Співпраця з міжнародними організаціями – участь у проєктах за підтримки ЮНЕСКО, ЄС та Ради Європи для впровадження освітніх програм із медіаграмотності.
Серед них, Міжнародна конференція з медіаграмотності та саморегулювання медіа (квітень 2024 року). Цей захід, що відбувся в Києві, був організований спільно Представництвом Європейського Союзу в Україні, Програмою підтримки ОБСЄ для України, Офісом Ради Європи в Україні, Програмою розвитку ООН в Україні, ЮНЕСКО в Україні, International Media Support та Міністерством культури та інформаційної політики України. Конференція зібрала понад 140 учасників, включаючи представників українських державних інституцій, медіа, громадських та міжнародних організацій, для обговорення покращення медіаграмотності та саморегулювання медіа.
Спільні тренінги з безпеки журналістів та інформаційні кампанії. У рамках співпраці з Радою Європи в Україні проводяться тренінги з безпеки журналістів та інформаційні кампанії, спрямовані на підвищення медіаграмотності. Ці заходи сприяють зміцненню демократії та забезпеченню безпеки інформаційного простору.
Зі свого боку, публічні бібліотеки України виконують декілька важливих функцій у сфері медіаосвіти:
Просвітницька діяльність: створення інформаційних стендів та буклетів із порадами щодо безпечного споживання інформації; впровадження рубрик у соціальних мережах бібліотек, де подаються факти, що викривають дезінформацію.
Так, на сайті Національної бібліотеки України для дітей оновили рубрику «Інформаційна культура користувачів». Онлайн виклали тематичні публікації та посилання на освітні ресурси, які допомагають навчитися орієнтуватися в потоці інформації, захищати себе від маніпуляцій і розвивати критичне мислення.
Публічна бібліотека імені Лесі Українки, м. Київ в межах проєкту «Fit in Fakten» облаштували куточок з медіаграмотності, де всі бажаючі можуть вдосконалити свої знання за допомогою цікавих ігор, наочного матеріалу та вікторин.
Бібліотека для юнацтва м.Олександрія започаткували нову рубрику «Медіагід для кожного». Тут розміщують корисну інформацію про правила поведінки в інтернеті, навчають розпізнавати фейки та надають практичні поради для безпечного й свідомого споживання інформації.
Навчальні заходи: проведення тренінгів, лекцій і семінарів для різних вікових груп, що навчають розпізнаванню фейкових новин, роботі з джерелами інформації та цифровій безпеці; організація вебінарів і майстер-класів з медіаграмотності у співпраці з експертами.
Хмельницька міська централізована бібліотечна система з 2027 року діє Школа медіаграмотності. Курс навчання у Школі медіаграмотності складається із теоретичного матеріалу, практичних занять у групах та домашнього завдання.
Випускники хмельницької Школи медіаграмотності зможуть: зрозуміти, як працюють медіа, та проаналізувати власний медіапростір; усвідомити механізми впливу медіа та розвинути навички критичного мислення й аналізу інформації; навчитися чіткіше виявляти пропаганду, фейки та маніпуляції в медіа, щоб не піддатися їхньому впливові; розібратися, як відбуваються інформаційні війни, щоб захиститися самим та захистити своїх близьких.
Серед іншого, це проведення занять з елементами тренінгу з медіаграмотності. Так, для учасників Хмельницького благодійного юнацького клубу «Світи», заступниця директорки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської тергромади Світлана Сінькова, провела заняття з елементами тренінгу з медіаграмотності. Учасники в ігровій формі з’ясували суть понять «інформування» та «пропаганда». А також вчилися розпізнавати «інформаційний шум», котрий ворог використовує під час пропаганди.
Співпраця з освітніми та громадськими організаціями: реалізація спільних проєктів з університетами, школами та журналістськими організаціями для підвищення рівня медіаграмотності серед населення; запрошення експертів для проведення відкритих лекцій та обговорень.
Миколаївська Обласна Дитяча Бібліотека стала учасником проєкту «Fit in Fakten» і отримала чудовий комплект ігор та вікторин з медійної грамотност від Goethe-Institut Ukraine
Місія проєкту “Fit in Fakten” – забезпечити навчання медіаграмотності за допомогою ігрових технологій та стратегій протидії дезінформації, з основним акцентом на перетворенні бібліотек в Україні, Польщі та Німеччині у ключові центри освіти з медіаграмотності для різних поколінь.
