Фахівці Харківської державної наукової бібліотеки імені В. Г. Короленка в партнерстві з членами Харківського обласного відділення (філії) ВГО Українська бібліотечна асоціація реалізують мультиплатформний проєкт «Бібліотеки Харківщини в умовах воєнного стану». На платформі Google-сайт «Бібліотеки Харківщини в умовах воєнного стану: хронологія бібліотечного спротиву» представлено інформацію про роботу бібліотек Харкова з початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України. Надано відомості з відкритих джерел, факти руйнації і пошкодження міських бібліотечних будівель; зібрано в єдиний розділ покликання на цифрові платформи та ресурси для фіксації злочинів проти культурної спадщини України. Готується до публікації розділ «Бібліотеки Харківської області».
Для збору інформації використовується методологія журналістських розслідувань OSINT-розвідки, або розвідки на основі відкритих джерел в мережі «Інтернет».
15 липня 2024 р. за підтримки Українського культурного фонду У Харківській державній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка розпочато реалізацію проєкту «Формування цифрового архіву документів (публікацій, фото, відео) про російсько-українську війну».
Мета проєкту: формування та забезпечення доступу до цифрового архіву документів, що відображають події та контекст російсько-української війни задля збереження історичної пам’яті та підтримки наукових досліджень.
Базою для формування цифрового архіву є масив документів і метаданих до них, накопичений у межах реалізації проєкту «Архівування документів про війну», що був ініційований Українською бібліотечною асоціацією у 2022 році.
Під час реалізації проєкту (15.07–15.09 2024 р.) до архіву включено 2300 документів, зібраних протягом 2022–2024 років. Джерелами архівування стали офіційні сайти обласних і міських військових (державних) адміністрацій, зокрема Київської, Дніпропетровської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Харківської, а також вебпредставництва регіональних ЗМІ. Документи представлені в тематичних колекціях: державна політика під час війни, докази російської агресії, докази українського спротиву, волонтерський рух, міжнародна підтримка, культура під час війни.
Детальніше за лінком
Хмельницька обласна бібліотека для молоді оголосила молодіжний проєкт-конкурс «Розповім про Героя». За умовами конкурсу молодь викладає у соцмережах відеоролик про воїна зі своєї громади, додавши розповідь про нього і хегшет #Розповім_про_Героя. Нині вже поширено понад 150 таких роликів на каналі YouTube та соціальній мережі Фейсбук. Кінцевою метою конкурсу є формування меморіальної бази про воїнів-подолян на основі місцевої інформації.
Музей-майстерня «Бібліотечний спротив» відкрито у Хмельницькій обласній бібліотеці для молоді у 2022 році з метою реалізації волонтерських проєктів бібліотеки з підтримки ЗСУ, їх популяризації серед жителів міста та області та патріотичного виховання молоді. Історію волонтерства книгозбірні оприлюднено на банерах, що на стінах музею. Поруч – інсталяція з залишків ворожої зброї, наданих волонтерами Національного військово-історичного музею України, громадських організацій. Саме тут, у музеї, бібліотекарі поруч із читачами виготовляють обереги для воїнів, смаколики, маскувальні сітки, збирають книги, сюди привозять волонтери тканину, продукти, матеріали. Музей – не лише осередок волонтерства, але й просвітництва, адже організовані екскурсії учнівської та студентської молоді, флешмоби, а експонати мандрують бібліотечними просторами для привернення уваги під час громадських акцій.
У Чорноострівській центральній бібліотеці (Хмельницька область) у липні 2022 року відкрито музей «Нескорені». Тут відвідувача зустрічають великі портрети загиблих захисників-мешканців громади та інформація про них.
КЗ «Бершадська бібліотека» реалізує Меморіальний проект «Бершадчани, які віддали життя за Україну», головне завдання якого – це максимально зберегти пам’ять про людей, які поклали життя за волю та незалежність України, та тих, хто продовжує боротись. Бібліотекарі зібрали, опрацювали та систематизували матеріали про земляків, які віддали життя за Україну, майже 120 Героїв.
Сьогодні окремої уваги потребує підтримка ветеранів та членів їх родин, військових, що перебувають на тривалому лікуванні у шпиталях та отримали інвалідність. Ветерани повномасштабної війни, які вже повертаються додому, потребують допомоги в інтеграції в соціальне життя.
В Ізраїлі для вирішення цих питань діють масштабні системи підтримки для ветеранів, які включають психологічні послуги, реабілітаційні програми та простори для соціальної реінтеграції. Громадські та спеціалізовані організації працюють разом, щоб допомогти колишнім військовим адаптуватися до цивільного життя, справлятися з травмами та відновлювати соціальні зв’язки.
