Бібліотеки для ветеранів: платформи реабілітації та вшанування пам’яті — українські та міжнародні практики (ч. 1)

Україна сьогодні стикається з великими випробуваннями та водночас зміцнює свою національну ідентичність. У цей критичний момент війна впливає на кожну сферу суспільного життя, від економіки до культурної спадщини, залишаючи сліди втрат і водночас відкриваючи потенціал задля майбутнього нашої країни. Бібліотеки в Україні відіграють важливу роль у документуванні подій війни, вшануванні пам’яті загиблих героїв та підтримці ветеранів і їхніх родин.

Особливо гостро стоїть питання реінтеграції військовослужбовців, які повертаються із бойових дій, відновлення їх фізичного та емоційного стану, потреба в підтримці та розумінні.  Перші ветерани повномасштабної війни вже повертаються додому. Ще складнішою є реінтеграція колишніх військових з інвалідністю, оскільки ветерани стикаються з численними бар’єрами у доступі до соціально-економічних можливостей̆ та психологічною неготовністю суспільства до їх сприйняття.

В Ізраїлі підтримка ветеранів, меморіалізація пам’яті загиблих солдатів та інтеграція громадських просторів, як-от бібліотеки, у цю систему підтримки та вшанування пам’яті є важливими аспектами культурного і національного життя.

Так, Організація вдів та сиріт Армії оборони Ізраїлю (IDFWO) надає матеріальну й емоційну підтримку родинам загиблих солдатів. Програми включають ініціативу “Загін обіймів”, у межах якої волонтери відвідують могили військових на День пам’яті. Організація також проводить спеціальні заходи, як-от бар-міцви для сиріт, забезпечує стипендії, шкільне приладдя і психологічну допомогу, сприяючи підтримці та розвитку родин загиблих​

Національний меморіальний зал для загиблих солдатів на горі Герцль є центральним місцем колективної пам’яті в Ізраїлі. Цей зал, створений Міністерством оборони Ізраїлю, вшановує понад 23 000 полеглих через персональні написи, меморіальні церемонії та “вічний вогонь”. Архітектура цього залу поєднує особисту та національну пам’ять, символізуючи зобов’язання Ізраїлю зберегти спадщину тих, хто пожертвував життям заради захисту своєї країни.

Національна бібліотека Ізраїлю започаткувала цифрову “Стіну пам’яті” на честь цивільних і солдатів, загиблих з початку конфлікту, який загострився 7 жовтня 2023 року. Ця цифрова стіна, частина проєкту “Свідчення” Bearing Witness , є великим масштабним цифровим меморіалом, що містить імена та фотографії загиблих. Таким чином бібліотека забезпечує громадське залучення до національної пам’яті та створює простір для скорботи та роздумів.

Ці ініціативи демонструють багатогранний підхід Ізраїлю до підтримки ветеранів, вшанування пам’яті загиблих і використання таких громадських інституцій, як бібліотеки, для збереження колективної пам’яті та зміцнення стійкості суспільства.

У США публічні бібліотеки відіграють важливу роль у підтримці ветеранів та вшануванні пам’яті загиблих солдатів, пропонуючи ресурси та програми, які допомагають ветеранам адаптуватися до цивільного життя та зберігати їхні історії для наступних поколінь.

Проєкт історій ветеранів (Veterans History Project) у Бібліотеці Конгресу. Ця програма збирає та зберігає свідчення американських ветеранів, які брали участь у різних конфліктах, починаючи з Першої світової війни. Архів містить  115 000  особистих розповідей окремих ветеранів у формі усних інтерв’ю, а також оригінальних рукописних матеріалів, таких як мемуари, листи, щоденники та твори мистецтва, а також оригінальні фотографії. Багато місцевих бібліотек у різних штатах долучаються до цієї ініціативи, запрошуючи ветеранів записувати їхні спогади, які потім додаються до національного архіву.  Наприклад, бібліотеки у Нешвіллі та Вестчестері збирають та публікують записи на своїх вебсайтах.

