Коронавірус не відступає

У грудні 2019 року світ вперше зіткнувся з надзвичайною ситуацією міжнародного значення – спалахом коронавірусної інфекції COVID-19.
З перших тижнів запровадженого карантину, бібліотечна спільнота України спрямували зусилля на:

  • поширення правдивої інформації щодо ситуації з коронавірусом в Україні;
  • розповсюдження посилань на інформаційні ресурси, звідки можна отримувати правдиву інформацію та не вестись на фейки;
  • висвітлення рекомендацій і порад від ВООЗ та МОЗ щодо профілактики поширення коронавірусної інфекції: правил безпеки вдома та на роботі, вимог до ЗІЗ, дезінфекції домашніх і робочих просторів, умов утилізації масок, алгоритму дій у разі підозри на COVID-19;
  • створення власних відеороликів, щодо правил поведінки під час карантину. Так, в онлайн-режимі долучали до регулярної рухової активності, враховуючи інтереси, здібності та індивідуальні особливості своїх шанувальників.

Життя в умовах загальнонаціонального карантину вплинуло на психологічний стан населення нашої країни – виникнення негативних емоційних станів (тривожність, роздратованість, агресивність, страх, депресія, розгубленість, гнів, паніка тощо). Переважна більшість психологів публічних бібліотек долучились до надання психологічної допомоги: готували та поширювали матеріали для психологічного розвантаження та релаксу; здійснювали консультування  (групове, індивідуальне)  в онлайн режимі, Skype …
Проявивши соціальну згуртованість в умовах карантину бібліотечні працівники ініціювали  пошиття безкоштовних тканинних захисних масок, проведення акцій на підтримку медиків та інших, залучених до боротьби з коронавірусом.

Пройшло сім місяців… Ситуація не покращилась, а стала значно гіршою ніж на початку пандемії (добові антирекорди по кількості нових хворих, збільшення летальних випадків, нестача медичних працівників, дефіцит місць для лікування тяжких пацієнтів із COVID-1, затримки в отриманні результатів тестування і т.п.) .
Серед багатьох причин погіршення ситуації – втома населення від пандемії COVID-19 . Звідси – апатія, втрата пильності, байдужість до себе та оточуючих.
В реаліях сьогодення індиферентність не має торкнутись публічних бібліотек. На часі активізація інформацій (як в режимі онлайн, так і в офлайн (оновлення інформаційних зон, розповсюдження друкованих пам’яток, листівок і т.п.)) , отримання  навичок  щодо:

  • дотримання встановлених вимог та правил адаптивного карантину. Маркування регіонів і Онлайн-мапа епідемічних показників тут ;
  • алгоритму дій людей з симптомами захворювання. Можливості пройти онлайн-тест на уточнення наявних або вірогідних симптомів захворювання тут ;
  • алгоритму дій сімейного лікаря, до якого пацієнт звернувся дистанційно і правила особистісної самоізоляції тут   ;
  • гарячих ліній для пацієнтів:        Урядова гаряча лінія: 15-45,      МОЗ: 0 800 505 201,   ЦГЗ: 0 800 505 840  ;
  • підготувки до ПЛР-тесту і в яких лабораторіях можна здати ПЛР і ІФА (перелік держлабораторій тут   Перелік оновлюється;
  • переліку надавачів медичної допомоги, визначених для надання стаціонарної допомоги пацієнтам з COVID-19 за договором з НСЗУ див тут: https://nszu.gov.ua/e-data/dashboard/likarni-covid , тут: https://nszu.gov.ua/ogoloshennya-pro-ukladennya-dogovoriv/dlya-medichnih-zakladiv/ogoloshennia-vid-0605-pro-ukladennya-dogovoriv-pro-medichne
  • курсів комп’ютерної грамотності для медичних працівників
  • користування ресурсом Є ЛІКИ. Пацієнти не завжди знають про наявність безкоштовних ліків у їхніх лікарнях. Завдяки Є ЛІКИ кожен українець може перевірити, які саме лікарські засоби, є у його лікарні, придбані за бюджетні кошти. Щотижневе оновлення кількості лікарських засобів забезпечує актуальність інформації.
  • умов перетину кордону. На сайті МЗС регулярно оновлюються статуси усіх країн, щодо заборони/дозволу в’їзду іноземців: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/
  • розвінчування фейків, маніпуляцій щодо ситуації з коронавірусом в Україні. Усі фейки про коронавірус є на сайті: «По той бік пандемії»  . На платформі вже зібрано понад 100 перевірених матеріалів про Covid-19.

25 жовтня в Україні мають відбутися місцеві вибори. Вибори під час пандемії висувають багато викликів.
Кабінет міністрів України затвердив Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів.   Також, до 1200 громад отримають інформаційні матеріали щодо заходів протидії COVID-19 для виборців та членів місцевих виборчих комісій.
Один з кроків у реалізації гасла «Голосуй безпечно та відповідально!» –  актуалізація взаємодії бібліотек із користувачами та мешканцями своїх громад. Висвітлення рекомендацій щодо дотримання безпекових правил у день голосування  дозволить запобігти прогнозу від Ярно Хабіхт, керівника офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні: “Найближчими місяцями ми очікуємо, що кількість випадків перевищить 5 тисяч, і може складати від 7-ми до 9-ти тисяч випадків на день… “

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)