Однією з таких ключових ініціатив є програма “Спокій душі” від Metiv, яка надає структуровану психологічну підтримку спеціально для ветеранів Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ). Програма зосереджена на допомозі бойовим ветеранам у переживанні їхнього досвіду в підтримуючому середовищі, зміцнюючи їхнє емоційне благополуччя та сприяючи поверненню до цивільного життя. Крім того, Metiv пропонує терапію, орієнтовану на подолання травм, зокрема методи соматичної терапії, що враховують особливі проблеми психічного здоров’я ветеранів
Громадські центри стійкості, що підтримуються Міністерством охорони здоров’я Ізраїлю, відіграють важливу роль, надаючи ресурси для психічного здоров’я ветеранам та цивільним особам. Ці центри, розташовані по всій країні, пропонують психологічну підтримку, консультації та тренінги для підвищення стійкості, допомагаючи людям долати травми та тривожні стани.
Публічні бібліотеки також роблять внесок, створюючи інклюзивні простори, що сприяють соціальній взаємодії та надають доступ до ресурсів на теми психічного здоров’я та благополуччя. Часто бібліотеки слугують неформальними центрами для зібрань громади, де ветерани можуть у мирній атмосфері знову відчути себе частиною цивільного життя. Програми бібліотек сприяють інтеграції, допомагаючи зменшити ізоляцію серед колишніх військових.
Разом ці ресурси підкреслюють зобов’язання Ізраїлю підтримувати ментальне та соціальне благополуччя своїх ветеранів, надаючи різнопланову допомогу — від офіційної психологічної терапії до підтримки з боку громадських просторів.
Бібліотеки США організовують заходи, такі як дискусійні групи для ветеранів, які сприяють їхній соціальній адаптації та обміну досвідом між тими, хто пройшов схожий життєвий шлях.
Програма “Veterans Connect @ the Library”, фінансована Інститутом музейних та бібліотечних послуг (IMLS), діє у кількох бібліотеках Каліфорнії, надаючи ресурси для ветеранів, щоб допомогти їм отримати доступ до державних і федеральних пільг. Такі бібліотеки пропонують Ветеранські ресурсні центри, семінари з доступу до пільг, допомогу пошуку можливостей роботи та подолання посттравматичного стресового розладу. а також спеціальні програми для жінок-ветеранів, допомагаючи їм повернутися до цивільного життя.
Так, Інформаційна школа Техаського університету в Остіні та її партнери отримали грант щоб допомогти більшій кількості ветеранів США стати бібліотекарями. Трирічний проєкт включає стипендії для 12 ветеранів для відвідування магістерських програм бібліотечних інформаційних послуг; і дослідження того, як військові ветерани обирають кар’єру в бібліотечній справі та інформаційних дослідженнях.
Бібліотека округу Бровард у Флориді запровадила програму Veterans Connect Hotspot Program , яка містить ресурси, щоб допомогти ветеранам перейти до цивільного життя. Ця програма надає точки доступу Wi-Fi для ветеранів, діючих військових та членами їхніх родин, де знаходяться ресурси для пошуку роботи, підготовки резюме, коучингу та мережевих контактів.
Бібліотеки часто організовують неформальні зустрічі, наприклад, обговорення за кавою та зустрічі у малих групах, що надає ветеранам безпечні місця для спілкування та налагодження соціальних зав’язків. Такі події дозволяють ветеранам ділитися своїми досвідом, знижуючи напругу при поверненні до цивільного життя.
Для бібліотек, які хочуть розширити свою підтримку ветеранів, національна ініціатива Libraries & Veterans National Forum Toolkit надає практичні поради щодо організації програм, книжкових колекцій та подій, орієнтованих на ветеранів. Цей інструментарій допомагає бібліотекам використовувати найкращі практики для створення комфортного середовища для військовослужбовців та їхніх родин у своїх громадах.
В Україні діють бібліотечні проєкти, спрямовані на підтримку військових та членів їх родин, психологічне розвантаження та зміцнення ментального здоров’я, адаптацію ветеранів та допомогу ветеранам -інвалідам.
Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека реалізує соціальний проєкт «Хмельницький – гуртуймося задля Перемоги: перезавантаження постраждалих від війни через оздоровчо-психологічну підтримку та розробку соціально-економічних проєктів».
Проєкт спрямований на створення діалогової платформи, яка об’єднає ветеранів, родини військових, молодь, місцевих мешканців і вимушених переселенців міста Хмельницького та реалізовується ГО «Кластер підприємців-ВПО» у партнерстві з Молодіжною радою Хмельницького, Хмельницькою обласною універсальною науковою бібліотекою, ГО «Хмельницька міська федерація стрільби з лука» та іншими в рамках Програми «Громадські ініціативи Хмельницької МТГ на 2021 – 2025 роки».