Проєкт використовує офлайн та онлайн-ігри для навчання молодшого й старшого поколінь про небезпеки дезінформації та стратегії боротьби з ними.
Окрім формування навичок медіаграмотності, бібліотеки також сприяють підвищенню рівня інформаційної безпеки громадян. Серед напрямків роботи:
Цифрова безпека (проведення навчань щодо захисту персональних даних в інтернеті: роз’яснення основ кібербезпеки та безпечного користування соціальними мережами).
Полтавська обласна бібліотека для юнацтва імені Олеся Гончара приєдналася до національного марафону протидії пропаганді та запросила своїх користувачів відвідати XR-виставку “Справжні причини війни, або як працює російська пропаганда”. Виставка докладно пояснює, як побудована система російської пропаганди, розвінчує відомі фейки та маніпуляції, що роками працюють проти України, і головне – показує, до чого це може привести на прикладах війни. Учасники долучилися до дискусії та ділилися власним досвідом.
У дитячому просторі UNICEF фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки провели бібліотечний медіа-урок під назвою «Кібербулінг. Агресія в інтернеті». Захід був спрямований на підвищення обізнаності дітей про небезпеки віртуального світу та формування навичок безпечного спілкування в Інтернеті.
У Публічній бібліотеці Вороновицької селищної ради провели захід «Медіаграмотність- запорука перемоги». Разом з бібліотекарем студенти Професійно-технічного училища №14 дізналися як захистити себе в Інтернеті та орієнтуватися в сучасному інформаційному просторі.
Учасники мали можливість взяти участь у практичних завданнях, навчилися перевіряти джерела інформації, відрізняти правдивий контент від сумнівного. А також на платформі Дія.Освіта. переглянули освітній серіал на тему: “Кібергігієна: Як захиститися від фішингу”.
Протидія дезінформації та пропаганді (розробка тематичних інформаційних ресурсів, які допомагають відрізняти правдиву інформацію від фейкової; організація обговорень та круглих столів на тему інформаційних маніпуляцій).
Щоб користувачі мережі не забували про дотримання правил поведінки в Інтернеті, які допомагають убезпечити їх віртуальне і реальне життя, працівники інформаційно-бібліографічного відділу Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського влаштували акцію просто неба «Як захистити персональні дані?».
Кропивничанам та гостям міста була запропонована добірка книг з фондів головної книгозбірні області та вікторина «Захист інформації».
Учасники заходу висловлювали свої думки та пропозиції про те, як не стати жертвою шахрайства та чому сучасній людині просто необхідні навички критичного мислення. Особливу увагу бібліотекарки приділили освітнім серіалам на платформі «Дія. Освіта» – за їхньою допомогою користувачі у будь-який час мають можливість поглибити свої знання з кібергігієни. А також інформували перехожих про освітні заходи, які проводить бібліотека Чижевського та запрошували доєднатися до бібліотечної спільноти.
Заняття з медіаграмотності проводять в Ужгородській публічній бібліотеці. Про інформаційну безпеку, розпізнавання маніпуляцій спілкувалися зі студентами Ужгородського музичного фахового коледжу імені Дезидерія Задора.
Сумська публічна бібліотека проводить заняття з медіаграмотності. Метою заняття було навчити учасниць розпізнавати фейкову інформацію та усвідомлювати її, формувати в здобувачів освіти стійкість до можливих негативних впливів інтернет-медіа та соціальних мереж; розвивати критичне мислення щодо інформації, навички для її ефективного пошуку та аналізу, інформаційну та візуальну грамотності; розвивати вміння ідентифікувати фейки.
Вінницька ОУНБ ім. В. Отамановського у межах тижня медіаграмотності ролвела 4-денний курс «Розпізнавання фейків та маніпуляцій у медіа: навички для цифрової епохи» для двох груп людей старшого віку.
Протягом курсу учасники за допомогою інтерактивних ігор та практичних вправ удосконалювали свої медіанавички. Учасники навчалися: розпізнавати маніпуляції, перевіряти факти та протидіяти фейковій інформації, виявляти пропаганду, розрізняти джинсу.
Учасники літнього мотиваційного табору для підлітків «Школа Soft Skills» у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва дізналися більше про роботу журналістів, як працює російська пропаганда та як перевіряти інформацію на правдивість. Таке заняття провела редакторка видання «Район.Життя», тренерка з медіаграмотності Оксана Федорук.
Щоб закріпити теоретичні знання, учасники літнього табору пограли настільну гру з медіаграмотності «Країна легенд».
ДАЛІ БУДЕ…