«Яким чином…?» , «Чи можна..?» , «Чи маємо право…»? Саме з цих питальних слів у розділі «Запитання-відповіді» на сайті «Бібліотечному фахівцю» щорічно розпочиналась низка питань щодо наявності/введення посад програмістів, адміністраторів баз даних у штатний розпис бібліотек.
Періодично з огляду на зміни в законодавстві відповіді коригувалися.
Враховуючи, що Мінекономіки продовжує активно осучаснювати Класифікатор професій спробуємо певним чином спрацювати на випередження вищезазначених запитів.
18 січня 2024 року на офіційному сайті Мінекономіки було опубліковано наказ “Про затвердження Зміни № 13 до національного Класифікатора ДК 003:2010” (від 16.01.2024 № 1410 ).
Зупинимось на змінах, які корегують саме ІТ-сферу.
Так, у Класифікаторі ми вже не знайдемо таких професійних назв робіт, як «програміст-системний» , «інженер із застосування комп’ютерів», «інженер-дослідник з комп’ютеризованих систем та автоматики» та ін.
Відбулась заміна:
♦Інженера з програмного забезпечення комп’ютерів НА Інженера з програмного забезпечення ;
♦ Програміста (бази даних) НА Програміста
♦ Адміністратора мереж і систем НА Адміністратора безпеки мереж і систем
З’явилась значна кількість нових професійних назв робіт. Наприклад:
⇒ Розробник штучного інтелекту (код КП 2131.2) ,
⇒ Менеджер (управитель) інформаційних технологій (код КП 1497), адміністратор веб-сайту (код КП 3121),
⇒ Адміністратор веб-ресурсів (код КП 2131.2),
⇒ Фахівець з питань обслуговування мережі ( код КП 3114),
⇒ Інженер з інтеграції (інформаційні технології) (код КП 2131.2) та ін.
Що дивує? За новим українським правописом слова з «веб» пишуться разом, а у Класифікаторі професій – через дефіс. Це означає, що в кадрових документах доведеться задіяти цю мовну помилку.
Що далі?
У разі оновлення лише назви посади та незмінності трудової функції працівника :
- Керівникам бібліотек ( або за наявності – кадровим службам) уважно вивчити Зміни № 13 та порівняти професійні назви робіт, які були скасовані або замінені з наявними посадами у штатному розписі бібліотеки.
- Видати: наказ з основної діяльності – про внесення змін до штатного розпису та наказ з кадрових питань про зміну назв посад конкретних працівників (працівник ознайомлюється з наказом під підпис).
- Внести зміни до кадрових документів (особової картки, посадової інструкції, трудової книжки).
У разі зміни назви та трудового функціоналу працівника діє алгоритм переведення на іншу посаду.
Важливо пам’ятати, що переведення на іншу постійну роботу на тому самому підприємстві допускається лише за згодою працівника.
Наостанок.
Завдяки Зміні №13 окремі назви робіт перенесено з розділу 3 «Фахівці» до розділу 2 « Професіонали» Класифікатора професій . Маємо підвищення статусу посади. У зв’язку з цим важливо перевірити, чи не потрібно збільшити оплату праці відповідним працівникам.
Вдалого аналізу!