У межах проєкту Хмельницька ОУНБ провела ряд психологічних тренінгів для батьків та дорослих, зокрема: «Як піклуватися про себе в складні часи», «Стресостійкість – запорука психічного здоров’я»; арт-терапевтичні майстер-класи (наприклад, з малювання сіллю та фарбами), майстерки зі стрільби із лука та майстер-клас в техніці ліплення.
Влаштовувалися заходи за такими напрямами: інтеграційно-адаптаційні зустрічі, історична просвіта, оздоровчо-спортивні заняття, зелена терапія, кіно-терапія, майстер-класи із рукоділля, бізнез/підприємницький менторінг, юридичне/фінансове консультування, навчання з проєктного менеджменту та заплановано інші додаткові активності. Зокрема, проведено школу проєктного менеджменту для бажаючих започаткувати власну справу, отримати знання та навички щодо розробки і втілення проєктів з підприємництва та соціальних ініціатив.
Черкаська Міська Бібліотека проводяться навчання фінансової грамотності для дітей з сімей загиблих, отримавших поранення чи полонених воїнів. В ігровій формі, спеціалісти з фінансової грамотності Fincode school формують в дитини свідоме ставлення до грошей, пояснюють про фінансову сферу життя.
Навчання відбувається за ініціативи Капеланська служба Черкаської ТрО, яка опікується дітками полеглих Героїв.
Бібліотека на Шевченка реалізується проєкт “Лікуємось мистецтвом” в межах проєкту «Підтримка активних громадян під тиском в Україні»,за підтримки Освітній Дім прав людини — Чернігів у співпраці зі ZMINA за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Щовівторка тривають заняття з малювання в Центрі реабілітації для військових за підтримки керівниці школи акварелі Анастасії Пустовойтенко.
Заклад культури “Вінницька міська централізована бібліотечна система” розпочав культурно-мистецький проект “Сила духу – сила слова”. Це ініціатива, створена з метою моральної підтримки військових, які проходять лікування та реабілітацію в медичних закладах міста. Основна ідея проекту полягає в тому, щоб через слово, творчість і мистецтво надихати захисників, допомагати їм зберігати внутрішню силу та витримку.
Проект включає різноманітні культурні заходи, поетичні читання, творчі зустрічі, презентації книг та інші форми творчої взаємодії. Він залучає місцевих поетів, письменників, музикантів та волонтерів.
Перша зустріч відбулася в Вінницькому центрі протезування та реабілітації «Ортопедсервісцентр».
Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олени Пчілки реалізується проєкт під назвою «Психоедукація». Проєкт складатись з різних тренінгів на психологічні теми, корисних дописів про ментальне здоровʼя, добірки книг на психологічну тематику в рубриці «Розмови про корисне», а також безкоштовних психологічних консультацій під назвою «Підтримка і порада» щопонеділка у тренінговому центрі.
Нещодавно відбувся тренінг на тему «Як розмовляти з військовослужбовцями», який провела психологиня Сілкова Анна, під час якого розглядали важливі аспекти комунікації з тими, хто має досвід військової служби. Учасникам розповіли про виклики, з якими стикаються воїни, повертаючись до мирного життя, та про те, як бібліотеки можуть стати місцем, де вони знаходять розуміння і підтримку.
Волинська обласна бібліотека для юнацтва провела підлітковий мотиваційний табір ШКОЛА SOFT SKILLS для дітей військовослужбовців.
Програма табору включала: тренінги з розвитку комунікативних навичок, публічних виступів, ефективної взаємодії в команді; заняття з лідерства, прийняття рішень та вирішення проблем; майстер-класи з креативності, критичного мислення, підприємництва; мотиваційні зустрічі з успішними людьми, наставництво; спортивні та творчі активності, спрямовані на згуртування групи; психологічні ігри та вправи для розвитку емоційного інтелекту; заходи, що сприяють саморозвитку, постановці цілей та їх досягненню.
Реалізація таборування здійснювалася за сприяння ВБО «#Український_фонд_Благополуччя_дітей» спільно з Департамент освіти Луцької міської ради, Музейний простір “Окольний замок”
Тернопільська обласна універсальна наукова бібліотека відкрили проєкт “Україна-Словенія: дружній простір” для переселенців, військових та членів їхніх сімей. Тут займатимуться онлайн та офлайн психологи та проводитимуть арттерапію.
