Останні п’ять місяців на нашому блозі, сторінці Фейсбук ми висвітлюємо успішно-титанічну роботу публічних бібліотек в умовах карантину. Сьогодні я хочу зробити наголос на результатах діяльності тих, хто став реальними менеджерами з мережевої взаємодії. Адже саме методисти публічних бібліотек в умовах карантину ( у т.ч. адаптивного, зонального) найоперативніше зреагували на виклики, перед якими постало наше суспільство та стали провідниками культури віртуального інформаційного обміну, віртуального спілкування та пізнання, опорою для небайдужих, завзятих, творчих бібліотекарів.
Розпочинаю огляд методичних видань з консультації науково-методичного відділу Полтавської ОУНБ імені І. П. Котляревського:
Сучасне бачення методичної діяльності публічних бібліотек» : консультація / ПОУНБ імені І. П. Котляревського, науково-методичний відділ ; уклад. Чорноволенко Л.І. – Полтава: ПОУНБ, 2020. – 12 с.
яка розкриває суть роботи методичної служби в реаліях сьогодення.
Досліджуючи в умовах карантину явні й неявні тренди методисти публічних бібліотек встигли підготувати різноманітні професійні видання. Сподіваюсь, що запропонована добірка дозволить колегам не лише ознайомитись із якісним досвідом, а й обрати щось специфічне і незвичайне для власних щоденних бібліотечних справ.
- Самоосвіта та підвищення кваліфікації – невід’ємні складові, які допомагають бібліотечним фахівцям залишатись конкурентноздатними. Вебогляд інтернет-ресурсів, підготовлений Одеською ОБЮ ім. В. В. Маяковського, допоможе здобути актуальні та необхідні знання в дистанційному режимі: Час професійної освіти. Набуваємо знання, ділимося досвідом, зростаємо разом: вебогляд / [підгот. Т.М. Петелько]; Одеська обл. б-ка для юнацтва ім. В. В. Маяковського. – О., 2020. – 24 с.
Пандемія внесла несподівані корективи в буденну реальність і змусила всіх терміново актуалізувати (або з нуля опановувати) цифрові інструменти. Допомогли в цьому методичні поради методистів Луганської ОУНБ :
Букреєва О. Працюємо онлайн: прості кроки до переформатування професійної роботи. Методичні поради щодо використання платформи Zoom для бібліотекарів публічних бібліотек [Електронний ресурс] / Луганськ. обл. універс. наук. бібл. : сайт. – Старобільськ, 2020. – Режим доступу : . – Назва з титул. екрана. –– Дата перегляду : 13.0.2020.
Букреєва О. Онлайнові посиденьки: як організувати захід онлайн? : методичні поради [Електронний ресурс] / Луганськ. обл. універс. наук. бібл. : сайт. – Старобільськ, 2020 . – Режим доступу : . – Назва з титул. екрана. –– Дата перегляду : 13.0.2020.
Що обрати: бесіду, лекцію, урок, перегляд, тематичну полицю або гру-змагання «Book-квіз», тренінг з ораторського мистецтва «VIP-спікер», бенефіс «Спасибі вам за те, що не байдужі…», велнес, літературний слем ? Саме на активніший прояв своєї професійної компетентності у різних класичних та інноваційних формах і методах роботи спрямовані:
Професійні компетенції бібліотечних фахівців : метод. поради / Терноп. обл. універс. наук. б-ка, наук.-метод. від. ; підгот. В. В. Горошок ; ред. Г. Й. Жовтко. — Тернопіль : [б. в.], 2020. — 20 с.
Інновація у сучасній бібліотеці – виклик часу та суспільства. З досвіду роботи бібліотек Чернігівської області. Презентація: Power Point [Електронний ресурс] // Черніг. ОУНБ ім. В. Г. Короленка ; [Притиковська Л. М.], – Текст. та зображув. дані. – Чернігів, 2020. – Назва з першого слайда.
