Читай. Відпочивай. Зростай: літні ініціативи бібліотек: 2025

Літо перетнуло свій екватор — а значить, саме час розповісти, як проходять літні програми у публічних бібліотеках по всій країні.
За традицією, започаткованою ще у 2018 році, ми продовжуємо ділитися історіями про те, як бібліотеки стають місцем літнього дозвілля, розвитку і натхнення для дітей, підлітків і дорослих.

Ці ініціативи вже давно стали невіддільною частиною життя багатьох бібліотек, поєднуючи відпочинок із читанням, освітою, творчістю та ментальним добробутом. У центрі кожної програми — читач, який має змогу стати героєм власної літературної чи культурної історії.

Отже:

  У Черкаській обласній бібліотеці для дітей літо розпочалося активно та яскраво:
бібліотека приймала гостей із пришкільних таборів — оздоровчих, наукових, мовних, спортивних. Для них проводили:

  • День веселих витівок «Країна мрій дитинством зветься»
  • Розважальну програму «Канікул пора – радіє дітвора»
  • Морську пригоду «Банда піратів»
  • Квести «Вам лист із Гоґвортсу», «Будьмо знайомі, бібліотеко!» та «Піратська скринька»
  • Інтелектуальні ігри та пізнавальні заходи на тему прав дитини, здорового способу життя, професій, екології, літератури тощо.

Загалом, понад 2 тисячі дітей із Черкас і громад області стали учасниками літніх програм.

  Триває акція «Літня бібліотека. Твоя улюблена книгозбірня просто неба!», яку організовано львівськими бібліотеками  у парках.

Це формат бібліотеки, яка іде до свого користувача, а влітку це саме парки. Усі бажаючі, лише заповнивши формуляр відвідувача бібліотеки (безкоштовно), мають можливість взяти книги додому, отримати в користування спортивний інвентар: побавитися у м’яч, поганяти у футбол, запустити фрізбі, пограти у волейбол, орендувати шезлонги, пуфики та каремати для відпочинку. І все це безкоштовно.

Крім цього, у вихідні дні ми будемо організовувати різноманітні події, покази кіно та презентації від авторів.

Проєкт відбувається за підтримки Львівської міської ради та за участі Замарстинівського парку, Парку імені Івана Франка, Парку культури та відпочинку імені Богдана Хмельницького, Парку «Горіховий гай» та Стрийському парку. Організатором проєкту є Львівська муніципальна бібліотека.

  Літні заходи для покращення ментального здоров’я тривають в Білгород-Дністровській бібліотеці. Відвідуючи заходи в бібліотеці-філії ім. І Нечуя-Левицького, дітлахи щоразу пізнають щось нове:  відбуваються народознавчі години «Обереги українського народу» про історію та становлення української культури; проводяться голосні читання, де обговорюють з дітьми прочитані книги, улюблених літературних героїв, рекомендують нові книги для самостійного читання вдома.

  Продовжує старт літній табір для дітей Арттерапевтичного центру “До – Бі – Ка & Ко «Я це я: читаємо і пізнаємо себе!» в Бібліотеці на Русанівці. 

У програмі табору:

  • ранкове коло знайомств та роздумів
  • вправи на пізнання можливостей свого тіла
  • читання книжок уголос
  • активності на подвір’ї
  • тематичні мультфільми
  • веселі ігри та командні змагання.

  Для дітей з пришкільних літніх таборів фахівчині Житомирській ОУНБ ім. О.Ольжича проводили :

  • екскурсію по бібліотеці;
  • розважально-пізнавальні години «Мультакадемії»;
  • долучали до інтерактивного заняття “Відчуй світ на дотик”, під час якого учасники з зав’язаними очима відгадували малюнки, створені шрифтом Брайля. Це сприяло розвитку чуттєвого сприйняття, співпереживання і формуванню поваги до людей з порушеннями зору.

