В умовах інформаційної війни та активного поширення дезінформації бібліотеки відіграють важливу роль у формуванні медіаграмотності громадян та забезпеченні інформаційної безпеки. Публічні бібліотеки України стали важливими осередками медіаосвіти, де користувачі можуть отримати навички критичного мислення, навчитися аналізувати інформацію та розпізнавати фейки. Особливої значущості ця діяльність набуває в умовах російської агресії, коли інформаційний простір заповнений маніпуляціями та пропагандою.
Україна активно впроваджує політику з розвитку медіаграмотності як ключового інструменту для протидії дезінформації та забезпечення інформаційної безпеки. Основні ініціативи включають:
Програма з медіаграмотності Міністерства культури та інформаційної політики України – реалізація національних кампаній з підвищення рівня медіаграмотності серед населення.
Зокрема національний проєкт з медіаграмотності «Фільтр», який був заснований у 2021 році, щоб об’єднати зусилля держави, громадського сектору, міжнародних організацій та медіаспільноти задля покращення рівня медіаграмотності українців.
2024 рік в Україні відзначився великою кількістю ініціатив, спрямованих на підвищення рівня медіаграмотності та зміцнення інформаційної стійкості суспільства. Характерними особливостями цього року є активні зміни в підходах до покращення медіаобізнаності, залучення нових аудиторій та впровадження інноваційних методів просвітництва. У тому числі, створення спеціальних курсів та тренінгів, що допомагають педагогам і бібліотекарям навчати громадян аналізу інформації та критичного мислення.
Серед них, проєкт Підліткова Редакція Українських Фактчекерів (ПРУФ), який об’єднав гейміфікацію, науку та боротьбу з фейками, щоб створити молодіжну спільноту, яка активно сприяє розвитку медіаграмотності в Україні. Проєкт запустили український науково-популярний журнал «Куншт» та IREX в Україні. Станом на кінець грудня 2024 року він у самому розпалі — фінал проєкту припадає на весну 2025 року.
Ініціатива зібрала 100 найбільш вмотивованих старшокласників віком 15-17 років, які прагнуть навчитися використовувати соцмережі для пошуку та спростування міс- та дезінформації.
На етапі навчання проєкт передбачає тренінги, на яких підлітки опановують основи медіаграмотності, фактчекінг і його інструменти, вчаться писати сценарії, працювати в кадрі, монтувати та просувати відео в інтернеті. Далі «на етапі ньюзруму» учасники проєкту відточують отримані знання на практиці. Кожен етап підтримує і затверджує ментор або менторка, які надають поради щодо перевірки фактів. До кінця проєкту за підтримки медіатренерів загалом школярі спростують щонайменше 600 випадків дезінформації. 100 підлітків-фактчекерів стануть амбасадорами медіаграмотності у своїх спільнотах. А 20 учасників, які найкраще пройдуть програму, отримають додаткову підтримку для створення регіональних клубів підлітків-фактчекерів.
На «Дія.Освіта» випущено освітній серіал «Як захиститися від фейків і дезінформації» – про базові навички з фактчекінгу та протидії дезінформації, захист особистих даних і безпеку в інтернеті. Проєкт створено для платформи «Дія.Освіта» Міністерства цифрової трансформації України в межах «Всеохопної інформаційно-просвітницької кампанії з протидії дезінформації», яка впроваджувалася 1+1 media та Smart Angel за фінансової підтримки Європейського Союзу. Серіал складається з 10 серій, які побудовані у форматі діалогу під час якого ведучий 1+1 Святослав Гринчук разом із гостями-експертами обговорюють різні теми, що пов’язані з медіаграмотністю.
Серіал надає практичні навички медійної та інформаційної грамотності та вчить орієнтуватися в інформаційному просторі, розпізнавати пропаганду й фейки.
Ініціативу «Форпост майбутнього: мислити, впливати, перемагати» спільно запустили Український ПЕН та ГО «Центр комунікаційноконтентної безпеки». Це культурноосвітній проєкт для курсантів та ліцеїстів, спрямований на поглиблення їхніх знань з української історії, культури та літератури, медіаграмотності та прав людини. Вона передбачає зустрічі курсантів і ліцеїстів із сучасними українськими інтелектуалами, письменниками, журналістами та правозахисниками.
Під час програми курсанти та ліцеїсти навчаються мислити критично, виявляти пропаганду та протидіяти дезінформації. Також військовослужбовців забезпечать книжками сучасної та класичної української літератури.
