За ініціативи Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства розвитку громад та територій України та Радниці уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності, з 19 по 25 травня в Україні вперше проводиться Національний тиждень безбарʼєрності. Метою тижня є формування і поширення культури безбар’єрності через інформаційні кампанії, мотивацію до змін та популяризацію позитивних прикладів рівності можливостей для всіх суспільних груп.
Безбар’єрність — це про рівні можливості для всіх. Про доступ до знань та сервісів. Про повагу до кожної людини.
В рамках цього тижня публічними бібліотеками області були проведені різноманітні заходи – інформаційні години, години спілкування, година безбар’єрності, виховні години, тематичні читання, книжкові виставки, інформаційні кампанії, перегляди фільмів з обговоренням, флешмоби, бібліовізити та ін.
При Чернівецькій ОУНБ ім. Михайла Івасюка відбулося засідання кіноклубу Docudays на тему: «Ми різні – ми рівні» (https://surl.li/fiknwv). Для перегляду обрали документальну кінострічку «Карла і Нордал» (реж. Елізабет Аспелін, 2019). Учасники переглянувши короткометражку обмінялися своїми враженнями, проговорили про права, визначили, що для кожної людини важлива повага до її гідності; на заході презентували книжкову виставку «Світ без бар’єрів: рівні можливості для всіх», яку підготували бібліотекарі відділу обслуговування користувачів. Особливу увагу акцентували на «Довіднику безбар’єрності» – флагманський проєкт першої леді Олени Зеленської у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Також продемонструвала книги шрифтом Брайля. Запропонували всім разом пройти тест на знання інклюзивної мови «Інвалід чи з інвалідністю?». В заході взяли участь студенти профтехосвітніх закладів з вчителями.
На базі регіонального тренінгового центру Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Івасюка діють експрес-курси з вивчення основ комп’ютерної грамотності та опанування смартфона для людей елегантного віку, які проводить керівниця ГО «Спільнота митців «АртГвард і Я», волонтерка Марина Провоторова спільно з працівниками бібліотеки.
В Чернівецькій обласній бібліотеці для дітей (https://www.facebook.com/bukovinchiki.cv.ua) відбулася година безбар’єрності “Відчуй себе незрячим”. Учні 4 класу ознайомилися з “Довідником безбар’єрності”, тифлокомплексом, книгами, надрукованими шрифтом Брайля, та навіть спробували написати слово “мир” рельєфно-крапковим шрифтом. Учасники заходу взяли участь у грі “Відчуй світ на дотик”, що допомогла глибше усвідомити особливості сприйняття світу незрячими людьми. Особливою гостею заходу стала капітан поліції Анна Харена, яка розповіла про значення білої тростини, спеціальні розпізнавальні знаки на транспорті – “Водій з інвалідністю” та інші. Бібліотекарі підготували тематичну книжкову виставку “Побачити дотиком”, яка знайомить дітей із літературою, що відкриває світ інклюзії та емпатії.
Протягом цього тижня у бібліотеках КЗ “Сторожинецька публічна бібліотека” проводились інформаційні кампанії, які допоможуть людям зрозуміти, що безбар’єрність – це комфорт для всіх, адже важливо, щоб кожен мав рівний доступ до можливостей. Ми прагнемо мотивувати до змін і популяризувати ідею рівних можливостей для кожного. У Сторожинецькій центральній бібліотеці (https://surl.li/kdoqdt) – хабі цифрової освіти організовано практичні заняття з основ медіаграмотності для людей з інвалідністю; у філії інтернет-центру бібліотеки, що знаходиться у Центрі національних культур, у Пункті незламності для цієї категорії людей проведено інформаційні години на тему “Створюємо безбар’єрне суспільство разом”; презентовано тематичну підбірку літератури.
В бібліотеках Сучевенської громади (https://surl.li/pwswyr) для доведення інформації про стратегію і тиждень безбар’єрності оформлено інформаційні кутки, виставки, де використано матеріали з “Довідника безбар’єрності», а також мали можливість ознайомитися і переглянути відповідні матеріали у соцмережах.
КЗ “Публічна бібліотека імені Георгія Асакі” Герцаївської міської ради провела флешмоб “Безбар’єрність – це коли зручно всім, без винятку” (https://surl.li/kldaku ).
КЗ “Публічна бібліотека” с. Горбова Острицької сільської ради година спілкування з відвідувачами – учнями мистецької школи на тему «Безбар’єрність – чому це стосується кожного?».
Киселівська бібліотека – філія КЗ “Веренчанська публічна бібліотека” Веренчанської сільської ради провела година спілкування “Безбар’єрному середовищу бути”.