Простір облаштували на кошти виграного гранту 9 тис. євро. Такий же простір відкрили і в бібліотеці словенського міста Ормож.
Головна мета проєкту — це підтримка тимчасово переміщених людей, українських біженців та членів їхніх сімей, які перебувають закордоном. Підтримка ментальна, психологічна з використанням арттерапії. Це також комунікація і налагодження зв’язків з іншою державою. Перше заняття з арттерапії провів художник Рустам Давлетов.
Відділ мистецтв Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді започаткував проєкт із арттерапії для Воїнів ЗСУ, що наразі проходять реабілітацію у Дніпрі. “На хвилі натхнення” — арттерапевтичний проєкт книгозбірні. Бібліотекарі відвідують лікувальний заклад для військових і невимушеній обстановці малюють, спілкуються, діляться спогадами.
Львівська Муніципальна Бібліотека разом із Управлінням Культури Львівської Міської Ради почали реалізовувати проєкт “Літературна Терапія”. У Міжнародний день дарування книг передали понад 120 книг для військових, що проходять реабілітацію у центрі НЕЗЛАМНІ. У реабілітаційному центрі облаштували книжкову полицю з українською та зарубіжною художньою літературою.
Львів’ян також запрошують долучитись до акції «Літературна терапія» та приносити у бібліотеки книги для пацієнтів центру.
Підтримка ветеранів війни та їх родин є пріоритетним напрямком діяльності Львівської муніципальної бібліотеки. Уже сьогодні у мережі бібліотеки реалізовано проект «Мужні – для мужніх» (реабілітація та ресоціалізація бійців ЗСУ), тривають заходи з психологічної підтримки (за участі педагогів, психологів та соціальних працівників), зустрічі з військовими авторами, сформовані «ветеранські» книжкові полиці з літературою воєнного часу (література військових авторів та книги про події в Україні з 2014 року) тощо.
У рамках Комплексної програми підтримки ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України та деяких інших категорій осіб бібліотека надає такі послуги:
– популяризація ветеранської літератури (презентації книг, відкриті читання, зустріч з авторами книг-військовослужбовцями);
– організація мистецьких заходів «Терапія через мистецтво»;
– надання приміщень для учасників бойових дій, ветеранів російсько-української війни, військових, які перебувають на реабілітації з метою проведення мистецьких подій, мотиваційних та навчальних зустрічей.
Рівненська обласна бібліотека проводяться практичні заняття у рамках двоетапного реабілітаційно-відновлювального табору «Життя після війни» для військових, що втратили зір на війні.
Проєкт «Життя після війни» спрямований, в першу чергу, на повернення до незалежного, активного життя військових, які втратили зір. Тому в навчально-тренінговому центрі бібліотеки наші захисники знайомилися зі шрифтом Брайля і вчяться ним друкувати, писати та малювати грифелем на спеціальній дощечці, практикують шрифт Гебольда для вираження своїх думок та почуттів.
Тренер інтернет-центру Інтернет-центр “Окуляр” Рівненської обласної бібліотеки Петро Поліщук провадить навчання програмам невізуального доступу до екрану персонального комп’ютера та мобільних пристроїв.
Також тифлопедагог Василь Гошовський складав рельєфний план маршруту на місцевості для формування уявлень про відкритий простір і орієнтування в ньому.
Керівником проекту є виконавчий директор Громадської спілки «Сучасний погляд» Олеся Перепеченко.
Бібліотеки є потужними інструментами для збереження історичної пам’яті, соціальної підтримки та адаптації ветеранів до мирного життя. Українські бібліотеки демонструють високий рівень креативності та готовність реагувати на потреби суспільства.
В умовах, коли ветерани потребують не тільки соціальної адаптації, але й моральної та психологічної підтримки, бібліотеки можуть відігравати особливу роль у створенні таких середовищ, здатні стати невід’ємними центрами реінтеграції та соціальної згуртованості.
Пропонуємо рекомендації для вдосконалення та розвитку цих важливих ініціатив.
- Розширення доступу до цифрових архівів: Створення доступних онлайн-ресурсів з архівами усних історій та матеріалів про війну для широкої аудиторії.
- Міжнародне партнерство: Співпраця з бібліотеками США, Ізраїлю та інших країн для обміну досвідом та організації спільних ініціатив, що дозволить запозичити кращі практики.
- Залучення нових медіа та технологій: Використання віртуальних виставок, цифрових стендів пам’яті та інтерактивних форматів для залучення молоді.
- Психологічна підтримка та культурні програми для ветеранів: Розробка спеціальних програм і зустрічей для ветеранів, які допоможуть їм адаптуватися до цивільного життя.