Національний тиждень читання: єднання навколо книги (ч. 2)

Традиція проведення Національного тижня читання була започаткована в Україні у 2021 році за ініціативи Українського інституту книги та за підтримки Міністерства культури і цифрової політики. Партнерами події виступили Українська бібліотечна асоціація, Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів, ГО «Форум видавців», Мистецький Арсенал. Цей захід має на меті залучення українців до читання, купівлі та дарування книжок, відвідування бібліотек, а також привернення уваги до української літератури та книговидання.

“Національний тиждень читання” – щорічна активність Українського інституту книги, яка у цьому році масштабована до різних тематичних інформаційно-просвітницьких акцій.

Перший тиждень читання 2024 року був присвячений поезії і тривав з 16 по 24 березня 2024 р. Тиждень поезії є гарною можливістю відзначити роль поетів і поетичного слова в культурі, особливо під час війни, адже поезія як форма літератури реагує на події найпершою.  Тема тижня поезії 2024 – ДІМ. Гаслом став рядок із вірша сучасної української поетки Ірини Шувалової – “Ріки незмінно течуть додому”.

  У рамках Національного тижня поезії Рівненська обласна бібліотека були презентовані інклюзивні книги, а власне, перша в Україні співана книга «ПОШЕПКИ», серія «Торкнутися слова. Це можливо!», «Почути», серія для дітей «КРУАСАН у великому місті».

Співана книга «ПОШЕПКИ» об’єднала  творчість мисткинь Валентини Люліч, Світлани Луцкової, Катерини Зарічнюк, Енджі Крейди та Олени Сергеєвої. Її ідея полягає не лише у прочитанні, а й у доступній можливості прослуховування. Після кожної поезії створені корисні допоміжні штрихпунктирні посилання: “Слухай”, “Співай”, «Дивись». Завдяки цим посиланням можна перейти та обрати для себе той напрямок, який зацікавив, а окрім того є унікальна можливість почути поезії, які перекладені жестовою мовою.

  Всевікова бібліотека сімейного читання №2 “ДіМ” КЗ ” Павлоградська МЦБС” презентувала захід літературна онлайн орбіта “Поезія – життя мови”. Під час акції  учні гімназії №4 ознайомилися зі сторінками історії становлення поезії. Запрошені митці Павлоградщини декламували свої вірші. Народний вокальний ансамбль “Надія” та тріо «Ластівка» дарував присутнім свою творчість. Було презентовано каталог “Українська поезія /2023-2024”, розроблений Українським інститутом книги. Молодь зацікавилася книгою Павла Вишебаби “Тільки не пиши мені про війну”*(2022), яка є у фонді бібліотеки.

  Броварська міська публічна бібліотека  провела «Поетичні читання в бібліотеці». Протягом дня кожен автор поезії мав змогу прочитати свій поетичний твір у приміщенні Броварської міської публічної бібліотеки. Читання було записано на відео та розміщено на сторінці бібліотеки. Також можна було надіслати своє відео читання поезії для розміщення на сторінці.

  Харківська обласна універсальна наукова бібліотека презентувала  поетичний проєкт «Харківщина: поезія днів і ночей війни». Харківська обласна універсальна наукова бібліотека з квітня 2022 року збирає сучасну поезію своїх земляків про війну для цього  проєкту.

Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І.П.Котляревського провела  весняно-літературну тусовку «Поезія з квітковим ароматом» від поетеси Галини Вовченко. Улюбленими поезіями українських поетів мали можливість поділитися усі присутні, звучали віршовані твори Ліни Костенко, Дмитра Білоуса, Галини Вовченко. Окрасою заходу стала виставка картин «Квіткова феєрія» художниці Ніни Артьомової, яка доповнила атмосферу яскравими барвами та весняними мотивами.

Загалом, на Інтерактивна мапа подій тижня читання поезії  зафіксовано близько 900 заходів як в Україні, так і поза її межами, зокрема у Бельгії, Італії, Португалії, Литві, Нідерландах, Німеччині, Південній Кореї, Польщі, Словаччині, Чехії, Грузії, Франції, США.

Про акцію у соціальних мережах написали понад 28 тисяч разів, таким чином вдалося залучити понад 633 тисячі унікальних користувачів, загальне охоплення склало понад 4 мільйони. Тематичний хештег #тижденьпоезії2024 у дописах користувачів соцмереж використали понад 11 тисяч разів.

  2-8 вересня 2024 р. тривав перший Національний тиждень читання нонфіку . Дати  було обрано невипадково, він збігався з першим тижнем навчання, що підкреслює важливість знань та освіти у нашому житті. Нонфікшн-література відкриває нові можливості для пізнання світу, наукових відкриттів, історичних подій, мистецтва та багато іншого.

