В умовах продовження дії військового стану у зв’язку з воєнною агресією російської федерації проти України, що триває третій рік поспіль, бібліотеки всіх рівнів продовжують працювати з максимальною віддачею на межі можливостей, демонструючи креативність, здатність постійно змінюватись, відповідно до реалій, виконувати нові функції, бути невід´ємною складовою суспільного життя громад.
Сьогодні бібліотеки є поліфункціональними просторами які є також і майданчиками для освіти, навчання, спілкування, обміну досвідом, місцем де користувачі можуть виявити та продемонструвати свої здібності та здобутки, відчути себе неодинокими, потрібними громаді, опанувати нові навички, отримати правову та волонтерську допомогу, стати активними учасниками суспільних процесів.
Щороку кожна бібліотека проводить величезну кількість різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів. Серед напрямів, які обирають бібліотеки – патріотичне виховання, вивчення та усвідомлення української національної спадщини та історії, медіаграмотність, краєзнавча діяльність, промоція читання, вивчення української та іноземних мов (англійська, польська, німецька тощо), активна взаємодія у громадах, популяризація здорового образу життя, підтримка ментального здоров´я українців.
Починається період планування на 2025 рік і варто згадати які форми соціокультурної роботи використовували обласні універсальні наукові бібліотеки у 2024 році. Згідно Зведеного плану основних заходів провідних бібліотек України бібліотеки продовжують планувати та проводити науково-практичні, читацькі конференції, літературні вечори, вечори пам’яті, фестивалі, різноманітні конкурси, концерти та творчі вечори, цикли лекцій, майстер-класи, засідання клубів, тренінги, студії, круглі столи.
Певна кількість заходів проводиться онлайн або у змішаному форматі, аби дати можливість долучитися до події більшій кількості користувачів (це також актуально для бібліотек, переміщених з окупованих територій, розташованих у прифронтових районах. Таким чином бібліотеки мають можливість продовжувати свою професійну діяльність і надавати бібліотечні послуги).
У Волинською ОУНБ імені Олені Пчілки проведена Всеукраїнська науково-практична конференція «Олена Пчілка: барви особистості та феномен національного духу» з нагоди 175-річчя від дня народження видатної української письменниці, громадської діячки та матері Лесі Українки. Її метою було дослідження невідомих сторінок життя і творчості письменниці, її значимості у становленні української нації. 67 науковців, краєзнавців, літературознавців та інших фахівців, які представили свої роботи на різноманітні теми, пов’язані з життям, творчістю та громадською діяльністю Олени Пчілки за напрямками:
– Олена Пчілка: особистість, творчий шлях, доля. Звягельський період.
– Громадська, політична, наукова та видавнича діяльність Олени Пчілки.
– Олена Пчілка: провідниця національної ідеї.
– Постать Олени Пчілки в історичному, культурологічному та філософському аспектах.
– Олена Пчілка: мати, письменниця, педагогиня. Її вплив на формування дітей і внуків творчими особистостями та українськими патріотами.
– Дослідження та популяризація життя і діяльності Олени Пчілки в Україні та за кордоном засобами музеїв та бібліотек.
– Висвітлення літературного надбання і громадської діяльності Олени Пчілки та членів Косачівської родини засобами масової інформації.
Конференція проходила у м. Звягіль у офлайн-форматі, учасники, які не мали змоги приїхати до Звягеля, доєднувалися до участі онлайн. Географія учасників надзвичайно велика: Житомирська, Полтавська, Київська, Чернівецька, Рівненська, Волинська, Вінницька, Черкаська, Івано-Франківська, Харківська області і, звісно, м. Звягель.
Конференція стала важливою подією для української культури та науки, а також для вшанування пам’яті та обговорення спадщини Олени Пчілки як видатної постаті української історії та її впливу на нашу культуру, історію, науки становлення українського суспільства.
Львівська ОУНБ запланувала та провела наукові конференції «Постать Володимира Овсійчука: сучасні мистецтвознавчі дослідження» (до 100-річчя від дня народження мистецтвознавця, лауреата Шевченківської премії) та «Ідея суверенності та етнонаціональної політики отця Августина Волошина» (до 150-річчя від дня народження президента Карпатської України (1939), політичного, культурного і релігійного діяча).
«Так Котляревський у щасливий час Вкраїнським словом розпочав співати» – така назва Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 255-річчю від дня народження І. П. Котляревського, що відбулася у Полтавській ОУНБ ім. І. П. Котляревського. Особистість видатного письменника, його творчий шлях вплив на розвиток українського та світового письменства, вплив творів Котляревського на національно патріотичне виховання молоді. дослідження та вивчення творчості Котляревського за кордоном стали предметом вивчення та обговорення під час конференції.
На базі Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Валентина Отамановського в офлайн / онлайн форматах у жовтні поточного року відбудеться IX Міжнародна науково-практична конференція «Усна історія: пізнавально-документальний потенціал і громадська архівістика».
Обговорюватимуться теоретичні, методологічні та прикладні проблеми усної історії; джерельна база усноісторичних досліджень; громадська архівістика; «незакінчене / неостигле минуле» в усноісторичних оповідях; усна історія та виклики російсько-української війни; проєкти з регіональної, локальної, етнічної історії; відображення культури та побуту в усних джерелах; професійна етика дослідників усної історії.
Хмельницька ОУНБ планує проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції «Історія міст і сіл Хмельниччини». Робота конференції відбуватиметься за такими напрямками: історіографічно-джерельна база й теоретико-методологічні засади дослідження історії міст і сіл Хмельницької області; історія міст і селищ Хмельниччини; минуле сільських населених пунктів області; визначні події минувшини краю; • Історичні постаті, відомі люди, герої Хмельниччини; становлення і розвиток територіальних громад регіону.
