Цьогоріч дипломом ІІ ступеня у номінації «Малі бібліотеки» було відзначено Бібліотеку для дітей КЗ «Публічна бібліотека» Бобровицької міської ради Чернігівської обл.
Вашій увазі представляємо скорочений опис проєкту.
Інформація про інновації бібліотеки для дітей КЗ «Публічна бібліотека» Бобровицької міської ради Чернігівської області
Впродовж нелегких для всієї країни воєнних років колектив нашої бібліотеки докладав усіх зусиль для того, аби напруження, яке панує серед мешканців громади у зв’язку зі страшною несправедливою війною в Україні, ні в якому разі не відображалося на дітях, світогляд та ціннісні орієнтації яких тільки починають формуватись.
Наша бібліотека для дітей розміщена у центрі міста, працює на першому поверсі приміщення КЗ «Публічна бібліотека» у своєму статусі з 1975 року, має укриття, в якому можна перебувати на випадок повітряної тривоги близько 50 особам. Послугами закладу скористалося не одне покоління бобровиччан. На сьогодні бібліотека обслуговує близько 800 дітей громади та здатна об’єднати навколо себе людей різних вікових категорій та уподобань, перш за все, родин ВПО та родин, які мають дітей з особливими потребами, організувати цікаве дозвілля, розвиток та соціалізацію, популяризувати сімейне читання. На сьогодні користувачами бібліотеки є 6 діток з особливими потребами та тих, хто навчається за індивідуальною формою.
Навіть в умовах війни наш колектив продовжує активну діяльність із впровадження нових проєктів та програм у роботу бібліотеки для дітей. Завдяки тісній співпраці з Благодійним фондом «Рокада» у травні 2024 року нам вдалося втілити в життя надзвичайно важливий проєкт «Простір безпечний для дітей», у ході якого ми виграли два гранти для облаштування простору на суму 544699,65 грн.
Напередодні Міжнародного дня захисту дітей у бібліотеці для дітей відбулась значна та довгоочікувана для всієї нашої громади подія – відкриття простору безпечного для дітей. Урочисте відкриття бібліотечного простору відбулося за участі першого заступника міського голови Володимира Данішевського, представника Агенства ООН у справах біженців в Україні Сергія Реви, координатора Чернігівського осередку благодійного фонду «Рокада» Ольги Воскобойник, працівників БФ «Рокада», радниці голови Чернігівської обласної військової адміністрації Тетяни Ясочко, заступника міського голови Юлії Петренко, начальника відділу культури та туризму Людмили Луценко, керівників установ і закладів громади, депутатів міської ради, читачів та добрих друзів бібліотеки.
Ми зробили даний простір цікавим і потрібним для дітей громади, у тому числі для внутрішньо переміщених осіб та користувачів з особливими потребами, в якому є необхідні матеріали та обладнання для розвитку дітей та зробили його зручним і комфортним для перебування батьків. Наповнили даний простір необхідними матеріалами, цікавими іграми, сучасними меблями і технікою.
У рамках проєкту проводяться творчі майстерні, де діти спільно з батьками мають змогу взаємодії, наприклад, намалювати картину разом з своїм малюком, навчаються малювати на воді або за допомогою кави, пограти в настільні ігри, виплеснути енергію завдяки сенсорному куточку.
Також батьки, перш за все з числа внутрішньо переміщених осіб, мають змогу залишити дітей під наглядом бібліотекарів, щоб вони могли вирішити свої нагальні справи або просто почитати в стінах бібліотеки, коли їх діти розважаються та розвивають свої здібності за іграми та книгами. Ефект від того, що ми зможемо зробити родину більш дружньою і спокійною серед війни, подарувати батькам кілька годин «для себе» гостро величезний. Так, знімається моральний тиск щодо відповідальності за дитину, надається змога для саморозвитку і самореалізації. Мама, що відпочила, може зробити для сім’ї набагато більше. Головний наслідок – міцні відносини всередині родини.
На сьогодні бібліотека – це постійно реагуючий заклад з ідеями та результатами творчої діяльності, серед яких важливе місце займає і віртуальна реальність, яка вже стала частиною нашого життя. Родзинкою простору безпечного для дітей є зона з VR-окулярами. Окуляри віртуальної реальності дозволяють поринути в особливий світ і відчути кожне явище, що відбувається по той бік екрану. Віртуальний тур Музеями Світу, велич Ніагарського водоспаду, подорож будинком Анни Франк та ще багато цікавих місць, які можна відвідати, не виходячи з бібліотеки. Батьки на рівні з дітьми у захваті від віртуальних подорожей та ігор.