   Дослідники працюють із колекціями VHP у читальному залі American Folklife Center. Фото: Шон Міллер.

В Україні з початком повномасштабного вторгнення бібліотеки виступили активними учасниками проєктів із документування та фіксації подій російської агресії, збереження пам’яті та вшанування пам’яті полеглих захисників.

  Так,  проєкт Вінницької ОУНБ «Голоси живої історії»  отримав нове продовження у 2022 році. Був створений сайт з метою збереження/архівування оригінальних джерельних записів свідків та надання доступу до зібраних колекцій усноісторичних свідчень. Сайт «Голоси живої  історії» базується на основі зібрання усних свідчень, що зберігаються у Вінницькій ОУНБ ім. В. Отамановського. До зібрання входять записи, здійснені працівниками бібліотеки й бібліотечними фахівцями Вінниччини. Оприлюднені інтерв’ю доповнені текстовими транскрипціями, світлинами, документами, записами, які надали оповідачі.

Мета проєкту «Голоси живої історії»,  який отримав фінансову підтримку Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, –  активізувати роботу зі збору усноісторичних досліджень, наративів, інтерв’ю учасників й очевидців (вінничан) Революції Гідності, подій, що відбуваються у зоні ООС (АТО), життєвих історій внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у Вінницькій області.

  Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека імені Федора Потушняка розробила онлайн ресурс «Полеглі воїни Закарпаття в російсько-українській війні» присвячений вшануванню пам’яті військовослужбовців із Закарпатської області, які загинули за незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України. Ресурс містить короткі біографії полеглих героїв, їхні фотографії, що додає емоційної глибини, інформацію про обставини смерті.

  Хмельницька міська центральна бібліотека створює базу даних про воїнів громади на сайті бібліотеки, – світлини та інформацію про понад 200 загиблих Хмельничан. Віртуальна виставка «Героїв не вмирають»

  Серію листівок «Герої не вмирають!» підготувала Полонська центральна бібліотека міської ради Хмельницької області на основі газетних публікацій. Листівки містять фото захисників, інформацію про дату народження та смерті, військові звання та посаду, місце навчання та служби, сімейний стан, обставини загибелі, місце поховання, нагороди та відзнаки, а також літературу про загиблого.

Чернівецька обласна універсальна бібліотека імені Михайла Івасюка спільно з Чернівецькою обласною радою започаткували проєкт «Незабутні: Буковина пам’ятає» з метою висвітлення інформації про воїнів з Буковини, які загинули в російськоукраїнській війні з 2014 року. До реалізації ініціативи долучилися бібліотеки області, збираючи  відомості про Героїв своїх громад та надсилаючи їх до обласної бібліотеки.

Проєкт «Галерея історій» реалізовується Запорізькою бібліотечною асоціацією в партнерстві із Запорізькою обласною універсальною науковою бібліотекою та Запорізькою обласною державною адміністрацією у рамках проєкту «Європейський Союз для сталості громадянського суспільства в Україні», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Його мета – збір і фіксація життєвих історій людей, фіксація свідчень про злочини російських військових проти України. Після початку повномасштабної війни бібліотекарі записали 10 інтерв’ю  з непересічними особистостями. Відеоінтерв’ю, зібрані та записані в межах проєкту, доступні на YouTube-каналі «Галерея історій».

Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека створила свій «Чорний» альбом постраждалих бібліотек Миколаївської області, розпочавши із переліку бібліотек регіону, що повністю зруйновані.

У Центральній бібліотеці міста Миколаєва імені Марка Кропивницького започаткували проєкт “Хроніки війни. Миколаїв”. У рамках проєкту 20 співробітників бібліотечної системи щоденно, від 24 лютого 2022 року, збирали інформацію про воєнні злочини Російської Федерації, заяви влади, зведення військових, меми тощо. Інформацію збирали з відкритих джерел: з офіційних сайтів, зі сторінок у соціальних мережах, з месенджерів, з телеграм-каналів тощо. Після перемоги у бібліотеці планують розмістити усю зібрану інформацію на одному ресурсі та посортувати її за окремими днями, аби читач міг обрати конкретну дату за час повномасштабної війни.

