Цьогоріч дипломом ІІ ступеня у номінації «Середні бібліотеки» було відзначено КЗ Сумської міської ради «Сумська публічна бібліотека»
Вашій увазі представляємо скорочений опис проєкту.
Сумська публічна бібліотека як міст культурної інтеграції
внутрішньо переміщених осіб у
Сумську міську територіальну громаду
Україна зараз переживає складні випробування. За 10 років війни та два роки повномасштабного вторгнення росії, багато людей були змушені залишити свої домівки, шукаючи притулку в інших країнах або регіонах України, віддалених від прифронтової зони. Ця надзвичайна ситуація потребує підтримки та сприяння в адаптації для тих, хто втратив свої рідні місця. Попри всі труднощі бібліотеки Сумської міської громади під час воєнного стану тримають не тільки інформаційний та освітній фронти, а й стали потужними центрами підтримки найбільш постраждалих від війни верств населення.
Наразі, за інформацією департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, у Сумській міській територіальній громаді зареєстровано майже 30 тисяч ВПО.
Сумська публічна бібліотека здійснюючи свою діяльність та відповідаючи на виклики сьогодення, акцентувала роботу на підтримці внутрішньо переміщених осіб. Ми реалізуємо декілька проєктів на інтегрування внутрішньо переміщених осіб у Сумську міську громаду разом із представниками громадських організацій з якими заключено Меморандуми: Жіноче об’єднання «Мереживо», «Центр психологічної допомоги «Конфіденс», «Ініціативи Слобожанщини», «Ліга сучасних жінок», благодійний фонд ім. І.Г. Харитоненка, благодійний фонд «Рокада», Щастинською районною державною адміністрацією – Щастинська районна військова адміністрація Луганської області, Сумська місцева організація Товариства Червоного Хреста України, Всеукраїнський благодійний фонд «Helpgroup» в рамках проєкту «Громадський центр інклюзивного навчання та розвитку» за підтримки міжнародного фонду AVSI (Італія), Благодійний фонд Тетяни Ягодіної «Віримо – все буде добре», ГО «Жіноча ініціатива для Білопілля». Дякуючи громадським організаціям за активну партнерську співпрацю Сумська публічна бібліотека перетворилася на консультативні центри для ВПО.
На 01.07.2024 року читачами «Сумської публічної бібліотеки» є 905 користувачів-переселенців.
Наші бібліотеки ефективно розвивають інформаційно-консультативну діяльність з правових, соціальних, психологічних питань, питань охорони здоров’я, залучаючи відповідних фахівців. Отримують допомогу про місця розподілу гуманітарної допомоги, в оформленні необхідних документів і виплат, постійно беруть участь у різноманітних масових заходах, є членами читацьких клубів за інтересами, користуються різноманітними бібліотечними послугами
З травня 2023 року в бібліотеках Сумської міської територіальної громади діють Мобільні соціальні центри. Їх створено для максимального охоплення жителів громади послугами соціального характеру та наближення адміністративних послуг до громадян, проведення інформаційної роботи з питань соціального захисту через адаптацію мешканців громади до законодавчих змін у сфері соціального захисту. Діють в бібліотеках-філіях: №1, №4, №7, Великочернеччинській, Піщанській, Стецьківській, де можна отримати фахові консультації від працівників Департаменту соціального захисту населення; подати документи на оформлення усіх видів державної соціальної допомоги, у тому числі додаткових соціальних гарантій, що надаються за рахунок коштів бюджету громади. Центри зручні тим, що вимушені переселенці можуть отримати всю необхідну інформацію в одному місці, і їм не потрібно відвідувати різні установи.
