Цікаво, творчо, захоплююче: проєкти від лауреатів конкурсу «Бібліотека року- 2024» (проєкт 1)

Щороку НМВ на сторінках свого блогу «Публічна бібліотека територіальної громади» репрезентує проєкти  бібліотек, які  перемогли у Всеукраїнському конкурсі «Бібліотека року».

Водночас треба розуміти, що за лаштунками конкурсу залишається низка інших проєктів. За винятком переможців вони також втілюють цікаві ідеї, мають значний потенціал і несуть важливі меседжі.

Рішення методистів НМВ щодо висвітлення проєктів інших лауреатів конкурсу 2024 р. ґрунтувалось як на розумінні важливості просування цікавих ініціатив, так і сприяння:

  • максимальній прозорості процесу відбору переможців у конкурсі «Бібліотека року»;
  • уникненню помилок під час подачі проєктних заявок (проєкт має бути зрозумілим для зовнішнього сприйняття членами журі, які повинні оцінити його за цілою низкою показників, що традиційно використовуються для цього. Додатково див. допис на блозі від 12 Жовтня, 2021р. https://oth.nlu.org.ua/?p=5151 ;
  • мотивування брати участь у конкурсі тих бібліотекарів, які можуть й хочуть, але певна сором’язливість і нерішучість стають на заваді прояву справжніх талантів і потенціалу (пам’ятаємо, що участь у конкурсах – це збір авторитетної думки і підтвердження правильності обраного вектора);
  • підвищенню продуктивності та ефективності роботи бібліотечної команди;
  • формуванню та розвитку деяких ключових компетентностей у бібліотекарів (пам’ятаємо, що визначення навичок своїх співробітників та навичок, необхідних вашій бібліотеці визначає найкращий курс дій).

Тож  пропонуємо ознайомитись з іншими потужними проєктними заявками 2024 року від лауреатів цьогорічного конкурсу.

Проєкт від Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара – День науки в бібліотеці.

ОЄК ВІД е

Дата проведення: 25 січня 2024 року

День науки в бібліотеці – це комплекс оригінальних практичних занять, зустрічей з популяризаторами науки, які відбувалися на різних локаціях бібліотеки.

Мета проєкту – яскраво популяризувати науку серед дітей та юнацтва, стимулювати інтерес до природничих знань та їхнього креативного застосування в житті, допомогти в соціалізації родинам з дітьми серед ВПО. У перспективі – розкрити наукові таланти молоді і зміцнити у майбутньому науково-технічний потенціал України.

 Актуальність проєкту

Наука і технології є дієвими рушіями розвитку в багатьох важливих сферах діяльності, які допомагають економічному прогресу, вдосконалюють систему охорони здоров’я. Саме завдяки науці сучасний світ такий комфортний, доступний та цікавий. Вчені активно працюють над редагуванням геному людини, що дозволить запобігти чи вилікувати багато хвороб, техніки у процесі розробки ефективних квантових комп’ютерів, які, ймовірно, пришвидшать обчислення в кілька тисяч разів, астрономи фотографують чорні діри та ведуть пошуки екзопланет. Можливості науки розширюються і вражають. Важливо приділяти увагу популяризації науки, заохочувати дітей та молодь до нових досліджень і відкриттів, адже саме юнацтво вже завтра творитиме нову історію нашої держави.

У Полтавській громаді працює центр STEM-освіти, є кілька  тематичних гуртків у різних закладах, у місті планувалося створення Музею науки, яке відклалося через повномасштабне вторгнення РФ. Утім, яскравого заходу, який би одночасно заохочував до зацікавлення і демонстрував можливості різних галузей науки, у громаді ще не було.

За даними дослідження «Культура Полтави. Чинна політика і запити містян» від ГО «Інститут аналітики та адвокації» (https://iaa.org.ua/portfolio/kultura-poltavy-chynna-polityka-i-zapyty-mistyan/) лише 10% дозвілля полтавці приділяють відвідуванню закладів культури пізнавального спрямування (для порівняння: хатні справи та відпочинок вдома займає 84% неробочого часу полтавців), тож для нашої громади розвиток напряму змістовного дозвілля, і популяризації науки зокрема, є актуальним.

 Передісторія проєкту

З липня 2022 року у бібліотеці щочетверга діє STEM-лабораторія «Ми пізнаємо світ» для дітей 5-12 років (включно з ВПО). Завдяки цікавій ідеї Марини Білець, кандидатки біологічних наук, викладачки Полтавського державного медичного університету, волонтерки, діти в захопливій формі знайомляться з особливостями хімічних речовин, отримують початкові навички, потрібні для наукових досліджень. Заняття викликають неабияке зацікавлення (https://www.youtube.com/watch?v=uRxiIWQgJm8).