  На Літній терасі Рівненської ОУНБ відбуваються десятки майстер-класів:

  • живопис повітряним пластиліном
  • розпис джинсового одягу
  • виготовлення корон з паперу
  • флористика

Насиченою, цікавою і корисною стала програма “Канікули з книгою”: 2025 від Херсонської ОБД  . Програма структурована у модулі:

Модуль 1. «Що читати влітку?» має на меті залучення дітей до читання за рекомендаційними списками, розробленими фахівцями Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки, спільно з експертами – науковцями Херсонської академії неперервної освіти. Списки укладені з урахуванням шкільної програми та  позакласного читання.

Модуль ІІ. Тиждень з книгою передбачає організацію під час літніх канікул ігрових заходів, спрямованих на формування читацьких інтересів, розвиток читацької культури і мотивації до читання.

Також  читачів запрошують до:

  • віртуального Музею читацьких відкриттів, в якому можна ознайомитись із видатними особистостями українського походження, чиї творчі досягнення та відкриття змінили світ;
  • розвиваючої студії для дошкільників «Бібліомалята», яка поєднує гру, навчання та читання;
  • мовного марафону з вивчення англійської «Вчи-говори-спілкуйся»;
  • Євро-туру літератур, де через інтерактивні, пізнавальні і творчі заходи юні мандрівники відкриють для себе дивовижний світ різноманітної європейської літератури.

Детальніше тут

  Проєкт “Бібліотечне літо” в бібліотеках Хмельницької громади представлено у відеоогляді:

  У рамках культурного проєкту #БібліоЛіто_2025 для юних книголюбів Лубенської міської громади бібліотеки пропонують цікаві книжкові виставки, калейдоскопи періодичних видань, інтелектуальні розваги, літературні ігри, віртуальні подорожі, творчі майстер-класи.

Незабутніми для багатьох стали:

♦ літературно-мистецький пікнік «Багато в літа є краси» для юних відвідувачів гуманітарного центру «З Торецьком у серці», який організували фахівчині центральної бібліотеки за підтримки Торецької міської військової адміністрації. Захід відбувся на мальовничій локації — у Долині троянд, що стала ідеальним місцем для натхнення, творчості та відпочинку на природі. Учасники мали змогу насолодитися красою літнього пейзажу, взяти участь у поетичних читаннях, творчих іграх.

♦  майстер клас “Родинне дерево” в Культурному просторі Торецької громади в с. Великоолександрівки, під час якого діти дізналися:

  • що таке родинне дерево,
  • навіщо його створюють,
  • та які знання потрібні, щоб зобразити родинні зв’язки у вигляді дерева.

♦  майстер – клас із приготування піци в дитячій книгозбірні Сміли. Юні піцайоло вчилися замішувати тісто, покладаючись на свої смаки обирали складові піци, додавали інгредієнти і нарешті, випікали смаколик. Поки піци пеклися, юні кулінари переглянули пізнавальне відео про популярну у всьому світі страву та взяли участь у веселій руханці.

♦  супер шоколадні шедеври та книги про шоколад від ” Малинівської майстерні шоколадних смаколиків”

♦ бібліокешинг “Мандруємо Україною” в Долинській бібліотеці. Учасники у схованках на книжкових полицях шукали назви обласних центрів нашої країни. Наступним кроком було знаходження цього міста на карті України. “Подорожували” весело та емоційно.

Бонус: книжкові виставки — як простір відкриттів

Цього літа бібліотекарі особливо дбали про книжкові виставки. Вони стали справжніми осередками нових знань, цікавих знайомств із жанрами, авторами, темами. Виставки часто супроводжувалися інтерактивами, рекомендаціями, вікторинами — перетворюючи бібліотеку на простір натхнення і живого діалогу:

Літнє життя бібліотек доводить: читання — це не тільки про книги, а про пригоди, розвиток і відкриття. І кожен охочий може долучитися до цієї великої літературної подорожі.

Фото заставки – ялька-цукерниця з чудовим ім’ям Соломія зустрічає тепер відвідувачів Долинської бібліотеки. Її подарувала бібліотеці місцева майстриня, дуже ініціативна та творча людина Циркунова Надія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)