В Центральній міській бібліотеці ім.Т.Шевченка активно працюють клуби з психологічної підтримки для ВПО. А саме, для переселенців з Луганщини. Послугами центральної міської бібліотеки ім. Т. Г. Шевченка користуються 92 читача – переселенця. Група взаємної підтримки «Лідерські навички та побудова відносин» об’єднала ВПО з Луганщини, щоб допомогти їм адаптуватися до нового життя та розвинути лідерські якості. Куратором сесії виступила Олена Воробйова, соціальний робітник Новоайдарського ЦНСП та представниця Координаційного центру допомоги ВПО з Луганщини у Сумській області. Захід відбувся в рамках проєкту «Надання послуг з психосоціальної підтримки в Сумській області», який реалізується ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини» за фінансової підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Бюро гуманітарної допомоги (ВНА). Під час зустрічі учасники: обмінялися досвідом та отримали підтримку один від одного; дізналися про те, як розвивати лідерські якості та будувати позитивні стосунки; отримали практичні поради щодо адаптації до нового життя. Захід став цінним ресурсом для ВПО з Луганщини, які шукають шляхи подолання труднощів та побудови нового життя у Сумській області. Переселенці з Луганщини взяли участь у інформаційних сесіях: з підвищення обізнаності «Психічне здоров’я та психосоціальна підтримка населення»; взаємної підтримки «Подолання стресу, формування резильєнтності»; «Лідерські навички та побудова відносин»; у психологічному тренінгу «Підтримка психічного здоров’я». На базі центральної бібліотеки ім.Т.Г.Шевченка, за ініціативи Жіночого об’єднання «Мереживо» та «Центру психологічної допомоги «Конфіденс», почав реалізовуватися експериментальний проєкт комплексної соціальної послуги з формування життєстійкості. Центр Життєстійкості пропонує індивідуальні консультації для внутрішньо переміщених осіб (допомога у подоланні стресу, адаптація до нового місця проживання, пошук житла, роботи, соціальних та медичних послуг).
Активно проводить психологічні заняття для дітей психолог Марина Кісліцина. Для дітей волонтер Товариства Червоного Хреста України Едуард Макаренко проводить цікаві майстер-класи з малювання Акватипією – техніка малювання водяними фарбами, яке зводиться до друкування малюнка на спеціальному папері. Діє психологічна майстерня для підлітків ВПО з психологом Таїсією Луцьковською. Такі заняття є дуже корисними для молоді, допомагають їм розвивати соціальні навички, покращувати самопочуття та вирішувати проблеми.
У 2023 році налагодили партнерську співпрацю з Всеукраїнським благодійним фондом «Helpgroup», з яким підписано меморандум в рамках проєкту «Громадський центр інклюзивного навчання та розвитку» за підтримки міжнародного фонду AVSI (Італія). В центральній міській бібліотеці ім.Т.Г.Шевченка за рахунок Всеукраїнського благодійного фонду «Helpgroup» в межах цього проєкту, було оновлено приміщення для Центру інклюзивного навчання та розвитку. З дітьми працюють досвідчені педагоги, соціальні працівники та психолог. Вони допомагають надолужити прогалини в освітній програмі, проводять творчі та розвиваючі заняття, надають психосоціальну підтримку, яка спрямована на покращення емоційного та психологічного добробуту дитини та її батьків. Усі послуги надаються на безоплатній основі та фінансуються коштом міжнародного донора.
У 2023 році на базі Сумської публічної бібліотеки було ініційовано створення «Клубу ПсихоСоціальної Підтримки «ПоЧАТок». «ПоЧАТок» – це початок нових напрямків творчості, дозвілля та емоцій для людей поважного віку.
За цей рік проведено 227 заходів з хенд мейду, йоги, скандинавської ходи, гімнастики, малювання. Охоплено більше 400 осіб. Для проведення заходів клубу задіяно 11 підрозділів Сумської публічної бібліотеки. Особливо, хочеться відмітити активну діяльність бібліотеки-філії №1, бібліотеки-філії №5, бібліотеки-філії №7, Молодіжної бібліотеки-філії №8, бібліотеки-філії №10, Інклюзивної бібліотеки-філії №11, де люди поважного віку, інваліди, ВПО відпочивають, знаходять друзів, спілкуються на цікаві теми, виготовляють прикраси до свят, відволікаються від буденних справ, підтримують здоров’я та емоційний стан. Безпечна атмосфера, можливість займатись творчістю, спілкуватись та знайти однодумців – це те, що наші користувачі отримують під час участі в заходах психосоціальної підтримки від волонтерів Товариства Червоного Хреста. У Дитячій бібліотеці-філії №3 ім.О.Столбіна розпочав свою діяльність спільний проєкт «Родинний простір» (Сумська публічна бібліотека та Сумська місцева організація Товариства Червоного Хреста України) – це банк вживаного одягу «Родинний», мета якого є збір речей для незахищених верств населення, а саме переселенців з різних областей України. Цей благодійний проєкт став стійкою та важливою частиною соціальної ініціативи Сумської публічної бібліотеки та Товариства Червоного Хреста. Благодійний банк вживаного одягу «Родинний» визначається не лише розподілом речей, а й підтримкою спільноти. Для бібліотеки банк одягу це спосіб залучити читачів до спільних активностей. Для них діє клуб з вивчення української мови «Українська – мова вільних людей», для дітей працює арт-студія з вивчення англійської мови, проводяться творчі майстер-класи. Також відвідувачі «Родинного» простору отримують різні інформаційні бібліотечні послуги: користуються інтернетом, беруть книги, бібліотекарі допомагають оформити заявку на виплату допомоги від міжнародних організацій тощо. Протягом 2023 року 1632 родини скористалися послугами бібліотеки та Банку одягу «Родинний» Сумської місцевої організації Товариства Червоного Хреста України.
