Бібліотечні послуги для пенітенціарної системи: український досвід (ч.2.)

В Україні співпраця пенітенціарних установ з публічними бібліотеками налічують поодинокі ініціативи. Серед цих ініціатив можна виділити:

Публічна бібліотека імені Лесі Українки 

Ще до оголошення воєнного стану Публічна бібліотека імені Лесі Українки (м. Київ) уклала договори про співпрацю з Департаментом з питань виконання кримінальних покарань та з Центром пробації України у напрямку ре соціалізації осіб, які відбувають кримінальні покарання.

Ресоціалізація – свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства; повернення його до самостійного загальноприйнятого загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві (ст. 6 Кримінально-виконавчий кодекс України)

Щоб зробити життя безпечнішим, допомагаючи тим, хто відбуває або вже відбув покарання, бібліотека реалізовувала проєкт ресоціалізації людей, які відбувають покарання – «Видима бібліотека».

Основні завдання проєкту:

  • запобігання морально-психологічній та професійній деформації, пов’язаній з перебуванням в місцях позбавлення волі;
  • оновлення компетентностей, що пов’язані із використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, організація дозвілля шляхом корисної зайнятості засуджених;
  • розвиток практичних навичок користування сучасними бібліотечними сервісами та технологіями;
  • ресоціалізація, створення підґрунтя для легкої адаптації засуджених у соціумі після завершення терміну ув’язнення.

Під час навчально-просвітницьких онлайнових зустрічей із засудженими, бібліотека охопила аудиторію із 60 установ виконання покарань, до 450-500 осіб одночасно.

У березні 2023 року бібліотекою у межах цього проєкту було започатковано Студію розвитку літературної творчості. Результатом цієї діяльності став у 2023 році вихід друком збірки поетичних творів осіб, які перебували в місцях відбування покарань, під назвою «Народжені бути вільними».

В межах реалізації проєкту було підготовлено посібники: «Огляд книжок, написаних авторами, коли ті перебували в ув’язненні», «Огляд книжок, основний сюжет яких розгортається у місцях позбавлення волі» та «Список книжок, доступних онлайн, що сприяють ресоціалізації особистості шляхом переосмислення прочитаного і є мотивуючими для повернення до повноцінного життя у соціумі». Також підготовлено довідник про онлайн-ресурси, які будуть корисними ув’язненим як для навчання впродовж життя, так і для адаптації у мінливому соціумі після завершення терміну їх ув’язнення. Всі ці ресурси – у вільному доступі на сайті бібліотеки.

В межах діяльності з ресоціалізації засуджених з вересня 2023 року бібліотека за додатковою угодою з ГО «Союз «Золотий вік» та Департаментом з питань виконання кримінальних покарань розпочинає перші заняття в розмовному клубі для засуджених «Жива українська». Заняття проводились у формі лекцій та тренінгів з використанням онлайн-платформи Zoom двічі на місяць.

У процесі реалізації проєктів було відкрито Артлабораторію для осіб на пробації.

Реалізацію саме цього проєкту бібліотеки було підтримано грантовим фінансуванням від Європейського культурного фонду у розмірі 8 тис. євро.

У 2023 році на Всеукраїнському конкурсі  «Бібліотека року 2023» Публічна бібліотека ім. Лесі Українки м. Києва за проєкт «Бібліотерапія» стала переможцем серед «Великих бібліотек»  .

У березні 2025 року стартував новий мініпроєкт “Ключові навички фінансової грамотності”, який спрямований на підвищення рівня обізнаності осіб, що відбувають покарання, щодо управління власними фінансами, розвиток фінансової грамотності, психосоціальну підтримку.

Учасники проєктуОрганізатори:

Департамент з питань виконання кримінальник покарань (відділ з питань ресоціалізації по центральному регіону Управління забезпечення діяльності у центральному регіоні).

Публічна бібліотека імені Лесі Українки у партнерстві з:

  • Установи виконання покарань та слідчі ізолятори Житомирської, Київської, Черкаської та Чернігівської областей.
  • ГО «Дівчата» — всеукраїнська громадська організація, яка вже 5 років підтримує жінок та дітей в Україні, надаючи широкий спектр психологічної, юридичної та гуманітарної допомоги, а також сприяє підвищенню видимості жіночого лідерства в Україні.