Гасло тижня нонфіку — «З історії незакінченої війни». Це назва книжки есеїв Юрія Шевельова, видатного мовознавця, літературного критика, автора блискучих мемуарів про українське ХХ століття. Упорядницями книги є Оксана Забужко та Лариса Масенко. Увага була на книгах саме історичної тематики, на нових виданнях, що з’являються на полицях українських книгарень та бібліотек, попри війну, що триває.  У візуальному оформленні тижня використали орнаменти ще одного видатного українця, який зробив свій внесок і в науку, і у мистецтво, — Василя Кричевського.

  Спеціально до Національного тижня читання було створено каталог «Український нонфік | 2023-2024», де зібрали понад 300 назв нових українських нонфікш-видань. Каталог поділений на такі категорії: історія, російсько-українська війна, гуманітарні і суспільно-політичні науки, мистецтво і культура, наука, психологія і саморозвиток, хобі, бізнес.

  Бібліотекарі Львівської муніципальної бібліотеки до Національного тижня читання нонфікшн-літератури поділилися власними вподобаннями та рекомендаціями книг .

Працівниці відділу документів із гуманітарних наук Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Софії та Олександра Русових підготували віртуальну книжкову виставку “Незламні” (до Національного тижня читання нонфіку), де представили книги, до яких увійшли невигадані історії сучасної російсько-української війни, засновані на реальних подіях.

  Бібліотека – філія 1 КЗ “Публічна бібліотека Луцької МТГ” підготувала огляд книжкової виставки “Це воює вона” по однойменній книзі. Антологія присвячена сміливим жінкам, які стали на захист України. Передували їй не менш цікаві книги з серії про відомих жінок України, які гідно представляють жанр українського нонфіку.

  Волинська ОУНБ імені Олени Пчілки  в рамках Тижня презентували дебютний роман Олесі Максимець «Щит із неба», яка об’єднала в просторі книгозбірні студентів Луцького педагогічного коледжу, колег-журналістів, бібліотекарів, читачів.

Книга написана на реальних подіях. Розповідає про історію української родини, що була виселена під час операції “Вісла” і об’єдналася через багато років, коли доля привела її нащадків у ХХІ ст. на землі прадідів.

Харківська обласна універсальна наукова бібліотека презентувала  для користувачів інтерактивний плакат «Російсько-українська війна, задокументована у книгах і світлинах». У ньому представлені книжки жанру нонфікшн, що надійшли до фонду РЦІ «Харківщина». Ця література базується на реальних подіях, фактах і тому допомагає зрозуміти складні явища і процеси, що відбуваються у світі та не загубитися в круговерті днів.

Черкаська обласна бібліотека для юнацтва імені В.Симоненка провела презентацію книжкової виставки «З історії незакінченої війни» студентам Черкаського кооперативного економіко-правового фахового коледжу. Представлені книги допоможуть юнакам і дівчатам глибше пізнати історію, що пишеться сьогодні.

Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва провели літературну гру “Нон-фікшн гра” з метою популяризації такого важливого і корисного жанру літератури. Усі охочі могли ознайомитися з правилами, виконати завдання та отримати призи.

  Житомирська обласна бібліотека для дітей та юнацтва провела патріотичне дос’є «Живе і буде жити Україна, ніхто не спинить крил наших політ!». Найбільший інтерес у присутніх викликала «Книга-мандрівка. Нескорені» видавництва «КНИГОЛАВ», що допомогла зрозуміти і заглибитися у події, які насправді відбувались в Україні. Присутні дізналися, чому сьогодні на карту поставлено не лише долю держави на східному кордоні Європейського Союзу, але й майбутнє світового ладу.  Учасники заходу долучились і до участі в інтерактивній грі «Якщо уявити, що країна – це дім».

  2-8 грудня 2024 року тривав Національний тиждень дитячого читання під гаслом «Світло історій». Ініціатива була присвячена популяризації дитячої літератури, читання як сімейної традиції та різдвяної літератури. Сьогодні, в темний період нашої історії, знайомі з дитинства книжки дарують необхідну надію й тепло. Щорічне занурення в знайомі сюжети й повернення до улюблених героїв має терапевтичний ефект. Це поновлює відчуття стабільності, таке необхідне під час війни.  

У візуальному оформленні Тижня дитячого читання була використана образність традиційного українського Різдва. Спеціально до Тижня дитячого читання Український інститут книги разом з Барабукою створив каталог “Український дитліт | 2024”, де зібрали 300+ нових українських дитячих видань. Каталог поділений на такі категорії: перші книжки, дошкільнятам, молодша школа, підліткам.

  Відділ дитячого простору ПОУНБ ім. І. П. Котляревського долучився до цієї важливої події. На книжкове занурення «Бібліотека – простір для твоєї мрії» запросили учнів 1 класу. Маленькі гості пригадали основні правила користування книгою, здійснили мандрівку найпотаємнішими куточками бібліотеки.

  Бібліотека 115 для дітей м. Києва наживо і он-лайн провела літературне побачення  з харизматичною авторкою Оксана Давидова.