В Бібліотеці-філії №6 КБУ “Чернівецька ЦБС” Чернівецької міської ради пройшли такі заходи: бесіда-гра «Дружні серця – без барєрів!», читання і обговорення книг Оксани Драчковської «Зайчик-Нестрибайчик та його смілива мама» та «Зайчик-Нестрибайчик подорожує». Книжка Оксани Драчковськоі «Зайчик-Нестрибайчик та його смілива мама» — автобіографічна історія-казка для діток про себе та свого синочка Назарка, який, на жаль, із самого народження є дитиною з інвалідністю і не може ходити. Мама Оксана щодня веде боротьбу за краще майбутнє для всіх особливих людей, для Назарка. А книга “Зайчик-Нестрибайчик подорожує” продовжує історію Зайчика-нестрибайчика, відомого маленьким читачам за популярною казкою «Зайчик-нестрибайчик та його смілива мама», вирушає у свою першу подорож. Він трохи подорослішав, багато чого навчився, але чи зможе впоратися з перешкодами, які трапляться на шляху його візочка? До Дня прекладача жестової мови відбувся огляд книги Ганни Ткач «Ручна-зручна розмова» від Українського інституту книги.
Бібліотеки Кельменецької громади провели наступні заходи – в Кельменецькій центральній бібліотеці – в хабі відбувся перегляд освітнього серіалу «Безбар’єрна грамотність» на сайті «Дія. Цифрова освіта». Переглянувши 8 серій освітнього серіалу користувачі книгозбірні та бібліотечні працівники дізналися про основні принципи безбар’єрності на прикладі життєвих ситуацій, якими бувають бар’єри та чому безбар’єрність стосується усіх. У Мошанецькому філіалі № 32 КУ “Кельменецька публічна бібліотека” відбулася година спілкування з психологом Оленою Танащук, яка розповіла учасникам заходу що таке “безбар’єрність”, “небудь бадужим до проблем інших”, “6 правил безбар’єрного спілкування”. В Бабинському філіалі № 6 КУ “Кельменецька публічна бібліотека” провели годину спілкування: “Безбар’єрність – чому це стосується кожного?”.
В бібліотеці-філії с. Оселівка публічної бібліотеки КЗ “Центр культурного простору” Лівинецької сільської ради» відбувся перегляд презентації «Жити за законом людської доброти»”. Метою якого було достукатись до кожного серця, поважати можливості інших людей, підтримувати один одного, бути чуйним та добрим. Бібліотека с. Подвір’ївка – філія КЗ “Центр культурного простору” Лівинецької сільської ради» здійснила бібліовізит «Треба вірити й любити кожен день добро творити» до користувачки бібліотеки, яка фізично обмежена в пересуванні Лісько Юлії, яка полюбляє фентезі.
В бібліотеці-філії села Шишківці Вашковецької ТГ Дністровського району відбулася година спілкування “Толерантне ставлення до людей з обмеженими можливостями”, де обговорювали різні аспекти безбар’єрності в сучасному українському суспільстві, зокрема, можливості для всіх людей жити повноцінним життям, сприймати людей такими, якими вони є.
А в КУ “Недобоївська сільська публічна бібліотека” Недобоївської сільської ради пройшла імпровізована година релаксу “Простір доступності”.
Коритненська сільська бібліотека Банилівської сільської ради уже не перший рік опікується підопічними Коритненського Геріатричного будинку для людей похилого віку, бібліотекарі займаються книгоношенням. Мешканці з нетерпінням чекають на ці зустрічі. Бо книга — це не лише джерело знань, а й привід для розмов, згадок, нових вражень. І тут бібліотекар стає не просто працівником, а другом, співрозмовником, провідником у світ літератури й людської уваги. Ці люди не просто беруть книги — вони діляться спогадами, слухають новини, розмовляють про прочитане й обговорюють життя.
Сергіївська бібліотека-філія КЗ “Центр культури та дозвілля” Путильської селищної ради, бібліотека с. Яблуниця – філія КУ “Центр культури, дозвілля і спорту” Конятинської сільської ради провели інформаційні хвилинки, метою яких є донесення обізнаності користувачів бібліотеки про безбар’єрність і формуванню позитивного ставлення до безбар’єрності як суспільної норми.
Відділ обслуговування Вижницької публічної бібліотеки представили книжкову розкладку надихаючих книг на тему подолання труднощів і досягнення успіху людьми з вадами здоров’я.
Упродовж цього тижня у всіх бібліотеках наших громад інформувалось про безбар’єрність і за допомогою соціальних мереж.
На всіх заходах говорилось, що кожна людина має право на культурне життя, освіту та духовну підтримку, незалежно від фізичних можливостей чи віку. Бібліотека без бар’єрів — це там, де навіть найвіддаленіші куточки наповнюються світлом слова й людського тепла.
Підготувала
Галина Добровольська, заступник директора ЧОУНБ ім. М.Івасюка