В бібліотеці-філії №1 запрацював інформаційний соціокультурний простір для ВПО, який створено для дозвілля, навчання, спілкування внутрішніх переселенців. А також для організації заходів, пов’язаних з інформуванням щодо соціального захисту, безпеки, працевлаштування, започаткування бізнесу, інтеграції та психологічної підтримки ВПО. Всього читачами бібліотеки є 700 користувачів – переселенців. Всі вони отримують інформаційно-бібліотечні послуги: читають літературу, користуються комп’ютерною технікою; отримують інформацію в Viber-групі «Мами бібліотеки Хіммістечка» щодо отримання допомоги та виплат від міжнародних фондів та благодійних організацій; організовано «Благодійний супермаркет речей», де переселенці мають можливість брати одяг, постільну білизну, посуд, побутову техніку, речі для дітей (ліжка, коляски, ванночки) та ін.; отримують допомогу від благодійних організацій, які співпрацюють з бібліотекою: жіночим об’єднанням «Мереживо», благодійним фондом ім. І. Г. Харитоненка, ГО «Рокада». Завдяки керівникам цих організацій та їх командам ВПО та інші малозабезпечені користувачі отримали 100 нових дитячих костюмчиків, 7 нових пледів, 3 комплекти нової постільної білизни, 20 комплектів розвиваючих ігор для дітей, 20 Великодніх пасок, а також речі гігієни, продукти, смаколики та ін. Бібліотекарі разом з ГО організовують для ВПО різноманітні активності. Так, тільки з волонтерами Сумської місцевої організації Червоного Хреста відбулося близько 30 цікавих заходів. Активно бібліотека розпочала співпрацювати з Благодійним фондом «Рокада». Дана організація опікується внутрішньо переміщеними особами, особами, які постраждали від війни, особами з інвалідністю, тими, хто постраждав від гендерно – зумовленого насилля та іншими вразливими верствами населення. Для них благодійний фонд пропонує психологічну підтримку, соціальні консультації та супровід, послуги з транспортування, юридичні консультації, допомогу постраждалим від насильства, підтримку осіб з інвалідністю. Перша зустріч розпочалася зі знайомства «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «РОКАДА»: МИ ПОРУЧ! МИ ГОТОВІ ДОПОМОГТИ!», де були надані консультації від професійних спеціалістів: юристів, психологів та соціальних працівників. Також для користувачів-переселенців бібліотеки-філії №1 були проведені декілька тренінгів з психологами цього фонду: «Світ без жорстокості: Разом проти насильства; година толерантності «ПРО ТОВАРИСТКІСТЬ І ДРУЖБУ» ; тренінг «Стрессерфінг: як осідлати енергію стресу».
Протягом декілька місяців діяла волонтерська акція допомоги «Рости щасливим, малюк!» від сумського благодійного фонду ім. І. Г. Харитоненка, за цей період переселенці – читачі бібліотеки отримали продукти харчування та 250 дитячих костюмчиків. Благодійний фонд ім. І. Г. Харитоненка у співпраці з волонтерською організацією «Вevar Ukraine» (Данія) провели марафон добрих справ «Тепла допомога»: в зоні особливої уваги – діти!». Читачам-переселенцям бібліотеки-філії №1 були надані в’язані шкарпетки, шарфики та шапочки, які зроблені руками майстринь з Данії.