Інноваційна програма «ШІ молодь» реалізовується Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України у разом із Центром демократії та верховенства права у партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії.
Це інноваційна програма, метою якої є розвиток компетенцій молоді віком 18-25 років у сфері штучного інтелекту та сучасних технологій для їхнього успішного інтегрування в освітні та професійні середовища, а також розуміння етичних аспектів використання ШІ та його впливу на інформаційний простір.
Інноваційна програма складається з двох частин:
♦Онлайн-частина: навчання, під час якого учасники прослухали лекції від провідних фахівців та експертів у сфері ШІ. Впродовж онлайн-навчання учасники за допомогою інструментів ШІ розробляли концепції власних проєктів, які допоможуть просувати медіа- та ШІ-грамотність у їхніх спільнотах.
♦ Офлайн-частина: команди-переможці здійснили візит до Києва, щоб відвідати офіс однієї з найбільших українських IT-компаній SoftServe. Також з учасниками проводяться менторські сесії щодо подальшого розвитку проєктів та побудови стратегії щодо їхньої реалізації.
Платформу з навчальними ресурсами для вивчення технологій штучного інтелекту спільно запустили Міністерство цифрової трансформації України, Міністерство економіки України та компанія Google Україна. Надаючи можливість опанувати інструменти ШІ та розвинути цифрові навички, проєкт допомагає підвищити конкурентоспроможність українців на ринку праці.
Платформа передбачає кілька курсів, які розраховані на різну аудиторію.
- Курс «ШІ для кожного», який включає такі програми: програма «ШI для продуктивності» про практичне застосування ШІ у роботі, бізнесі та житті; програма «Основи AI»; програма «Вступ до генеративного ШІ».
- Курс «ШІ для розробників», який передбачає такі програми: програма «Розвивайте карʼєру із Google Cloud» для людей, які хочуть навчитися працювати з хмарними технологіями; програма «Machine Learning Crash Course», яка пропонує практичні знання з мови програмування Python і відкритої програмної бібліотеки Tensorflow.
- Курс «ШІ для освітян» про ефективне використання ШІ в освітньому процесі, який передбачає програми: програма «Генеративний ШІ для вчителів»; програма «Google Cloud для студентів: впевнений старт кар’єри» про можливості використання хмарних технологій закладами освіти.
Безкоштовний «Курс зі штучного інтелекту: від початківця до експерта» для всіх, хто хоче опанувати технології ШІ та ефективно застосовувати їх у житті й роботі. Курс розроблений групою ITкомпаній Netpeak Group у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Міністерством цифрової трансформації України.
Курс складається з 6 модулів (від початкового до просунутого рівня) та адаптований під людей з різним рівнем володіння ШІ. Перевірити свій рівень і визначити модуль, з якого варто почати, можна, пройшовши на сайті спеціальний тест.
Серед інструментів, які можна опанувати за допомогою курсу: ChatGPT, Gemini, Claude, Suno, Copilot та інші. Курс навчить застосовувати ШІ під час створення текстів, зображень, перевірки новин та вирішення складніших завдань.
«Ба та Ді проти брехні» — це просвітницький проєкт від українського медіа «ШоТам» для підвищення рівня цифрової та медійної грамотності серед людей старшого віку. Ініціатива втілюється в межах Програми інформаційної стійкості українського громадянського суспільства за підтримки IREX in Ukraine.
Завдяки поєднанню освітніх тренінгів та інноваційних відеоматеріалів цей проєкт допомагає старшому поколінню орієнтуватися у сучасному інформаційному просторі, розпізнавати маніпуляції й уникати шахрайств.
Проєкт складається з двох частин:
♦Перша частина проєкту — це проведення тренінгів з медіаграмотності для людей старшого віку. У навчанні беруть участь особи віком 60+. Після тренінгів вони стануть викладачами та надалі будуть проводити заняття з медіаграмотності для своїх однолітків. Під час тренінгів учасники отримують цінні знання завдяки експертам із незалежної аналітичної платформи «Вокс Україна». Серед вивчених курсів: «Базові правила медіаграмотності», «Інструменти фактчекінгу» та «Правила перевірки медіа та інформації».
♦ Друга частина проєкту — це інформаційні відео, де спікерами, зокрема, стануть учасники тренінгів. У кожному з випусків надаються поради, як убезпечитися від шахраїв і фейків. Серед висвітлених тем відео: «Як не потрапити в пастку з фейковими соцвиплатами?», «Як по телефону відрізнити реального працівника банку від шахрая?», «Як розпізнати фейк?». У проєкті взяли участь двоє зіркових гостей: телеведучий та актор Микола Луценко та народний артист України Павло Зібров.