Онлайн-довідничок. Нові форми роботи у бібліотечній практиці презентація : Power Point [Електронний ресурс] / підгот. бібліотекар НМВ ЧОУНБ ім. В. Г. Короленка Ширманова А. О. – Електрон. текст. та зображув. дані. – Чернігів : Черніг. ОУНБ ім. В. Г. Короленка, [2020]. – Назва з першого слайда.
Режим доступу: http://libkor.com.ua/index.php?id=6&sid=4
Фахівці у сфері ефективного спілкування стверджують, що успіх людини в ділових справах на 15% залежить від його професійних знань і на 85% – від його вміння спілкуватися з людьми. У той же час, важко віднайти бібліотеку, яка б не стикалась із невдоволенням, непорозумінням або скаргою від користувача. Тож, особливої затребуваності набуває консультація від НМВ Полтавської ОУНБ імені І. П. Котляревського, яка дозволить не лише успішно працювати з незадоволеними користувачами, але й запропонує шляхи вирішення конфлікту з користю як для себе, так і для протилежної сторони.
Бібліотека і користувач: спілкування, взаєморозуміння, співпраця : консультація / ПОУНБ імені І. П. Котляревського, науково-методичний відділ ; уклад. Співак В.І. – Полтава: ПОУНБ, 2020. – 11 с.
- Пандемія та карантин змінили графік роботи всіх секторів нашого суспільства. Для бібліотек нові обставини не стали привидом відмовлятися від активної діяльності та реалізації своєї місії. Дізнатись, як адаптувались бібліотеки до нових реалій, можна з:
Публічні бібліотеки Волині під час карантину: з досвіду роботи бібліотечних установ області/ Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки; уклад. Н. А. Харчук. – Луцьк, 2020. – 11 с.
Бібліотеки Одещини в умовах карантину: дистанційні форми роботи / [підгот. Т.М. Петелько]; Одеська обл. б-ка для юнацтва ім. В. В. Маяковського. – О., 2020. – 24 с.
3. Карантин зайвий раз підтвердив, що робота в соціальних мережах є важливою частиною маркетингової комунікації бібліотеки, яка дозволяє миттєво звернутись до цільової аудиторії , виявити її потреби, своєчасно анонсувати нові послуги, забезпечити зворотній зв’язок. Методичні рекомендації від Донецької ОБД (виконує функції обласної бібліотеки області) допоможуть налагодити системну і професійну роботу в мережі навіть найменшій сільській бібліотеці:
Реклама бібліотеки у соціальних медіа. Вип.4 [Текст]: метод. реком. / уклад. Л.В. Козінченко /Комун. закл. культури «Донецька обласна бібліотека для дітей». – Маріуполь, 2020. – 16 с.- («Кейс бібліотечних порад»).
Бібліотека в Instagram : де брати ідеї та натхнення : інформаційнометодичні матеріали / Управління культури і туризму Харк. облдержадмін., Харк. обл. універс. наук. б-ка ; ред.-уклад. В. С. Завгородня. – Харків : ХОУНБ, 2020. – 24 с.
Додатково варто скористатись порадами фахівців Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка: Як підготувати рекламне звернення: поради бібліотекарям [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://korolenko.kharkov.com/metodrec/metodrec00000000008.pdf . – Дата перегляду: 12.08.2020. , які допоможуть створювати максимально ефективні рекламні звернення, що впливатимуть на цільову аудиторію.
Часто, щоб захопити увагу користувачів або примусити їх до певних дій, здійснюється вплив на їх емоції/відчуття. Передача необхідних сенсів у формі історії, яка захопить увагу людини та забезпечить її необхідною мотивацією (емоційною складовою) – це сторітелінг в комунікації. Про сторітелінг як спосіб передачі інформації через розповідь історій у світі знають вже давно й успішно ним користуються. Методичний порадник від Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка дозволить бібліотечним фахівцям ознайомитися із поняттям «сторітелінг», його завданнями, видами, особливостями побудови сюжету та композиції та спромогтися до створення власних успішних історій:
Бібліотечний сторітелінг : метод. порадник бібліотекаря. Вип. 1 [Електронний ресурс] // Черніг. ОУНБ ім. В. Г. Короленка ; [О. Ф. Шурубенко]. – Текст. та зображув. дані. – Чернігів, 2020.