Для батьків – переселенців діє клуб вихідного дня «Мамина наука». Волонтер Товариства Червоного Хреста України Едуард Макаренко постійно проводить майстер-класи «Руками творяться дива». Бібліотекарі запрошують на засідання клубу спеціалістів різного профілю: лікарів, психологів, юристів, педагогів та інших. Щосуботи діє безпечний простір для жінок і дітей. Простір розміщено в читальній залі бібліотеки. Тут можна виявити свої творчі здібності та залучити однодумців до цієї справи, бути учасником майстер-класів, цікавих зустрічей чи просто відпочити за читанням захоплюючої книги чи на просторах Інтернету ( вільний доступ WІ-FI). Для найменших відвідувачів теж є свій куточок з розвиваючими іграми, цікавими казками. Бібліотекарі активно залучають до співпраці своїх користувачів, а саме переселенців. Так, для проведення сеансу танцювальної терапії «Рух на допомогу ментальному здоров’ю: життя в ритмі танцю» запросили пані Уляну Куцокінь, яка є хореографом та виховує справжніх зірок танцполу. Завдяки волонтерам, організаторам та благодійникам Бюро гендерних стратегій та бюджетування «Безпечний простір» за реалізацію Проєкту «Підтримка жінок та дівчат, які постраждали від війни в Україні», у рамках цієї благодійної акції надали 220 шт. продуктових сертифікатів на суму 1350,00 грн. Захід відбувся в рамках проєкту «Багатосекторальна допомога та захист внутрішньо переміщеним особам, зміцнення охорони психічного здоров’я з застосуванням гендерно-орієнтованого підходу в Сумах та Полтаві, Україна», за виконанням Бюро гендерних стратегій і бюджетування та фінансуванням Farmacéuticos Mundi (FARMAMUNDI) та Principado de Asturias. Сертифікати отримали: матусі-читачки, які мають малолітніх дітей (до 14 років); жінки, які опікуються літніми людьми та дорослими з інвалідністю I-2 групи; сім’ї, де є дитина з інвалідністю до 18 років; сім’ї, в яких троє і більше дітей до 18 років; сім’ї, де на вихованні та утриманні є діти-сироти до 16 років.
Напередодні Всесвітнього дня біженця відбулась зустріч для Матусь – ВПО, які є читачками бібліотеки, із представниками БФ «Рокада» та БФ «Право на захист». На воркшопі «ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ ВПО: ШАНС НА НОВЕ ЖИТТЯ» обговорювали дуже важливу для кожного переселенця тему. А саме: можливість забезпечувати себе і свою родину та відчувати себе впевнено на новому місці. Саме питання працевлаштування має неабиякий вплив на рішення ВПО залишатися у країні чи шукати притулку за кордоном.
До Всесвітнього дня біженців для родин ВПО провели вечір щирості «Повернусь до рідного порогу…», присвятили його тим, хто знайшов у собі сили зробити життя щасливим навіть далеко від дому – це 8 сімей, які втратили домівки. Вісім родин – вісім щемливих та відвертих розповідей. Про їхні життєві історії та зруйновані долі, мрії та плани на майбутнє розповіли мультимедійні презентації-інтерв’ю: «Життя продовжується, незважаючи ні на що, а наша справа зробити життя для них щасливим!»
Для матусь-переселенок, учасниць читацького клубу «Мамина наука», спеціалісти БФ «Рокада» провели воркшоп «Жіночі гормони та їх вплив на організм жінки». Разом з лікарем ендокринологом Юлією Сміяновою поспілкувалися на цю важливу для кожної жінки тему. Присутні розкрили питання та шляхи вирішення гормональних дисбалансів, їх симптомів та наслідків, а також дізналися значення гормонального фону для цілого організму жінки.
Стартував новий проєкт з психологічної допомоги та підтримки читачів ВПО «Позитивне батьківство». Проводила психологічні сесії фасилітатор Олена, яка є представником Гуманітарного хабу в м. Суми (Координаційний центр допомоги ВПО з Луганщини у Сумській області. Це програма розроблена в минулому році за підтримки закордонних розробників за участі ЮНІСЕФ (Дитя́чий фонд ООН, ЮНІСЕФ) та МОМ (Міжнародна організація з міграції). Захід відбувався у рамках проєкту «Надання послуг з психосоціальної підтримки в Сумській області», який реалізується ГО «Центр громадських ініціатив «Інтелект Сумщини» за фінансової підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) та Бюро гуманітарної допомоги (ВНА). Зустрічі були змістовними, корисними та цікавими! У групі підтримки працювали, оволодівали новими знаннями та ділилися власним досвідом з виховання Матусі-ВПО, які мають діток від 0 до 18 років! Пройшли заняття з важливих для батьків тем: позитивне батьківство: виховання без шкоди; як долати травму в наслідок конфлікту чи кризи; позитивні активності батьків та дітей тощо.
