На офіційному сайті МКІП до громадського обговорення запропоновано проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо управління закладами культури”, який розроблено з метою вдосконалення конкурсної процедури призначення керівника державного чи комунального закладу культури.
На що варто звернути увагу?
До ст.1 Закону України «Про культуру» додається визначення терміну – орган управління закладу культури.
У статті 21. Особливості трудових відносин та працевлаштування в закладах культури зазначається, що форма контракту буде визначатись центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах культури та мистецтв.
Одна і та ж особа не може бути призначена на посаду керівника державного закладу культури зі статусом національний більше двох строків.
Конкурсна процедура визначення керівника не застосовується до закладів освіти сфери культури.
У п.2 ст. 21 зазначено: У разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях орган управління закладу культури розташованого в районі проведення воєнних (бойових) дій або який перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), має право призначити керівника такого закладу на посаду без проведення конкурсу на час дії воєнного стану шляхом укладення з ним контракту за результатами співбесіди, але терміном не більше ніж на 1 рік.
Статтю 21. 1. змінено і доповнено. Зазначається, що керівником державного чи комунального закладу культури може бути особа, яка:
має досвід (у діючій редакції – стаж) роботи у сфері культури не менше трьох років;
володіє державною мовою на рівні, встановленому Національною комісією зі стандартів державної мови.
Керівник національного закладу культури:
має вищу освіту не нижче ступеня магістра;
досвід роботи на керівних посадах та стаж роботи у сфері культури не менше п’яти років;
володіє державною мовою на рівні, встановленому Національною комісією зі стандартів державної мови;
володіє іноземною мовою, яка є однією з офіційних мов Ради Європи на рівні не нижче В1.
П.2. ст. 21.1. зазначає, що не може бути призначена на посаду керівника державного чи комунального закладу культури особа, яка:
є близькою особою керівників органу управління;
уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та є громадянином (підданим) держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державоюокупантом;
по відношенню до якої застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції);
підпадає під дію частини третьої або четвертої статті 1 Закону України «Про очищення влади».
Значні зміни внесено і до ст. Статті 21.2. Порядок конкурсного добору керівника державного чи комунального закладу культури. Так, п. 3 передбачається, що формування складу та організацію роботи конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівника державного чи комунального закладу культури забезпечує орган управління в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах культури та мистецтв.
Подання документів кандидатами на посаду керівника державного чи комунального закладу культури здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення органом управління конкурсу на посаду керівника державного чи комунального закладу культури.
Оголошення про конкурс оприлюднюється на офіційному веб-сайті (веб-сторінці) органу управління, а також направляється для розміщення на інформаційних сайтах, сайтах професійного спрямування, сайтах установ культури, інших вебсайтах та в медіа.
Великих змін зазнав п.6. Статті 21.2., який передбачає нові вимоги щодо оголошення про конкурс на посаду керівника державного чи комунального закладу культури.
Детальніше ознайомитись із змінам можна тут
Зауваження і пропозиції до проєкту акта приймаються до 2 липня 2023 року на електронну адресу: bozhko.i@mkip.gov.ua у формі порівняльної таблиці із зазначенням змісту положення чинного акта законодавства, відповідного положення проєкту акта МКІП та формулювання пропозиції чи зауваження до нього з відповідним обґрунтуванням (форма додається).
Надані пропозиції та зауваження будуть розглянуті під час доопрацювання проєкту акта. Результати консультацій з громадськістю будуть розміщені на офіційному веб-сайті МКІП.
Уповноважена особа за проведення консультацій щодо проєкту акта – державний експерт експертної групи з питань розвитку мистецтв та мистецької освіти Директорату культури та мистецтв Міністерства культури та інформаційної політики України Божко Інна, bozhko.i@mkip.gov.ua .