НМВ НБУ ім. Ярослава Мудрого отримав безліч запитань щодо нових форм звітності про діяльність публічних бібліотек. Серед цих питань багато однотипних.
Сьогодні на частину з них відповідаємо:
❓ Куди віднести бібліотеку-філію для дорослих? ( там відсутня ця категорія).
Відповідь. Віднести до графи – Бібліотека. Бібліотека-філія – публічна бібліотека, яка обслуговує всі верстви населення і не є спеціалізованою.
❓ Поділ користувачів за віком. Наприклад – «до 6 років» – це повні 5 років, а кому виповнилося 6 уже рахуються в категорії від 6 до 14? Аналогічно щодо всіх вікових категорій.
Відповідь. Все вірно. Якщо на момент оформлення реєстраційних документів дитині виповнилось повних 5 років – рахуєте в категорії «до 6 років». Тим, кому на момент оформлення реєстраційно-облікових документів (квитків, формулярів тощо) виповнилось 6 років – рахуєте в категорії «від 6 до 14 років».
❓ Кількість жінок вказувати за ЄРК чи обслугованих? Кількість жінок. Мається на увазі дівчат також? -“Чи до жінок можемо віднести дівчаток від 6 до 14 років?”
Відповідь. За ЄРК. Стать визначається від народження людини, а не з певного віку.
❓ В розділі ІV. Користувачі, відвідування. звернення до бібліотеки . Виникають запитання стосовно кількості організацій, що це мається на увазі ? ( Можливо перерахувати з якими організаціями ми співпрацюємо?)
Відповідь. Поняття «організації» включає в себе юридичних осіб, з якими бібліотека уклала угоди про надання послуг, а також абонентів міжбібліотечного абонементу, колективних (групових) абонентів бібліографічної інформації тощо. Цифрою вказується їх загальна кількість.
❓ Як обліковувати віртуальні відвідування соціокультурних заходів – за попередньою реєстрацією, за кількістю переглядів перших трансляцій, за всіма переглядами?
Відповідь. Попередня реєстрація не є гарантією присутності усіх зареєстрованих на заході. Облік відвідування заходу здійснюється під час проведення заходу (першої трансляції).
❓ Як визначити приміщення для соціокультурної діяльності, якщо бібліотека має площу 30 м²?
Відповідь. Варто уточнити: чи проводяться на базі такої бібліотеки соціокультурні заходи? Якщо зазначені заходи проводяться, то варто вирахувати площу, на якій розміщені столи або стільці. Це може бути площа 3 – 5 -7 кв. м.
P.S. Можливо варто розглянути перетворення такої бібліотеки у бібліотечний пункт або інший структурний підрозділ Публічної бібліотеки громади?
❓ Чи необхідно вказувати всі 20 мов національних меншин. Можливо можна визначитись найбільшою кількістю бібліотечного фонду, книговидач п’ятьма мовами?
Відповідь. Не потрібно в первинних облікових документах бібліотеки (Щоденник роботи, Книга сумарного обліку БФ) «вказувати всі 20 мов національних меншин». Кожна бібліотека має орієнтуватись на формальні ознаки, у т.ч. мову документа, вид документа (книга, періодика, нотний, картографічний, образотворчий та ін) наявного БФ . Теж саме стосується і обліку книговидачі.
❓ Рядок 13-14. К-сть виданих документів іншим бібліотекам – це стосується ВСО?
Відповідь. У рядках 13, 14 вказується інформація щодо показників міжбібліотечного абонементу, зокрема, кількість виданих документів іншим бібліотекам та кількість отриманих документів із інших бібліотек.
❓ Скільки діючих телефонних мобільних номерів вказувати для міських бібліотек – усіх працівників чи лише директора, методиста чи ін.?
Відповідь. У рядку 12 відображається кількість діючих номерів телефонного зв’язку саме з бібліотекою (стаціонарного чи мобільного) , а не з персоналом бібліотеки. Особистісні телефонні номери працівників не підлягають обліку.
❓ За одиницю приймається комплект «проектор+ та екран» чи це дві окремі одиниці?
Відповідь. Бухгалтерія самостійно класифікує придбані активи для бібліотеки (наприклад, за строком корисного використання тощо). Пропонуємо переглянути Ваші інвентаризаційні описи та уточнити облік зазначених об’єктів – це єдиний об’єкт чи окремі об’єкти .
❓ Деталізуйте, будь ласка, в якому з рядків вказувати надходження коштів за платні послуги?
Відповідь. У рядку 3: за рахунок плати за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю.
Звертаємо увагу, що перелік платних послуг затверджено Постановою КМУ «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися державними і комунальними закладами культури» (від 12 грудня 2011 р. № 1271). Послуги, які не передбачені зазначеною постановою КМУ – це надходження від додаткової (господарської) діяльності бібліотеки і їх вказують у рядку 4.
❓ Заповнення розділу VІІІ «Фінансування бібліотек за статтями видатків». Фінансування бібліотек-структурних підрозділів інших закладів культури зовсім не буде в цьому розділі відображатись?
Якщо бібліотека є структурним підрозділом іншого закладу культури (клуба, центру культури і дозвілля тощо), має Положення, зазначена як структурний підрозділ у штатному розписі – фінансову частину, а саме Розділ VІII. Фінансування бібліотек за статтями видатків має заповнити особа відповідальна за заповнення форми звітності . Це може бути керівник/бухгалтер закладу культури або орган, що подає звіт.