Під час збору інформації співробітники бібліотеки дотримувалися авторських прав, зберігають імена, прізвища авторів публікацій, фото, відео та посилання.

КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара» Херсонської обласної ради реалізує онлайн проєкт  «Херсонщина нескорена» , що має на меті задокументувати основні події під час оборони, окупації та деокупації Херсонської області, розповісти про громадський супротив мирного населення, показати захисників та захисниць, які віддали власні життя за визволення Херсонщини від окупаційних військ.

Проєкт містить такі рубрики: Щоденники окупації Херсонської області, Рух опору на Херсонщині, Злочини Росії проти культурної спадщини Херсонщини, АртСпротив, Хроніка звільнення Херсонської області, Мужні і незламні: назавжди в строю.

Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені Софії та Олександра Русових долучилася до  проєкту “Зміцнення соціальної згуртованості та заснування суспільного договору у постраждалій від війни Чернігівській області“, який діє в Україні з листопада 2022 року. Партнери проєкту – миротворча організація ПАКС (PAX) Нідерланди, ГО “Український центр ненасильницького спілкування і примирення “Простір гідності”, ГО “Центр Доброчин” та Український інститут національної пам’яті. Проєкт фінансується програмою Міністерства закордонних справ Нідерландів МАТРА.

Мета проєкту – збереження пам’яті про події російсько-української війни, зокрема запис спогадів свідків оточення Чернігівщини та облоги Чернігова російськими військами.
Чернігівська ОУНБ імені Софії та Олександра Русових також долучилася до проєкту, маючи на меті збір усних свідчень очевидців війни, що живуть у Чернігові. Спогади свідків оточення Чернігова та облоги міста російськими військами записувала. Наразі вже записано 36 усноісторичних інтерв’ю з мешканцями Городнянської громади й Чернігова. Це спогади людей, що пережили окупацію та облогу. На основі цих розповідей було створено вуличну виставку та збірник “Свідчення про війну. Чернігівська та Городнянська громади”. Збірник містить фрагменти 25 спогадів, матеріали виставки подано в дещо розширеному форматі.

 Завантажити збірник “Свідчення про війну. Чернігівська та Городнянська громади”.

Наразі відеоматеріали розміщені на YouTube за посиланням. Надалі зібрані матеріали зберігатимуться в архіві усних свідчень Українського інституту національної пам’яті.

  Чернігівська обласна бібліотека для дітей , розуміючи важливість меморіалізації, вже другий рік поспіль активно впроваджує у своїй діяльності декілька проєктів по збереженню пам’яті російсько-української війни.

Це проєкт «Пережите. Спогади про життя під час війни», спрямований на збирання, зберігання та поширення спогадів, свідчень очевидців подій російсько-української війни у різних форматах (рукописи, друковані матеріали, фото, відео). На даний час працює Блог «ПЕРЕЖИТЕ. Спогади про життя під час війни».

Низка краєзнавчих проєктів: «Зробити неможливе» (інформація про дії медиків, комунальних служб міста, приватних підприємців, зокрема пекарень, які рятували цивільне населення в умовах облоги, дали змогу вижити), «Історії воїнів» (живі спогади військових ЗСУ і територіальної оборони про бої за Чернігівщину), «Вбиті росією» (про загибле мирне населення – дітей, пенсіонерів, волонтерів), «Злочини проти культурної спадщини Чернігівщини», «Екологічні наслідки війни в Україні».

На базі блогу бібліотеки «Мій край – частинка України» створено онлайн-платформу «Загиблі герої Чернігівщини», (на кінець 2023 р. тут представлено понад 1300 імен). У вересні 2023 року в бібліотеці відкрилася виставка-меморіал та створено Книгу пам’яті «Загиблі герої Чернігівщини».

Далі буде…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)