«Піксель. Вартовий свободи» — короткометражний анімаційний фільм для дітей, в якому розповідається про десятиліття війни та боротьби за свободу в Україні простими словами. Мультфільм починається з розповіді про Революцію Гідності та Небесну Сотню, анексію Криму та початок війни на сході України, а закінчується подіями повномасштабного російського вторгнення.
Мультфільм презентували на ютуб-каналі відомого серед дитячої аудиторії проєкту «Книга-мандрівка. Україна». Створення анімаційного фільму ініційоване СтратКомом Збройних сил України за сприяння Благодійного фонду «МХП – Громаді». Для ЗСУ це перший в їхній історії короткометражний анімаційний фільм.
Проєкт «Піксель. Вартовий свободи» є важливим інструментом для виховання наймолодшого покоління, формування їхньої національної свідомості та розуміння сучасної історії України.
«Центр дослідження мордоRU» — це новий масштабний ютуб-проєкт Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України, який поєднує «історії на грані шок-контенту, гострий аналіз та історичні обґрунтування». Творці ютуб-каналу руйнують російські наративи, обрубуючи коріння столітньої брехні.
«Центр дослідження мордоRU» запустили в березні 2024 року і лише за перший місяць існування він зібрав понад 2 мільйони переглядів. Станом на грудень 2024 року на ютуб-канал 454 відео і понад 30 тисяч підписників.
«Школа OSINT» — це освітній серіал для підлітків про основи та методи збору даних, аналізу та перевірки інформації за допомогою інструментів розвідки за відкритими джерелами (OSINT). Серіал доступний для перегляду на платформі «Дія. Освіта». Його створив «Інститут постінформаційного суспільства» з ініціативи Міністерства цифрової трансформації України. Основною «фішкою» проєкту став мультиплікаційний херсонський єнот — саме він виступає в ролі ведучого роликів: розповідає про OSINT, наводить приклади та розбирає різні кейси.
«Калькулятор фейків» — інноваційний тренажер для всіх українців, які бажають навчитись швидко та точно відрізняти правдиві новини від фейкових; інструмент, який допомагає перевірити новину на достовірність. Ініціативу у межах Всеукраїнського проєкту «Інформаційна безпека» розробили «Асоціація інноваційної та цифрової освіти» та ГО «Детектор медіа» за сприяння Міністерства культури та стратегічних комунікацій України і Національного демократичного інституту (NDI).
Окрім самого інструменту для перевірки новин на достовірність, платформа містить:
♦ безоплатний мультимедійний освітній курс підвищення кваліфікації «медіаграмотність», розроблений за міжнародними стандартами;
♦доступ до вебінарів з медіаграмотності для різних цільових аудиторій: освітян, молоді, журналістів, держслужбовців, представників громадських організацій та українців, які проживають за кордоном;
♦ тренінги для найактивніших учасників проєкту.
«Кібербезпека: Захист та безпека в цифровому світі» — просвітницький проєкт у форматі серіалу з підвищення медіаграмотності, який розглядає ключові аспекти цифрової безпеки, що стосуються кожного користувача інтернету, та допомагає захистити себе в цифровому просторі.
Проєкт реалізований у межах «Всеохопної інформаційно-просвітницької кампанії з протидії дезінформації», що впроваджувалася 1+1 media та Smart Angel у співпраці з Кіберполіцією, Центром демократії та верховенства права, Digital security lab Ukraine, Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
«Кібер Брама» — онлайн-платформа, яка розвиває навички кібергігієни та популяризує цифрову грамотність. Проєкт допомагає українцям вчитися безпечно орієнтуватися в інтернеті, запобігати та протидіяти злочинній діяльності в мережі та не ставати жертвами російської пропаганди.
Ініціативу створено Консультативною місією Європейського Союзу в Україні за ініціативи Департаменту кіберполіції Національної поліції України у партнерстві з ГО «МІНЗМІН» та компанією Yedynka.
Навчальні матеріали, рекомендації та практичні поради, які розміщені на платформі, написані з урахування спрощеного сприйняття складних технічних аспектів, розроблені фахівцями у сфері безпеки в інтернеті, та поділені за тематикою на розділи, серед яких: Кібербезпека в освіті; Кібербезпека в роботі; Кібербезпека у повсякденному житті; Кібербезпека в розвагах та спілкуванні; Кібербезпека під час війни.
Далі буде…