виготовляли листівки-трансформери для своїх найрідніших мам і тат, дідусів та бабусь, щоб подарувати їм часточку своєї любові, тепла і різдвяного настрою.

Проте й маленькі майстри не залишились без подарунків! Бібліотекарі виготовили чарівні скриньки-Санти з цукеркою всередині і пригостили відвідувачів. Зі слів маленької Полінки “було фантастично!”

  В міській бібліотеці ім. С.І. Пономарьова Конотопської міської ради  в рамках проєкту духовно-психологічної підтримки «Радість у творчості» відбувся майстер-клас «Різдвяна листівка» під керівництвом художниці бібліотеки Катерини Смирнової. Поки руки створювали святкові шедеври, кожна аматорка мала можливість згадати справи, цілі та бажання, які хотіла б здійснити у 2025 році. Учасниці мріяли, ділилися ідеями та планами, наповнюючи цю зустріч теплом, щирістю і духом Різдва.

  В опорній публічній бібліотеці  Бориславської громади  відбулась презентація книги “Три королі повертаються додому» Галини Пагутяк. Презентація відбулась напередодні Різдва, адже книга саме про магію і традиції різдвяних свят. Вона занурює  в казкову атмосферу Різдва . Авторка заглиблюється в традиції святкування та розкриває дива Святвечора.

Це книга для всієї сім’ї, адже рекомендована для читання дорослими дітям.

Чудове естетичне оформлення, дизайн обкладинки, ілюстрації не залишать нікого байдужими.

  На базі медико–психологічного простору Торецької громади у м. Київ бібліотекарем центральної бібліотеки ТМЦБ з бібліотеками–філіями було проведено інтерактивний захід “The Grinch. Як Грінч вкрав Різдво”, який став справжньою подорожжю у світ різдвяної казки! Діти поринули у світ історії про Грінча, спочатку переглянувши яскраві уривки з мультфільму та обговоривши разом із присутніми чому важливо ділитися радістю та бути добрими до інших.

У творчій частині заходу діти виготовляли поробки з Грінчем та малювали свої улюблені моменти з історії.

Захоплюючим моментом стала гра-квест: діти вирушили на пошуки “викрадених” Грінчем різдвяних подарунків. Щоб знайти скарби, їм потрібно було розгадати загадки, виконати завдання англійською мовою та зібрати святкові символи.

Наприкінці заходу всі отримали солодкі подарунки та зробили фото на фоні казкових декорацій.

Захід подарував дітям радість, допоміг закріпити знання з англійської мови та нагадав про цінність дружби, доброти, любові та святкового настрою.

  Щороку бібліотекарі бібліотеки на пр-ті Івана Мазепи,39    (м. Кам’янське́) намагаються зробити зимові свята веселими, змістовними для всіх користувачів бібліотеки…  Цьогоріч бібліотека відсвяткувала разом з ГО Червоний Хрест. «Новорічний серпантин» подарував дітям різноманітні ігри і конкурси: танці з стільцями «Гарячі стільці», «Відчепи друга»,  «Впіймай снігову кульку», «Подаруй Сніговику ніс» , «Знайди передбачення»,  «Весела змійка, «Зліпи колобка» та ін. Кожен  учасник забав одержав солодку медаль  за свою неповторнісь та дарунки від ГО Червоний Хрест.

  Різдвяний музично-поетичний vibe у центральній публічній бібліотеці Старокостянтинівської міської громади став для кожного присутнього справжнім святом для душі.

Виступи як досвідчених музикантів, так і юних талантів вражали своєю щирістю та майстерністю. Кожна нота, кожне слово створювали особливу атмосферу тепла, затишку та різдвяного дива.

  Волинська обласна бібліотека для юнацтва провела музичний вечір «Різдвяні читання біля каміна» – симбіоз бібліотеки, театру та музики.

Цей проєкт виник не випадково: ідея створити івент- читання українських та зарубіжних різдвяних творів з’явилася тогоріч та була підтримана партнерами Волинський академічний обласний театр ляльок, музичною «Арт_майстернею» Технічний фаховий коледж ЛНТУ, музичною студією «Менестрель», інструментальним дуетоь Катерини Семчук (бандура) та Павла Ольхового (сопілка), декор Oksana Koba та Єва Іванісік . Автор ідеї та сценарію -Валентина Романишина.

  Напередодні різдвяно-новорічних свят у відділі краєзнавства Кіровоградської ОУНБ імені Дмитра Чижевського відкрилася виставка робіт народної майстрині Людмили Люненко «Різдвяні янголи». Роботи виконані у незвичній техніці паверпул. Це унікальна нідерландська техніка, яка дозволяє створювати скульптури з різних матеріалів. Детальніше тут 

  В час різдвяних канікул до відділу краєзнавства Рівненської ОУНБ було  запрошено студентів ГО “Рівненський університет третього віку” та дітей різного віку на практикум з підготовки колядників «Ходімо з нами колядувати!» Усі разом дізнавалися  про історію святкування Різдва та  вчилися співати нових та вже відомих колядок.

Організатори навчань – студенти 3 курсу факультету музичного мистецтва Рівненського державного гуманітарного університету разом з керівниками  доцентками  Тетяною Прокопович та  Оксаною Гумінською зуміли розважити та навчити гостей  слідувати традиціям Різдва.

  До 12 січня 2025 року «Зимовий biblio-ярмарок» у відділі дитячого простору ПОУНБ ім. І.П. Котляревського розважатиме юних читайликів. На відвідувачів чекають локації: «Ятка снігових сторінок», «Ятка вправних рученят», «Казковий льодограй», «Забавляндія» та «Вирій передбачень».

Це лише невеликий перелік з тих подій, що продовжую відбуватися в бібліотеках. Вміння дарувати людям радість, світло, тепло та надію були і залишаються  невід’ємною частиною буття українських бібліотек.

Наостанок хочу привернути вашу увагу на музичний альбом «Територія Різдва. Дух нескорених» від української виконавиці Анжеліки Рудницької, записаний за підтримки Українського культурного фонду. В його основі – українські колядки й щедрівки у сучасній обробці, заспівані відомими українськими артистами разом військовослужбовцями й ветеранами. До альбому увійшли 14 композицій, серед яких культові «Щедрик», «Спи, Ісусе, спи», «Ой сивая зозуленька», «Ой хто-хто Миколая любить», а також старовинні, які майже не виконують зараз: «Радуй, Земле! Коляда їде», «Ой рано-рано та й загадано всім на війну».

За словами пані Рудницької цей альбом  –  наша рефлексія на час, в якому ми живемо.

Прослухати композиції з музичного альбому «Територія Різдва. Дух нескорених» можна на ютуб-каналі Анжеліки Рудницької за посиланням. Гроші із монетизації «Території РіздвА» команда проєкту традиційно спрямовує на Сили оборони України.

Нехай свята нагадають про те, заради чого варто жити й боротися.

Заставк – картинка  зі сторінки іейсбуку Вироби HAND MADE УКРАЇНА

Нехай свята нагадають про те, заради чого варто жити й боротися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)