Зважаючи на досвід та позитивне сприйняття STEM-лабараторії, команда бібліотеки створила проєкт «День науки в бібліотеці» і подалася на грантовий конкурс програми #ZMINA_2_0 «Субгранти для культурних проєктів» фонду ІЗОЛЯЦІЯ за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проєкт переміг і здобув грантову підтримку. В результаті були закуплені освітлювальна техніка, наочні матеріали, хімічні реактиви та спеціальний посуд, захисні дитячі фартухи та окуляри, пізнавальні подарунки (книжки, настільні ігри), сувенірні призи (чашки з логотипом проєкту) та супутня канцелярія на суму близько 60 тисяч грн – і 4 травня 2023 року відбувся перший захід проєкту.

Захід проходив у два етапи: з 10:00 до 13:00 для учасників віком 5-12 років та з 13:00 до 16:00 для школярів 13-16 років.

Спеціальною гостею заходу стала відома письменниця, медична генетикиня та популяризаторка науки з Дніпра Аліна Штефан. Спікерка познайомила дітей із власними книжками і провела натхненну бесіду, заохочуючи дітей пізнавати таємниці світу.

На День науки також завітали і представники місцевої влади: заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Ігор Панченко, який звернувся до молоді із промовою, директорка Департаменту культури і туризму Ірина Удовиченко,і заступниця директорки Департаменту Лілія Федорченко.

Захід анонсувало місцеве телебачення та висвітлювали численні інтернет-портали (https://irt.pl.ua/news/29720/?fbclid=IwAR1TKLOEAFiBqoiZxQx92ecqR1KOm7JmQWw8vIhq1p4JAspTR0ZyYJOETYs).

Команда бібліотеки отримала багато позитивних відгуків від учасників заходу. (https://www.facebook.com/poltavaNVK16/posts/1310540969819752?locale=uk_UA).

Проведення заходу 25 січня 2024 року

До початку заходу локації та коридори бібліотеки були концептуально прикрашені, щоб занурити відвідувачів в атмосферу наукових відкриттів. Одна з цікавинок оформлення – проєктор, який перетворював стелю і стіни в одному з коридорів то на зоряне небо, то на панораму планети за часів динозаврів.

Почалося свято науки на локації «Нон-фікшн», яка розташовувалась в літературно-мистецькій вітальні на цокольному поверсі (найпростіше укриття). Всі учасники, а це 98 осіб (діти 10-12 років та їхні батьки, серед яких орієнтовно 50% –  родини ВПО), прослухали вступне слово від ведучої заходу, прозвучали привітальні слова від директорки бібліотеки Світлани Сичової та заступника начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антона Чубенка.

Налаштував на радісне пізнання спеціальний гість заходу – популяризатор науки, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Полтавського  музею авіації і космонавтики Владлен Орлов.

Далі учасники розподілились за інтересами і перейшли на концептуально прикрашені локації.

♦Хімічна локація. Ведуча – кандидатка біологічних наук, викладачка Полтавського державного медичного університету, волонтерка Марина Білець. На занятті «Хімічні дива» учасники говорили про кольори та їхнє значення в нашому житті, робили хімічний світлофор, малювали та писали листи магічними чорнилами,  вчилися користуватись справжнім хімічним посудом, проводили досліди із рідинами різної щільності, які дивовижно нашаровувалися та змінювали відтінки. Разом з ведучою поговорили про вогонь та його властивості, вирощували казкових змій та спостерігали виверження хімічного вулкану.

Палеонтологічна локація. Ведуча – завідувачка відділу галузевої літератури Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара. На інтерактивному занятті «Земля первісних часів» учасники дізналися про епоху динозаврів, їхній еволюційний розвиток та зникнення. Присутні ознайомилися із книгами, фільмами та комп’ютерними іграми, присвяченими цим первісним ящерам. Юні дослідники залюбки зібрали тематичні пазли та намалювали доісторичних рептилій.

Астрономічна локація. Ведучий – керівник гуртка «Аналіз космічних знімків у геоінформаційних системах» Малої академії наук Віталій Глухота. Під час майстеркласу «Знімки зоряного неба» учасники познайомилися з можливостями супутникових знімків, спеціальними тематичними сайтами та програмами, роздивились «цвітіння води» в Кременчуцькому водосховищі. А також побачили наслідки російської агресії в Україні, які помітно навіть з космосу.