Простір безпечний для дітей, складається з декількох зон, у яких кожен знаходить щось цікаве для себе:
- простір для проведення майстер-класів, творчості та спілкування;
- сенсорний простір «Шосте відчуття» для діток з особливими потребами;
- простір для віртуальних ігор;
- простір для настільних та напільних ігор;
- простір для релаксу та усамітнення;
- простір для читання.
Так, впродовж січня – липня поточного року у просторі працівниками бібліотеки для дітей було проведено:
- Бібліобалаганчик «Весела країна фантазерів та мрійників».
- Квест «Знайди свій скарб у бібліотеці». Щороку 2 квітня уся всесвітня спільнота відзначає Міжнародний день дитячої книги (International Children’s Book Day). З нагоди свята бібліотека для дітей на день перетворилася на Книжковий острів, на якому пірати шукали скарби у Книжковому океані.
- Квест «Пригоди у бібліотеці». Квест, сповнений загадкових викликів і пригод, виявився ідеальним способом для розвитку кмітливості та командної співпраці. Дітлахи залишили бібліотеку з улюбленими книгами в руках та серцями, сповненими нових вражень і знань.
- Бібліорозваги «Мандри в казковий дивосвіт». Діти переконалися, що без електронних гаджетів також можна весело, а головне – корисно відпочити!
- Ознайомча екскурсія «Запрошуємо у світ книги».
- Бібліорозваги «А у нас канікули, сумувати ніколи».
- Екскурсія «Мандрівка по книжковому місту». Знайомство з бібліотекою перетворилось на справжнє свято. Маленькі відвідувачі слухали розповідь бібліотекаря про книги. Особливе захоплення у дітей викликав безпечний простір. Діти активно приймали участь у вікторинах, іграх, поринули в чудовий казковий світ.
- Пізнавально-розважальна програма «У колі друзів». Для галасливої та дружньої компанії було проведено пізнавально-розважальну програму “У колі друзів та влаштовано книжкову виставку «Незвичайні книги про справжню дружбу» з якої можна дізнатися: Чи завжди дружбу можна зберегти? Як дружать однолітки?
- Літературна гра «Мандри казковими стежинами».
- Літературні посиденьки «Чарівний світ книги».
- Розважально-пізнавальна програма «Весела ферма». Спочатку здійснили літературну прогулянку читай-містом, далі взяли участь у пізнавальних іграх. Спочатку сором’язливі, а через кілька хвилин – балакучі, енергійні, веселі, зацікавлені дітлахи з захопленням брали участь у розвагах.
Нині не найпростіший період. Інформація з соцмереж провокує людину до паніки й внутрішнього напруження, що особливо передається дітям від дорослих. Тому творчі майстерки у цій ситуації знімають зайве напруження з організму, допомагають відволіктися від емоційно – особистісних проблем.
Бібліотека для дітей долучилась до відзначення найромантичнішого свята року – Дня святого Валентина, влаштувавши книжкову виставку «Любові чарівні сторінки» та провівши майстерку з виготовлення солодких валентинок «Подарунок від усього сердця». На жаль, війна не знає, що найпрекрасніша пора року – весна, коли все оживає – дерева, трави, квіти. Щоб звеселити своїх рідних та подарувати родинам гарний настрій у бібліотеці для дітей була проведена майстерка з виготовлення цукеркових букетиків. Напередодні Великодня у дитячу книгозбірню завітали учні 3 класу Бобровицького ліцею на народознавчі мандри «Зустрічаємо святий Великдень», приурочені традиціям святкування Великодня в Україні та світі. Діти були учасниками інтерактивних ігор і конкурсів, а також переглянули літературу з тематичної полиці «Святкові дзвони Великодня». Наприкінці заходу виготовили на згадку великодніх курчаток. Напередодні свята Дня матері в бібліотеці для дітей відбулася творча майстерка зі створення прикрас із стрічок. Дітлахи ділилися розповідями про своїх матусь, які подарували їм життя, співали колискових пісень, вчили рідної мови, завжди знаходяться поруч і в радості, і в скрутну хвилину. Всі учасники отримали багато позитивних емоцій від майстерки та спілкування.
