25 жовтня 2020 року в Україні пройдуть перші вибори у 1 439 об’єднаних територіальних громадах. Тут обиратимуть депутатів сільських, селищних, міських рад і громад. Також пройдуть чергові вибори сільських, селищних, міських голів (мерів) в усіх 24 областях України. Вибори проходитимуть до райрад новостворених територіальних одиниць (замість 490 маємо 136 районів).
Пригадую, як 6 років тому ми багаторазово консультували бібліотечних працівників щодо врегулювання трудових відносини у новостворених ОТГ. Працюючи на випередження, вирішили підготувати чергову правову пам’ятку, яка дозволить у найближчому майбутньому багатьом бібліотечним працівникам уникнути певних непорозумінь і ускладнень під час процесів злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення :
- Об’єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися чи приєдналася до об’єднаної територіальної громади. У разі об’єднання ОТГ стає правонаступником з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою, а у разі приєднання – з дня припинення повноважень сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася до ОТГ.
- У ст. 104 Цивільного кодексу України зазначено, що у разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників.
- Відповідно до ч. 3 ст. 36 КЗпП зміна підпорядкованості підприємства, установи, організації ( у т.ч. бібліотеки) не припиняє дії трудового договору. У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується (ч. 4 ст. 36 КЗпП).
- Відповідно до п. 2.15 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників (затверджено наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 р. № 58) до графи 3 трудових книжок бібліотечних працівників вноситься тільки запис про перейменування підприємства
- Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП). Статтею 49-2 Кодексу законів про працю України передбачено порядок вивільнення працівників. Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. Процедура скорочення штату працівників — довгострокова і вимагає від роботодавця виконання ряду заходів.
- У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до статті 48 Закону України “Про зайнятість населення”, власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.
- Державна служба зайнятості інформує працівників про роботу в тій самій чи іншій місцевості за їх професіями, спеціальностями, кваліфікаціями, а у разі їх відсутності – здійснює підбір іншої роботи з урахуванням індивідуальних побажань і суспільних потреб. У разі потреби особу може бути направлено, за її згодою, на професійну перепідготовку або підвищення кваліфікації відповідно до законодавства.
P.S. Не піддавайтесь на умовляння і не пишіть заяву на звільнення за власним бажанням, якщо не маєте такого волевиявлення !