Інклюзивна бібліотека-філія №11 у співпраці з ГО «Ініціативи Слобожанщини» та ГО «КРИМСОС» надають підтримку внутрішньо переміщеним особам у вирішенні життєво важливих питань й сприяють їх адаптації на новому місці. До Всесвітнього дня біженців з метою інформування суспільства та привернення уваги до проблем цих людей, інклюзивна бібліотека-філія № 11 спільно з партнерами, зокрема, ГО «КРИМСОС» та «Ініціативи Слобожанщини» організувала та провела круглий стіл «Життя біженців: втрати, надія, адаптація» для внутрішньо переміщених осіб, які мешкають на території Сумської міської територіальної громади. Відбулась інформаційна сесія «Особливості отримання соціальних послуг, пільг та допомоги для ВПО з врахуванням змін до чинного законодавства». Учасники ознайомилися з умовами надання гуманітарної допомоги, можливостями для ВПО на Сумщині. Присутні переглянули зворушливі відеоролики життєвих історій вимушених переселенців. На зустріч з переселенцями завітала представниця Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) в Україні Кароліна Ліндхольм Біллінг. Координаторка ГО «Ініціативи Слобожанщини» Дарія Сасса ( з червня 2023 року працює бібліотекарем в Інклюзивній бібліотеці-філії №11, вона переселенка та має вади зору) розповіла як виникла в неї з чоловіком Анатолієм Сассою ідея створити в Сумах громадську організацію та яких позитивних змін за 8 років діяльності вдалося досягти, про важливі напрацювання для незрячих людей в сфері адаптивних ІT-технологій, зокрема, йшлося про розробку унікального транспортного мобільного застосунку у смартфоні, який допомагає незрячим людям дійти до зупинки громадського транспорту, відстежити час прибуття транспорту тощо.
Мова має велике значення — не менше, ніж власна доля й рідний дім. В бібліотеках Сумської публічної бібліотеки створені читацькі клуби з вивчення української мови для переселенців: «Мовне коло», «Українська – мова вільних людей», «Прокачаймо українську», «Майстерня українського слова». До занять долучилися як викладачі української мови, так і фахівці бібліотек.
Клуб англійської мови – чудовий спосіб для спілкування всіх бажаючих англійською мовою. У клубі кожен має змогу дізнаватися про нове і цікаве, що відбувається в світі, обговорювати актуальні проблеми сьогодення. Для маленьких переселенців в бібліотеках-філіях №1, №3, №11 діють такі клуби. Місія клубів англійської мови – процес навчання перетворити на захоплююче, дружнє спілкування. Викладають англійську працівники бібліотек.
З 2022 року в центральній міській бібліотеці ім.Т.Г.Шевченка діє читацький клуб польської культури «Krajka», де різні категорії користувачів мають можливість віртуально мандрувати Польщею, знайомитися з цікавими історичними памʼятками країни, а також вивчати польську мову.
Завдяки активному соціальному партнерству Сумської публічної бібліотеки з Жіночим об’єднанням «Мереживо», до бібліотек Сумської міської громади завітали волонтери, журналісти з Польщи та Франції, метою візиту було вивчення досвіду діяльності бібліотек з ВПО.
Сумська публічна бібліотека стала важливою ланкою для згуртування громади і впровадження суспільно важливих ініціатив для адаптації в нових умовах життя внутрішньо переміщених дітей, молоді, дорослих, де вони мають можливість отримувати необхідну психосоціальну та емоційну підтримку, неформальну освіту, потрібну інформацію на новому місці для проживання і працевлаштування. Тож для цих людей наші бібліотеки стали острівцями підтримки, допомоги та безпеки.
Вищезазначена діяльність Сумської публічної бібліотеки у воєнний рік свідчить про її багатогранну діяльність, всегромадську затребуваність як закладів, які об’єднують, допомагають громаді, яким довіряють жителі, які конче потрібні як простори інформації, освіти, релаксу, спілкування, дозвілля.
Фото заставки «Селфі–позитив «Я люблю бібліотеку» від Сумська публічна бібліотека