На базі простору створено проєкт «Дивись та Читай». Такий формат – крута популяризація читання серед дітей та підлітків, і ми бачимо величезне зацікавлення дітей. Перед показом фільму чи мультфільму бібліотекар знайомить читайликів з книжкою: розповідає про автора, назву, зачитує цікаві моменти або розповідає історію написання книги. А після перегляду обов’язково проводиться дискусія, обговорюються враження від перегляду і, таким чином, у багатьох дітей виникає бажання прочитати книгу, за якою знятий фільм. Такі заходи проводяться під час канікул чи до якихось важливих дат, подій, свят. Фільми, що були у репертуарі кінозалу: «Чарлі і шоколадна фабрика», «Відьми» Роалд Дал, «Сторожова застава» Володимир Рутківський, «Хлопчик у смугастій піжамі» Джон Бойн, «Щоденник Анни Франк» Арі Фолман, «Гаррі Поттер і філософський камінь» Джоан Кетлін Роулінг, «Пес Патрон» Зоряна Живка, «Кіт у чоботях» Шарль Перро, «Як приборкати дракона» Крессида Коуелл; «Мавка. Берегиня лісу» за мотивами «Лісової Пісні» Лесі Українки та «Іван сила» за мотивами книги «Неймовірні пригоди Івана Сили» Олександра Гавроша. Книги, за якими зняті ці фільми є дуже популярними серед відвідувачів нашої бібліотеки. Щоп’ятниці наймолодших читайликів чекає зустріч з мультиками, адже перегляд мультфільмів – це не тільки приємне дозвілля, а й занурення в іншу реальність, яка розважає і навчає проявляти щирі почуття в реальному житті.
У просторі безпечному для дітей користується неабияким попитом Клуб настільних ігор, адже це не лише розвага, але й можливість розвитку логічного мислення, соціальних навичок та креативності. Цього року в нас було велике поповнення настільних ігор завдяки виграному гранту БФ «Рокада»: ігри на швидку реакцію – «Uno Harry Potter», «Козацьке лото», «Дуплет»; мовні ігри – «Ерудит»; ігри на розвиток мислення – «Ферма» «Емоції Міміка», «Монополія», «Дерев’яний пазл – Ферма»; головоломки «Колір код», «Розумний Лис»; Велика валіза навчальних карток «Вундеркінд з пелюшок». Наші маленькі користувачі та їх батьки у зручній та приємній атмосфері з захопленням складають лото та пазли. Юні читайлики веселою компанією будують викрутаси на Твістері, вчаться правильно розпоряджатися грошовими коштами, економити їх за допомогою гри «Монополія». Клуб настільних ігор – це чудовий спосіб залучити дітей до бібліотеки і створити сприятливу атмосферу для спілкування та розвитку. Крім того, у клубі організовуються змагання і тематичні турніри для читачів дитячої бібліотеки. Організація клубу настільних ігор є чудовим способом залучити дітей різного віку та інтересів не лише до гри, а й до нових знайомств.
Діти початкових класів дуже люблять казки, з яких вони черпають скарби мудрості. Казки розвивають творчу уяву юних читачів. Тому, у бібліотеці ми створили ляльковий театр “Казковія”. Кожна дитина хоче зіграти свою роль. Ляльковий театр є чудовим способом не лише розважити малечу, а й заохотити до читання та творчості. Театр — це засіб емоційно-естетичного виховання дітей в бібліотеці. Театралізована діяльність дозволяє формувати досвід соціальних навичок, поведінки завдяки тому, що кожна казка або літературний твір для дітей завжди мають моральну спрямованість на доброту, сміливість, дружбу.
Простір безпечний для дітей став улюбленим місцем наших користувачів, де не лише можна взяти цікаву книгу, але й весело та пізнавально провести час з друзями, отримати потрібні знання, розвивати творчі здібності і таланти.
«Валізка з книжками» – це один із проєктів, що створений для популяризації читання серед дітей, отриманий бібліотекою за підтримки МЗС Німеччини та Goethe-Institut Ukraine. Окрім книжок, Валізка містить сенсорні іграшки, розмальовки та посібник від відомих психологів та психотерапевтів про те, як розмовляти з дітьми про війну, вміти їх підтримати та пояснити складні речі простою мовою. Понад 4 500 бібліотек та читацьких ініціатив з усієї України подали заявку на отримання «Валізки з книжками» і нам надзвичайно приємно, що серед 250 українських бібліотек, які отримали Валізку, є і наша бібліотека для дітей. Відтепер маленькі відвідувачі мають змогу прочитати нові книжки та з користю провести вільний час.