В Чернігівській ОУНБ імені Софії та Олександра Русових уже всьоме відбувся обласний поетичний фестиваль «Дотиком душі!». Його учасниками стали поети й поетеси з Чернігівщини, Харківщини та Сум. Дехто з учасників надіслав відеоролики, які були продемонстровані на екрані.
VII обласний поетичний фестиваль «Дотиком душі» проходив у межах обласної програми сприяння функціонуванню української мови як державної в Чернігівській області на 2023–2028 роки.
Поетичний фестиваль – це місце зустрічі для літературної спільноти області й поціновувачів поезії. Учасники заходу мали змогу поспілкуватися з відомими авторами, обмінятися враженнями та відчути пульс сучасної поетичної творчості. Варто сказати про розмаїття стилів і тем віршів, які прозвучали на фестивальній сцені: від патріотичних творів до віршів про кохання, болі та радощі людські… Кожна поезія відкривала частинку авторської душі. Організатори фестивалю зробили все можливе, щоб створити атмосферу відкритості і взаєморозуміння, де кожен учасник міг відчути себе частиною великої поетичної родини.
В Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського
відбувся ХХVІІІ обласний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського «Безмежність української книги» — «Шевченко — це ми, а ми — це Україна». Захід присвячений 210 річниці від дня народження Тараса Шевченка та Дню української писемності та мови.
Велике читання. Рівненщина читає – соціально-культурна ініціатива, започаткована Рівненською обласною універсальною науковою бібліотекою, організована на підтримку державної політики щодо популяризації читання, зокрема: реалізації Стратегії розвитку читання на період до 2032 року «Читання як життєва стратегія».
Метою проєкту є промоція книгочитання, як усвідомлено обраної життєвої стратегії задля всебічного та гармонійного розвитку особистості, сприяння духовному та інтелектуальному розвитку краян, піднесенню їх патріотичних почуттів.
Щороку бібліотечною спільнотою краю обирається книга рівненського автора або за змістом пов’язана з краєм для спільного читання та обговорення жителями громад.
Публічні бібліотеки області виступають культурними майданчиками для проведення різних активностей довкола книги та промоції читання.
Читаємо разом: Письменники, короновані словом.
Таку назву має регіональний інформаційно-просвітницький проект ініційований ГО «Дніпропетровська бібліотечна асоціація» та КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія», мета якою — популяризація творчості українських письменників, сучасної української літератури.
Проектом передбачено ознайомлення з творчістю майстрів слова, що здобули визнання, мають нагороди, а також багатий літературний доробок. У 2023 році для одночасного читання пропонували книги Макса Кідрука, Дари Корній, Наталії Гурницької, Ірен Роздобудько, Сергія Жадана, Володимира Лиса.
У 2024 році на Дніпропетровщині читають Любка Дереша, Марію Матіос, Надію Гуменюк, Юрія Винничука.
Щорічно Хмельницька ОУНБ спільно з Центром слов’янських мов та культур, Хмельницьким осередком Спілки поляків України долучається до Національних читань (Narodowe Czytanie), які щороку відбуваються в Польщі в першу суботу вересня. Ця подія особлива – на знак єдності, щирої подяки і шани польському народові за велику допомогу та всебічну підтримку, надану нашій країні через війну Росії проти України.
Національні читання (Narodowe Czytanie) – польська соціальна кампанія, в рамках якої фрагменти знакових для польської нації творів читаються публічно, була започаткована Президентом Польщі у 2012 році. Заходи відбуваються не тільки у Польщі, а й у інших країнах світу, де проживають етнічні поляки та вивчають польську мову. У 2024 році було обрано драму «Кордіан» польського поета і драматурга Юліуша Словацького.
Бібліотерапевтична студія «Бібліотека — територія мудрості, добра і милосердя» функціонує у відділі міського абонементу Тернопільської ОУНБ й об’єднує людей з інвалідністю. Заходи відбуваються за участю вихованців благодійного фонду «Карітас» та молодіжної спільноти з інвалідністю громадської організації «Виходь назовні».
Метою студії є надання можливості людям з інвалідністю приємно проводити час, розвивати нові інтереси, створювати комфортні умови для спілкування.
У рамках бібліотерапевтичних студій організовуються зустрічі з митцями, педагогами та місцевими авторами. Заняття проводяться у формі інформаційно-просвітницьких заходів, мультимедійних презентацій, дискусій, оглядів літератури.
А ще багато знакових подій «з родзинкою» відбувається у обласних бібліотеках – візуальна літературна мандрівка про книжки та письменників Луганщини «Тутешні» від Центру просування читання Луганської ОУНБ; VI щорічна читацька конференція у Миколаївській ОУНБ «Нові імена в сучасній українській літературі»; цикл он-лайн зустрічей «Літературні побачення в Гончарівці» та культурологічний онлайн-фестиваль «Таврійський тиждень мистецтв/ Zабалка» від КЗ «Херсонська ОУНБ ім. Олеся Гончара»; Бібліофестиваль на Великій Перспективній від ОУНБ імені ім. Д.І. Чижевського (м. Кропивницький); цикл заходів «Слов’яни» з будинку «Слово» Харківської ОУНБ; пішохідні мандрівки «Київські адреси Лесі Українки»; які організує Публічна бібліотека ім. Лесі Українки…
Щорічно обласні універсальні наукові бібліотеки проводять близько 19,5 тисяч різноманітних соціокультурних заходів, які відвідують 405 тисяч осіб. За ними стоїть щоденна копітка творча робота бібліотекарів, волонтерів, науковців. Своєю діяльністю бібліотеки вкотре доводять свою актуальність, незамінність і ту величезну роль, яку відіграють у суспільному житті громад та країни в цілому.