З 19 по 25 травня триває Національний тиждень безбар’єрності — щорічна інформаційна кампанія, ініційована спільними зусиллями Міністерства культури і стратегічних комунікацій, Мінрозвитку і Радниці — уповноваженою Президента України з питань безбар’єрності. Захід відбувається в рамках стратегії створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Бібліотеки по всій Україні долучились до цієї кампанії — не гаслами, а реальними справами. Отже, актуально про корисне.
У Луцьку стартував Тиждень з презентації результатів проєкту «Бібліотека для всіх», який створив комфортний доступ до знань незалежно від фізичних можливостей. Докладніше про це у сюжеті на каналі Управління інформаційної роботи Луцької міської ради.
«Цей проєкт став важливим кроком у створенні безбар’єрного середовища, яке забезпечує рівні можливості для всіх жителів громади, незалежно від віку, фізичних можливостей, соціального статусу тощо.
Простір створено не лише для читання, а й для зустрічей, тренінгів, спілкування, реалізації творчих задумів та проведення різноманітних навчань.
Проєкт реалізовується за ініціативи ВОГО «Перспективи Волині» у партнерстві з Луцькою міською радою та Публічною бібліотекою за підтримки ПРООН в Україні та фінансування урядом Швеції через Шведське агентство з міжнародної співпраці та розвитку», — йдеться на офіційному сайті Луцької міської ради.
Житомирська ОУНБ імені Олега Ольжича організувала просвітницький захід, присвячений створенню безбар’єрного середовища у закладі культури.
Під час заходу співробітники бібліотеки презентували інклюзивний читальний зал, облаштований з урахуванням потреб людей з порушеннями зору. Докладніше у дописі з офіційного сайту Житомирської ОДА та на каналі.
У Херсоні відбулася чергова зустріч учасників розмовного клубу (проєкт, що реалізується у співпраці Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олеся Гончара (#Гончарівка) та всеукраїнського проєкту «Єдині»), присвячена темі безбар’єрності. Про це повідомили колеги на офіційній сторінці фейсбук.
Центральним фокусом дискусії стали комунікативні бар’єри, що заважають ефективному та інклюзивному спілкуванню між людьми різного віку, культури, фізичних можливостей і соціального досвіду.
Окрім того, #Гончарівка відновлює роботу тифлоцентру, обладнаного сучасними технологіями для людей з порушеннями зору.
У Львові презентовано досвід роботи Сенсотеки — інклюзивного простору при муніципальній бібліотеці.
Якщо говорити про інформаційну безбар’єрність для миколаївців – то варто нагадати про послуги, які надають публічні бібліотеки, зокрема Центральна міська бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького. Про Сенсотеку йдеться у дописі на фейсбук.
Рівненська ОУНБ у рамках Тижня безбар’єрності підготувала, зокрема, оновлений список корисних покликань на матеріалів і посібників з питань безбарʼєрності. Інформаційно завантажуємося ТУТ.
А ще бібліотека запрошує колег 27 травня 2025 взяти участь у вебінарі «На рівних: діалог про інклюзію та дієві бібліотечні практики».
Долучилася до важливої ініціативи і Одеська національна наукова бібліотека. На офіційному сайті бібліотеки представлено комплекс заходів.
Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого не лише продовжує формувати колекцію спеціалізованої літератури з безбарʼєрності, а й створює методичну базу — готує рекомендації для колег по країні, як робити свої простори інклюзивними.
Фокус цьогорічних заходів — подолання комунікативних бар’єрів, формування культури поваги до гідності та забезпечення рівного доступу до інформації. Безбар’єрність — це не лише про архітектуру, а й про мову, інтерфейс і ставлення.
Бібліотеки України підтверджують: інклюзивність — це не тренд, а стандарт якісної публічної послуги.