Медична локація. Ведуча – головна бібліотекарка відділу соціокультурної роботи Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара, психологиня Валентина Гринько.  Під час цікавої подорожі тілом людини «Те, що тебе тримає» діти поспілкувались про особливості людського скелету, розглядаючи повномірний макет, переглянули пізнавальне відео, провели декілька фізіологічних експериментів, виконали вправи для стрункої постави, дізнались цікаві факти про основні органи людського тіла і у формі гри вивчили їхнє розташування на навчальному манекені. Також учасники здобули навички роботи з цифровим мікроскопом і роздивилися зразки органічних тканин.

Технічна локація.  Ведучий – керівник гуртка «Робототехніка» Полтавського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Ігор Кононов. На занятті «Програмування LEGO-роботів» учасники поглибили знання про роботів, дізналися нові факти про робототехніку та інженерію, познайомились із сучасними комп’ютерними технологіями та середовищами програмування, а також сконструювали та протестували справжнього LEGO-робота.

Наприкінці Дня науки в бібліотеці всі учасники знову зібралися на локації «Нон-фікшн» для підведення підсумків. Партнери проєкту і ведучі локацій отримали подяки від бібліотеки. Всі діти, які брали участь у заході, отримали пізнавальні подарунки – енциклопедії, присвячені окремим галузям науки. Подарунки забезпечили постійні партнери бібліотеки – простір взаємодії та розвитку для ВПО «Shelter Poltava» (німецько-український проєкт, який реалізується громадською організацією «Альянс розвитку» за підтримки німецьких партнерів «Schüler Helfen Leben» та «Peer leader International») та видавництво «Ранок».

 Зворотній зв’язок

Перед початком роботи тематичних локацій учасників заходу було опитано щодо їхніх очікувань від участі у Дні науки в бібліотеці. За результатами відповідей 10-ти учасників (дітей і дорослих) очікування полягають у тому, що вони хочуть отримати нові знання у сфері науки, нові враження від почутого і побаченого, провести власноруч цікаві досліди та експерименти, ознайомитися з новими науково-пізнавальними книгами із фондів бібліотеки. Загалом опитані учасники розповідали про свої очікування від заходу дуже жваво і піднесено, супроводжуючи відповіді радісними емоціями і словами на кшталт: «Жду чогось грандіозного!», «Очікую дива!».

Про те, що очікування запрошених на День науки справдилися, свідчать результати опитування, яке було проведено після закінчення роботи тематичних локацій і участі в ній дітей, підлітків та дорослих, що їх супроводжували. На виході з бібліотеки було оформлено столик з «Колбою вражень». У цю велику лабораторну колбу усі охочі могли покласти свої письмові відгуки про те, які у них залишилися враження від проведення бібліотекою Дня науки та їхньої участі в тематичних наукових локаціях.

Усі відгуки позитивні: бібліотеці дякують за організацію «цікавого», «змістовного», «суперового», «класного», «важливого», «сучасного», «актуального» заходу – саме так його називали у відгуках. Дорослі писали про те, що вони раді за дітей, які «з користю і профорієнтаційно» провели час у бібліотеці. Діти ж найбільше були вражені практичними заняттями і дослідами, особливо з хімії, археології та математики. Було багато побажань проводити у бібліотеці подібні заходи ще.

Наводимо декілька найцікавіших вражень:

  • «Мене дуже вразив вулкан та багато іншого у відділі хімії. Дякую за те, що ви подарували нові емоції»
  • «Дякую. Я дізнався багато цікавого, ще й приз отримав»
  • «Мені дуже сподобалося бути в цій бібліотеці, тут нам показували та розповідали про вулкан, про хімію та про книги, які ми можемо зробити самі»
  • «Чудовий захід, дітям дуже сподобалося. Пізнавально та цікаво. Багато наглядних елементів, скелет, мікроскоп, телескоп. Дякуємо»
  • «Дуже потрібний захід для того, щоб розвинути у дітей схильність до якоїсь науки. У майбутньому з них обов’язково будуть науковці. Дякую!»
  • «Мені сподобалось, у майбутньому я буду науковцем».

 Сталість проєкту

Заняття STEM-лабараторії в межах проєкту «Тиждень бібліотечних активностей» триває і надалі. Команда бібліотеки планує проводити Дні науки і в подальшому, залучаючи нових учасників, спонсорів та партнерів, аби ще більше дітей та підлітків відкрили для себе цікавий бік науки, отримали нові знання та навички, а отже збільшити вірогідність розкрити серед задіяної молоді схильності й таланти до тієї чи іншої STEM-галузі та загалом підвищити престиж наукової діяльності в очах дітей та юнацтва.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)