4. Бібліотеки, які інтегрували ЦСР (Цілі сталого розвитку) до власних стратегій розвитку – відкрили для себе нові можливості та стали активними гравцями на полі соціальних, економічних, політичних перетворень. Ознайомитись із творчим та інноваційний потенціалом бібліотек, перейняти/використати їх досвід щодо вирішення викликів сталого розвитку допоможуть:
«Цілі сталого розвитку ООН 2016-2030 рр.: роль бібліотек» / Департамент культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації; ПОУНБ імені І. П. Котляревського; науково-методичний відділ; уклад. І. І. Безпалько; відп. за вип. Н. В. Влезько. – Полтава: ПОУНБ, 2019. – 34 с.
Публічні бібліотеки: інновації, досвід, послуги : дайджест / Терноп. обл. універс. наук. б-ка, наук.-метод. від. ; підгот. І. Врублевська ; ред. Г. Жовтко. – Тернопіль : [б. в.], 2019. – 50 с. : іл.
Мінімізувати /максимізувати впливи на людей та планету допоможуть ідеї, пропозиції, висвітлені у виданнях:
Зупинимо булінг разом : методичні рекомендації / уклад. А. О. Мороз. — Миколаїв : ОБЮ, 2020. — 26 с.
Насильству – стоп! / уклад. Є. В. Непийвода; ОКЗ “Харківська обласна бібліотека для юнацтва”. – Харків, 2019. – 19 с.
Путівник по інтернет-ресурсам «Насильству – стоп!» проінформує про види насильства, розповість чому так трапляється в сучасному світі і головне, як уникнути насильства. Якщо ж сталося так, що ви, стикнулись з тим чи іншим видом насильства, то путівник доповість як зорієнтуватися і не розгубитися в складних обставинах і куди можна звернутися по допомогу.
НМВ Вінницької ОУНБ ім. К. А. Тімірязєва розробив Матеріали для проведення методично-інформаційного дня з екологічого просвітництва для бібліотекарів
«Здоровий спосіб життя – змістовний напрямок діяльності сучасної бібліотеки» : консультація / ПОУНБ імені І. П. Котляревського, науково-методичний відділ ; уклад. Співак В.І. – Полтава: ПОУНБ, 2020.
Співпрацюючи з владою на покращення якості життя мешканців громади доречний досвід бібліотек Уманської МЦБС:
«Маршрути успіху» бібліотек Уманської міської ЦБС в період децентралізації: досвід роботи Уман. МЦБС / Упр. культури та охорони культурної спадщини Черкас. облдержадмін., Комун. закл. «Обл. універс. наук. б-ка ім. Тараса Шевченка» Черкас. облради; [уклад. Н. Олініченко, опрац. Т. Долгушина]. – Черкаси: ОУНБ ім. Тараса Шевченка, 2020. – 12с.
5. Приємно усвідомлювати, що навіть в умовах карантину, окремі представники місцевої влади сприяють модернізації приміщень бібліотек. Набувають актуальності питання дизайну бібліотечних приміщень, адже саме дизайн надає користувачам орієнтири для організації своєї поведінки: відпочити, розвиватися як особистість, вдосконалювати свої здібності і таланти тощо.
Розібратися в питаннях інтер’єру, естетичної організації бібліотечного середовища допоможе медіапрезентація від НМВ Полтавської ім. І. П. Котляревського: «Вплив дизайну сучасної бібліотеки на розвиток культурного середовища» : медіапрезентація / ПОУНБ імені І. П. Котляревського; науково-методичний відділ; уклад. завід.науково-метод. відділу Чорноволенко Л.І. – Полтава: ПОУНБ, 2020.
Не буде зайвим пригадати і Методичні рекомендації «Молодіжні простори в бібліотеках», підготовлені за ініціативи Молодіжної секції УБА. Даний посібник надає рекомендації для створення молодіжних просторів у бібліотеках, знайомить з процедурою їх створення та методиками успішного виконання поставлених завдань.
Наостанок: живемо, вчимось, набираємось нового досвіду, який застосовуємо у досягненні професійних цілей.