Тема екології набирає обертів. Це стосується усіх сфер життя сучасної людини. Не обходять увагою цей напрямок і бібліотеки.
Зовсім недавно ми говорили про розвиток зелених бібліотек в університетах. Публічні бібліотеки вже напрацювали також чималий досвід. Почнемо із потужної ініціативи бібліотек Вінниччини.
Цього року Вінницька ОУНБ оголосила конкурс еколого-просвітницьких проєктів/акцій «Green-майданчик громади – Бібліотека».
Це стало потужним поштовхом активізації роботи бібліотек у напрямку екологічного просвітництва, популяризації основних принципів поняття «Green-майданчик громади – Бібліотека», урізноманітнення форм бібліотечних заходів щодо формування екологічних цінностей у жителів громад, сприяння збереженню навколишнього середовища та створенню комфортного екологічного простору у бібліотеці.
Варто зазначити, що бібліотеки Вінницької області постійно працюють у напрямку популяризації екологічних знань. Тому багато бібліотек не готували щось спеціальне під конкурс, а представили свою поточну роботу. Номінації конкурсу охопили різні форми роботи:
- кращий проект «Бібліотека & Громада = сталий екологічний розвиток»,
- краща «Екоакція»,
- кращий буктрейлер на презентацію книги з екологічної тематики,
- кращий плакат «Бібліотека & Екологія»,
- краще друковане видання.
Протягом часу роботи конкурсу надзвичайно цікаво висвітлювався матеріал на блозі науково-методичного відділу Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва «Бібліоконтинент Вінниччина». Щоденник конкурсу «Green-майданчик громади – Бібліотека» представляв конкурсні роботи та паралельно мова йшла про світовий досвід. Це дуже сприяло об’єктивній оцінці робіт. Кожен учасник міг себе порівняти з іншими.
Безперечно, що цей конкурс посприяв іміджу публічних бібліотек, підвищив їх роль у сталому розвитку суспільства.
Крім того, що робота публічних бібліотек багатоаспектна і різнопланова, вона демонструвалася на ютюб-каналах бібліотек-учасників. Важливо, що бібліотеки їх мають і використовують для популяризації своєї роботи.
Проєкт-мітинг «Обережно, ми їх втрачаємо: рослини графського парку» Тиманівської сільської бібліотеки Тульчинської міської ради
Відеопрезентація «Зелений дизайн в бібліотеці – крок до екологічного світу» центральної бібліотеки Мурованокуриловецької ЦБС
буктрейлер на книгу Г. Ткачук «Книжка про сміття» бібліотеки-філії №7 Вінницької міської ЦБС
буктрейлер на книгу Алехандра Альгари «Бджоли» бібліотеки-філії №13 Вінницької міської ЦБС
Екоакція «Будь природі другом» бібліотеки-філії №3 Вінницької міської ЦБС
Апсайклінг: мистецтво перетворення відходів центральної бібліотеки для дітей та юнацтва Вінницької міської ЦБС
Проект «Наше майбуття – екосвідоме життя» Райгородської публічної бібліотеки
Екоакція «Збережемо воду – збережемо життя!» Райгородської публічної бібліотеки
Методичні поради по проведенню бібліотечними фахівцями еко-тайму «Врятуймо нашу планету!» Тульчинської ЦРБ
І це далеко не всі конкурсні роботи представлені на ютюб-каналах.
Деякі проекти розміщені на сайтах і блогах бібліотек.
Цікава друкована продукція, долучена до участі у конкурсі.
Всі матеріали доступні широкому загалу і заслуговують на детальний аналіз і впровадження у практику інших бібліотек. Детально з цими та іншими роботами можна ознайомитися на блозі науково-методичного відділу Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва «Бібліоконтинент Вінниччина»
Отож, конкурс завершено, переможці визначені і відзначені але РОБОТА ПРОДОВЖУЄТЬСЯ!
(Далі буде…)