Бібліотеки завжди були серцем громад, місцями для навчання, культурного зростання та збереження спадщини. Проте у сучасних умовах, особливо в Україні, де війна призвела до багатьох соціальних викликів, роль бібліотек значно розширилась. Вони стали не лише центрами інформації, але й просторами підтримки, відновлення та спільнототворення. Проєкт Community reBuilding надає можливості для перетворення бібліотек на інклюзивні простори, де кожен може знайти підтримку та стимули для розвитку.
Community reBuilding – спільний проєкт Cedos та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, що надає фінансову та експертну підтримку для створення або оновлення центрів спільнототворення – доступних фізичних просторів, де люди з різних соціальних груп мають можливість збиратися разом для спільного проведення дозвілля, розвитку громади, співпраці та всебічної реалізації свого людського потенціалу.
Із липня 2023 по травень 2024 року тривала перша хвиля проєкту, в межах якої на конкурсних засадах 10 організацій громадянського суспільства з громад із населенням до 100 000 людей отримали гранти по 1 млн. грн на створення таких центрів. Під час втілення проєкту команди отримали консультаційну та експертну підтримку від менторів і менторок, які мають експертизу у питаннях архітектури, культури, комунікацій і соціальної взаємодії.
Загалом на конкурс було подано 311 заявок, серед яких обрали 10 переможців. Фіналісти отримали гранти по 1 млн грн. Протягом року з ними працювали 10 менторів та менторок, а проєкти команд змогли залучити більше 8 млн грн додаткового фінансування.
Наразі 9 центрів спільнототворення вже розпочали роботу, три з них відкрили свої двері в публічних бібліотеках громад.
4 вересня у Чорткові відкрився «Бібліотечний Гараж» — модульний павільйон у дворику Публічна бібліотека Чортківської міської ради . Простір має на меті гуртувати різні групи мешканців та мешканок, бути дружнім середовищем для спілкування, проведення заходів та генерації ідей для розвитку громади.
Початком цьому стала поява два роки тому на глухій стіні бібліотеки величного муралу міфічному герою – Чорткаверу, яким став однією з улюблених локацій чортків’ян і туристичних принад для гостей міста. Розширюючи простір, творча уява групи ініціативних людей зупинилася на старому занедбаному гаражі з ідеєю перетворити його на новий крутий безбар’єрний простір. Подана рік тому заявка від Чортківської публічної бібліотеки спільно з ГО «Bukovinian Agency for Regional Development» була відібрана в числі десяти переможців.
«Бібліотечний Гараж» спроєктований так, щоб можна було відкрити двері та використовувати двір як продовження цього простору. Стара аварійна будівля гаража на території міської бібліотеки перетворилася на сучасний, доступний для всіх центр дозвілля та освіти
«Бібліотечний Гараж» став місцем для літературників, лекторіїв і тренінгів, художніх та фотовиставок, майстерень з традиційних ремесел, освітніх подій, занять Університету срібного віку. Зустрічі «Кіноклубу на вул. Зелена» та клубу «Книжковий старт для малечі», музичні джеми, інтерактивні уроки – лише кілька прикладів регулярних зібрань, організованих відвідувачами та відвідувачками простору.
Виставкова зала у Гаражі Публічної бібліотеки Чортківської міської ради – місце, де художники чи митці мають можливість представити свої твори, цікаві експонати нумізмати або колекціонери старожитностей .
Проєкт втілює ГО «Буковинська агенція регіонального розвитку» у партнерстві з Чортківською публічною бібліотекою та Чортківською міською радою.
9 квітня КЗ “Городоцька публічна бібліотека” Городоцької міської ради Львівської області відкрився простір «Без обмежень». Завдяки менторській підтримці, що буда надана в межах проєкту, приміщення бібліотеки позбулися фізичних бар’єрів ззовні та всередині. Проєкт втілює ГО «Агенція Розвитку Городоччини» в партнерстві з КЗ «Городоцька публічна бібліотека» та Городоцькою міською радою.
Команда проєкту розробила концепцію розвитку простору, що дозволить залучати грантові кошти та продовжувати його модернізацію. Центр спільнототворення став першим етапом трансформації бібліотечного простору. Бібліотека розташована у будівлі колишнього маєтку XIX століття. Основний фокус у ремонтних роботах стосувався збереження старих паркету, дверей, печі та висоти приміщення. Водночас використовували сучасні матеріали та рішення там, де це робить простір доступнішим та функціональним.