Теми проведення онлайн занять:

  1. Фінансова свобода та стабільність: матеріальна незалежність. Сімейний бюджет.
  2. Фінансові цілі: раціональне використання коштів – шлях до фінансової свободи та стабільності.
  3. Фінансова грамотність для геймерів: як уникати боргів та відповідально керувати бюджетом.
  4. Ефективне управління боргами: уникнення фінансових труднощів через витрати на житло та ігри. Фінансові інструменти. Боргові пастки.

Джерело тут  і тут

Коростенська Міська Центральна Бібліотека 

У березні 2025 року було підписано МЕМОРАНДУМ ПРО СПІВРОБІТНИЦТВО між державною установою «Коростенська виправна колонія (№71)» та Коростенською Міською Центральною Бібліотекою про реалізацію спільного проєкту «За Україну в душі: національно-патріотичне виховання засуджених». Проєкт спрямований на формування у засуджених почуття приналежності до української нації, відновлення їхнього зв’язку з національними цінностями та традиціями, а також сприятиме їхній успішній ресоціалізації після звільнення. Використовуючи інтернет-можливості, бібліотекарі проводитимуть соціокультурні заходи на відзначення державних свят, ювілеїв видатних особистостей, які зробили вагомий внесок у становлення української державності.

Львівська Муніципальна Бібліотека 

У 2024 році Львівська Муніципальна Бібліотека спільно з Пробація Львівської області та Кіноклуби Docudays UA розпочали реалізацію адвокаційного проєкту «Інтеграція неповнолітніх субʼєктів пробації у соціокультурне життя громади». Ініціатива виникла в межах пілотного проєкту з упровадження міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини.

Впродовж чотирьох місяців для неповнолітніх суб’єктів пробації було проведено ряд заходів, які стосувались працевлаштування, профорієнтації, запобігання булінгу тощо. Окрім цього, з неповнолітніми працювала психотерапевтка, яка через арттерапію допомогла їм попрацювати зі своїми страхами.

Пробація – система наглядових та соціально-виховних заходів, що застосовуються за рішенням суду та відповідно до закону до засуджених, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинуваченого (ст.2  ЗУ «Про пробацію»)

Одним з найважливіших інструментів для роботи з неповнолітніми правопорушниками стали  документальні фільми з колекції Мережі DOCU/CLUB. для кращого засвоєння запрошувались експерти та експертки з якими обговорювались питання та проблеми, з акцентом на права людини.

Зустріч у бібліотеці з неповнолітніми правопорушниками. Львівська муніципальна бібліотека

Проєктом передбачалась розробка спеціальної програми для бібліотекарів, яка допоможе працювати бібліотекарям з неповнолітніми правопорушниками, не боячись брати на себе цю відповідальність.

Детальніше тут    і  тут

Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека iмені  Софії та Олександра Русових  

5 травні 2023 року ОУНБ підписала договір про співпрацю з Академією Державної пенітенціарної служби. Курсанти Академії є активними користувачами бібліотеки та беруть участь у різноманітних заходах, організованих бібліотекою, що сприяє їхньому професійному та культурному розвитку. ​

Орієнтація України на шлях розвитку цивілізованого світу спонукає до запровадження міжнародних апробованих практик удосконалення бібліотечно-інформаційного обслуговування різних груп людей.

Стратегія розвитку читання на 2021–2025 роки «Читання як життєва стратегія»  формує державну культурну політику промоції читання як інструменту особистісного та професійного розвитку.

Стратегічна ціль № 4 декларує читання як засіб інклюзії (англ. inclusion – включення, залучення) і соціальної адаптації та, серед іншого,  передбачає:

  • використання читання як засобу ресоціалізації постраждалих від конфліктів і насилля за такими напрямами: промоція «читання в профільних медичних та психіатричних, навчальних закладах закритого типу та закладах позбавлення волі» (п. 4.2.1).

Вищезазначені  ініціативи колег демонструють прагнення українських бібліотек сприяти ресоціалізації та підтримці осіб, які перебувають в місцях позбавлення волі або на пробації, через освітні та культурні програми.​

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)