Попри безперервну агресію росії, українські громади продовжують демонструвати свою стійкість та здатність до розвитку. Реалізація демократичних ініціатив на місцевому рівні відіграє ключову роль у зміцненні громад та забезпеченні їхньої стійкості. Завдяки грантовій підтримці Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи, українські громади отримали можливість втілити низку проєктів, спрямованих на розвиток відкритого врядування, інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, підтримку молоді та жінок, а також зміцнення демократії на місцевому рівні.
Конгрес місцевих і регіональних влад Ради Європи як частина проєкту «Посилення багаторівневого врядування, демократії та прав людини на місцевому рівні в Україні», що реалізується Конгресом в рамках Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» на 2023-2026 роки, у 2023 році провів грантовий конкурс пропозицій, аби підтримати грантами ініціативи органів місцевого самоврядування, які розвиватимуть відкрите врядування та сприятимуть захисту прав людини на місцевому рівні.
У результаті було відібрано 10 проєктів, що так чи інакше впроваджують демократичні інновації в громадах, сприяючи прозорості, надійності й ефективності місцевого самоврядування відповідно до положень Європейської хартії місцевого самоврядування. Бібліотеки, як важливі інституції для громад, також стали майданчиками для впровадження інновацій та розвитку соціально значущих проєктів. Серед них приклади вдалого партнерства місцевої влади і публічних бібліотек громад:
Перетворення частини муніципальної бібліотеки на інноваційний простір для відкритого діалогу між громадянами та представниками влади (м. Кам’янець-Подільський Хмельницької області). Місцева влада вирішення завдання покращення комунікації з громадою здійснювала шляхом створення креативних і діалогових просторів. Назва проєкту – «Від сторінок книжок – до творів новаторства» . Таким чином Центральна міська бібліотека ім. Костя Солухи м. Кам’янця-Подільського отримала Креативний простір «Мейкерспейс», створений завдяки реалізації гранту від Ради Європи на суму 758 тис. грн. Громада може його використовувати як інноваційний простір для відкритого діалогу, як Maker Space та центр незламності в часи блекаутів.
Зокрема, тут, за час реалізації проєкту, відбувся тренінг «Шлях до рівноправ’я на місцевому рівні», який об’єднав активних учасників, що прагнуть позитивних змін у своїх громадах та підтримки гендерної рівності; тренінг «ГрантДем» з навчання успішно писати грантові заявки; тренінг «Медіаосвіта та медіаграмотність»; брейн-ринг “Кам’янець крізь віки”. Серія воркшопів «Роль Мейкерспейсів для користі громади». Учасники якого мали унікальну можливість освоїти навички роботи з 3D-принтерами та спробувати себе у якості розробника. Креативний простір є місцем проведення творчих зустрічей з авторами, засідань молодіжних об’єднань, лекцій науковців тощо.
В Кам’янці-Подільському планують поширити цей досвід – навіть власним коштом міста – й на інші бібліотеки громади.
Створення комплексного фізичного простору для реалізації людського потенціалу (м. Дунаївці Хмельницької області). Проєкт «Центр спільнотворення «Anthill» – новоутворений центр «Anthill» у приміщенні Дунаєвецька міська публічно – шкільна бібліотека надає простір різним соціальним групам для співпраці, залучення та реалізації їхнього творчого потенціалу, зосереджуючи увагу на інтеграції ВПО в життя громади.
За отримані грантові кошти здійснили закупівлю обладнання до центру (планшети, ламінатор, екран та проєктор, ноутбук, канцелярське приладдя, меблі, вивіска для центру), провели ремонтні роботи в приміщенні, а також запросили професійних менторів для проведення семінарів.
Центр слугує жителям важливим місцем, в якому надається взаємна підтримка та забезпечується спільнотворення для розвитку громади. З моменту відкриття діяльність центру дозволила дітям та дорослим підвищити свою креативність (63 школярі взяли участь у конкурсі зі створення логотипу центру), в ньому відбулися соціальні та культурні заходи, присвячені гендерній рівності та інтеграції ВПО. Також були організовані церемонії вшанування пам’яті загиблих героїв за участю їхніх родин. Заходи з підтримки ментального здоров’я, заняття з арттерапевтичних технік, стабілізації психоемоційного стану, а також семінари для батьків і спеціалістів закладів освіти на тему відповідального батьківства.
Свої заходи у центрі проводять й консультативно-дорадчі органи: це засідання ради внутрішнього переміщених осіб, поважної ради, молодіжної ради. Події культурного спрямування, як зустрічі з письменниками та письменницями, тематичні майстерки для дітей і дорослих до різних свят.
Створення молодіжного простору «Молодь діє» на базі бібліотеки села в територіальній громаді (м. Звягель Житомирської області). У рамках звягельської ініціативи створено молодіжний простір на базі бібліотеки у селищі Великий Молодьків «Молодь Діє» для сприяння розвитку громади, культурному збагаченню та здоровому способу життя.
Ініціатива заохотила молодь, жінок і ВПО до участі в житті громади, більш тісну взаємодію між сільським населенням та органами місцевого самоврядування, вищий рівень довіри населення до місцевого самоврядування, а також поліпшення емоційного стану та екологічної обізнаності населення.
Музикотерапія для дітей, психологічні тренінги, пізнавально-практичні заняття для дітей «Громаду творять люди» та інтерактивна гра “Якщо я очолю громаду”, інтерактивний навчальний захід для молоді «Civiclab & UChange: активна молодь – ключ до розвитку громади», а ще екоакції, кінопокази просто неба, дитячий табір, конкурси, майстер-класи та спортивні заходи
Підвищення рівня обізнаності містян та внутрішньо переміщених осіб щодо їхніх прав та можливостей (м. Білгород-Дністровський Одеської області). Грантовий проєкт – «Створення Міського центру громадянських прав» на базі Бібліотека-філія ім. І.С.Нечуя – Левицького. Центр проводить інформаційні зустрічі для ВПО щодо надання соціальної, психологічної та юридичної допомоги; оцінює потреби громади у розбудові спроможностей та юридичній допомозі, приділяючи особливу увагу залученню молоді, жінок та ВПО до життя громади.
Протягом серпня — вересня у Центрі провели 12 інформаційно — освітніх заходів, в якому взяли участь 240 осіб з різних верств населення, відбулось 210 індивідуальних консультацій. Серед іншого це просвітницькі заняття «Права дитини». Вони проходили під гаслом «Всі люди рівні в правах». З дітьми проговорили про те, які права мають діти та ознайомили їх з документами, які визначають ці права. Тренінг «Профілактика булінгу». Під час заходу йшлося про запобігання насильству у сім’ї, підвищення рівня обізнаності населення про важливість гендерної рівності в професійній сфері та надання практичних навичок для ефективного пошуку роботи.
Тільки за серпень та вересень у Центрі відбулось 130 консультацій і роз’яснень з правових питань; надали 46 консультацій щодо складання заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.
Навіть у складні часи громади можуть створювати інноваційні простори для співпраці та спільнотворення, а бібліотеки, як важлива частина місцевих громад, забезпечувати можливості для відкритого діалогу, культурного розвитку та підтримки внутрішньо переміщених осіб, формуванні нових соціальних зав’язків та допомозі тим, хто найбільше постраждав від агресії.