У просторі «Без обмежень» проводяться зустрічі з мисткинями, творчі майстерні, презентації книжок та кінопокази, літературні події та спільне вирішення громадських питань.
Завдяки партнерській співпраці з органами місцевого самоврядування вдалося залучити кошти для проведення комунікацій та зовнішніх ремонтних робіт.
У планах команди — спільно з архітекторським бюро підготувати проєкт розширення бібліотечного простору на вулицю, аби мати змогу проводити події в літній час. Разом із польськими партнерами працюють над заявкою для комплексної реставрації будівлі.
Овруцька центральна бібліотека імені Андрія Малишка відкрили центр спільнототворення «Креативний Kolohub». Його мета — залучити різні соціальні групи до життя прикордонної громади, що постраждала внаслідок російських обстрілів. Реновація також підсилила спроможності молодіжного відділу бібліотеки. Проєкт втілює ГО «Ініціативна молодь Овруччини» у партнерстві з Овруцькою центральною бібліотекою ім. Андрія Малишка та Овруцькою міською радою.
Простір став місцем для волонтерських воркшопів, арттерапії та юридичних консультацій для ВПО, психологічних консультацій, зустрічей поетичного клубу «Зорепад», етнографічних розвідок традицій Полісся, виставок робіт майстрів та майстринь, заняття з фінансової грамотності та інші активності.
В планах також воркшопи з цифрової грамотності для людей літнього віку, батьківський коучинг та майстер-класи за участі місцевих майстр народного декоративно-прикладного мистецтва.
У липні 2024 року було оголошено другу хвилю конкурсу Community reBuilding: грантів для громад на створення або оновлення фізичних просторів центрів спільнототворення, а також розвиток програмної діяльності таких центрів.
Було отримано 366 заявок від громад з різних куточків України. Зважаючи на активну участь громад та прагнучи підтримати ветеранів та ветеранок, фонд UMAEF ухвалив рішення обрати 11 переможців замість запланованих 10. Одинадцятим центром спільнототворення стане ветеранський простір у Пʼядицькій громаді.
У межах конкурсу громади-переможці отримають по 1 400 000 грн на розвиток центрів спільнототворення та підтримку менторів і менторок, які мають експертизу в питаннях архітектури, культури, комунікацій і соціальної взаємодії. Окрім цього, з обраними громадами працюватимуть експертки та експерти із залучення, інклюзії та комунікацій, які надаватимуть консультації під час доопрацювання концепцій та втілення проєктів.
У другій хвилі проєкту Community reBuildingт бере участь Барська громада Вінницької області. Барська публічна бібліотека, а саме ГО Асоціація користувачів Барської районної бібліотеки «Світ інформації» реалізує проєкт «Простір нових можливостей Барської громади: створення Центру спільнототворення». За задумом, в читальній залі бібліотеки мають зробити капітальний ремонт та переобладнати її у відкритий простір із шістьма функціональними зонами: інформаційною, книжковою та дитячою локаціями, релакс-куточком, ІТ-плацом та кіноклубом. Крім різних тематичних локацій планують зробити окремий санвузол та автономне опалення.
1 листопада відбулася презентація проєкту та воркшоп “Разом до спільної мети: створення центру спільнототворення”, на який запросили людей різних сфер життя і обговорили, що кожен учасник зустрічі хотів би бачити у майбутньому просторі. Присутні висловили багато ідей. Всі зійшлися до того, що простір має бути багатофункціональним і направленим на різновікову аудиторію.
До кінця липня 2025 року всі ремонтні роботи мають завершитися, а сам простір мають відкрити для активної роботи.
Навесні 2024 року в бібліотеці була спроба створити молодіжний простір в колишньому читальному залі бібліотеки. Команда активістів Барської молодіжної ради виграла мініпроєкт на 72 тис. грн від громадської організації “БУР”. Тоді тут зробили косметичний ремонт: пофарбували стіни, підлогу та стелю.
Проєкт Community reBuilding наочно демонструє, як бібліотеки можуть трансформуватися у важливі соціальні інституції, які відповідають на актуальні потреби громади. Завдяки грантовій підтримці та креативному підходу, ці простори стають осередками інтеграції, підтримки ветеранів, внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій населення. Оновлені бібліотеки слугують майданчиком для культурних заходів, навчання та психологічного відновлення. Цей досвід показує, як культурні інституції можуть адаптуватися до змін і продовжувати бути важливою частиною суспільного життя громади навіть у кризові часи.