  Рокитнівська селищна бібліотека провела читацьку акцію «Я прочитав – я рекомендую»! Учасники акції ділилися  порадами та рекомендаціями на своїй сторінці у ФБ з хештегами #Я_прочитав_я_рекомендую #Читацька_акція #Світло_Історій #Рокитне_ЦСБ.

  У Берестянській книгозбірні провели книжковий калейдоскоп «Зимові історії під білою ковдрою» та організували добірку дитячих книжок новорічної та різдвяної тематики.

  У межах Тижня дитячого читання працівники Бібліотека-філія 10 ЦБС Хмельницької міської ТГ вирішили надихнути читачів. Їм запропонували сфотографуватися зі своїми улюбленими книгами та поділитися знімками. Участь у челенджі взяли читачі різного віку: від найменших дошкільнят до підлітків. Хтось обрав яскраві казки, хтось – захопливі пригодницькі романи, а дехто поділився своїми враженнями від сучасної дитячої літератури.

Відео: https://www.facebook.com/watch/?v=1099137401906867&ref=sharing%5C

  Бібліотека-філія 8 ЦБС Хмельницької міської ТГ провела літературний квест «Подорож казковими світами» для учнів 2 класу. Для дітей було проведено ряд конкурсів: відгадати казку за трьома словами, за словеснім описом назвати казкового персонажа, вказати літературний твір за картинкою, згадати числа з казки. Крім того, учні мали можливість продемонструвати свої акторські таланти, коли демонстрували улюблених героїв перед своїми однокласниками.

  Дробишевська селищна бібліотека-філія Публічної бібліотеки Лиманської ТГ підготувала відео Історія Дробишевської селищної бібліотеки про те, як можна залучати людей до читання не маючи стаціонарного приміщення.

Як з’ясувалося читати можна всюди: в парку, на стадіоні, на лавці, на пляжі, вдома, в Студіях для творчості. Було б бажання та гарні книги.

Відеоролик про те, як можна залучати бажаючих до читання не маючи стаціонарного приміщення ( яке зруйноване) за допомогою подарованих меценатами та благодійниками книг.

  Хмельницька обласна бібліотека для дітей імені Т.Г.Шевченка провели реклакс-читання з Тетяна Безушко Письменниця розмовляла з дітьми про Різдво і про українські традиції пов’язані із світлим святом. Пані Тетяна презентувала дітям збірку історій “Вогники Різдва”, в якій вона є співавтором. Авторка зачитала свою оповідку “Коли мерехтять Різдвяні вогники”, познайомила дітей з головним героєм – різдвяним ельфом.

  У бібліотеках Луцької міської територіальної громади в межах Тижня читання відбулися: літературна зустріч із письменницею Катериною Лазірко (Публічна бібліотека м. Луцька), літературний експрес «Книга вчить вас, дітвора, дружби, розуму й добра» (бібліотека-філія № 3), літературний майданчик «Десять історій від Святого Миколая» (бібліотека-філія № 22 с. Прилуцьке), літературна бібліоподорож «Книжковий снігопад», читацький діалог «Новеньку книгу погортай – у світ цікавий завітай» (бібліотека-філія № 7). На креативні читання «Дарунки Святого Миколая» запросила дітей бібліотека-філія № 8. Книжковий сніданок «Дуже смачні історії» приготували у бібліотеці-філії № 17 с. Княгининок. Бліцінтерв’ю з книжкової виставки «Дива Святого Миколая» провели у бібліотеці-філії № 14 с. Жидичин.

Діти разом із дорослими взяли участь у родинно-книжковому активіті «Диво від Миколая» (бібліотека-філія № 2), годині сімейного читання (бібліотека-філія № 21 с. Озерце), вікенді у бібліотеці «Веселись, грай і книжки читай» (бібліотека-філія № 7), онлайн –  челенджі «Розкажу Миколаю, про що я читаю» (Публічна бібліотека м. Луцька).

Бібліотеки громади щодня ділилися у соцмережах підбірками книг різної тематики, таким чином долучаючись до челенджу «Бінго тижня дитячого читання.

  Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара організувала вікторину «Святий Миколай до нас іде!», приурочену до улюбленого свята дітей та дорослих – Дня Святого Миколая. У ній взяли участь учні 5-6 класів. Школярі поділилися на дві команди та відповідали на запитання вікторини, що стосувалися історії та традицій цього зимового свята. Перемогу здобула найкмітливіша команда.

Національний тиждень читання є потужним інструментом популяризації літератури та розвитку читацької культури в Україні, об’єднуючи різні покоління і громади навколо спільної любові до книги. Завдяки інтеграції сучасних цифрових форматів, креативних заходів і міжнародного досвіду, ініціатива сприяє підвищенню інтересу до читання, підтримує українських авторів і відіграє важливу роль у збереженні культурної ідентичності, особливо в часи великих випробувань.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)