А ще: команда дитячої бібліотеки не зупиняється на досягнутому. Ми намагаємось зробити наш безпечний простір ще цікавішим та привабливішим для жителів і гостей громади, тому берем участь у різних проєктах, постійно пишемо та виграємо гранти.
Так, завдяки виграному нашою командою гранту, цьогорічне літо у бібліотеці для дітей відбулось в рамках проєкту LEGO Foundation та ГО Change X «Скриня Досліднинка». Під час літніх канікул не у всіх дітей є можливість виїхати на відпочинок, а бібліотека має багаторічний досвід організовувати та проводити час на свіжому повітрі для читайликів з користю. Проєкт «Скриня Дослідника» (The Play Box)– це проєкт, де діти відкривають та знайомляться з різними елементами світла, звуку, вітру, землі, мостів (зв’язків), часу, а також історії. Його побудовано на проведенні низки цікавих подій, а саме: цікавих досліджень у формі гри для маленьких мешканців міста та дітей громади, які дізнаються цікаві факти та мають можливість для самопізнання і самореалізації через гру на свіжому повітрі. Проєкт підтримує пізнавальний потенціал дітей, трансформує їх свідомість і розширює горизонти можливостей. Проєкт досяг очікуваного результату. Ми зацікавили дітей тимбілдинговими іграми, грою на музичних інструментах, грою зі спортивним обладнанням. Чого тільки не було: радість, дружба, бажання пізнавати, захоплення, нові знайомства. Ми отримали чисельні запити на проведення таких ігор-досліджень. Проєкт має потужний вплив на формування навичок співпраці, діти перезнайомились і активно комунікували під час ігор-досліджень. У нашому випадку діти мали змогу долучитись до «живої природи», вийти з приміщення на вулицю, відірвати погляд від смартфонів, знайти друзів і зрозуміти, що простір вулиці можна досліджувати в грі та змінювати його, а це цікаво і корисно для здоров’я. Наша команда досягла поставлених цілей. Завдяки виграному гранту ГО Change X ми змогли наповнити нашу бібліотеку новими іграми та ігровим приладдям. Приємно отримувати вдячність від батьків, бачити радісні очі дітей. Наш проєкт згуртував спільноту, покращив емоційний стан дітей та дорослих, що є основою ментального здоров’я.
Також наша команда на сьогодні розпочала реалізацію проєкту дитячого ігрового майданчика, який буде розташований у внутрішньому дворику бібліотеки. Даний майданчик сприятиме розвитку фізичних та ментальних навичок дітей, стабілізації їх загального, фізичного здоров’я та розвитку. Відкритий ігровий майданчик — це природнє середовище для соціально-емоційного розвитку, де діти різного віку зможуть спілкуватися, розвиватися та гарно проводити час. Перший етап проєкту розпочато. Ми вже пройшли випробування від Change X та отримали дозвіл на першу частину фінансового траншу, за допомогою якого плануємо облаштувати наш ігровий майданчик.
P.S. У жовтні майданчик було відкрито
Керівництво громади відмічає нашу небайдужість, пророблену значну роботу щодо написання та отримання грантів (4 за 2024 рік), організації дозвілля читачів у просторі, промоції читання та всіляко підтримує і допомагає нам, виділяючи кошти на закупівлю книг, проведення ремонтів, придбання матеріалів. Так, для створення ігрового майданчика громада надала матеріали для облаштування зони очікування для батьків, що для нас є важливою підтримкою і допомогою. Також за кошти громади у 2024 році приміщення бібліотеки було обладнано пандусом, що дало змогу відвідувати бібліотеку діткам з особливами потребами.
В умовах воєнного стану наша бібліотека є загальнодоступним, безкоштовним громадським простором. У бібліотеці можна отримати довідкову інформацію, консультацію, можна також стати волонтером. З перших днів війни бібліотекарі долучилися до плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, в’язання рукавичок та шкарпеток, пошиву білизни, приготування смаколиків, а також, влаштовували благодійні заходи на підтримку наших воїнів. Наша Публічна бібліотека є офіційною локацією збору пластику на мапі України. Завдяки нашим спільним зусиллям ми змогли відправити до ГО «Місто майбутнього» більше 600 кг. пластикових кришечок для закупівлі БПЛА для наших воїнів. А ще у бібліотечному просторі відбуваються навчально-розвивальні заняття, читання, лекції, засідання клубів, кіноперегляди, майстерки, тренінги тощо.
Наша бібліотека для дітей виборола перше місце в обласному рейтингу – конкурсі «Краща бібліотека року 2023» серед бібліотек Чернігівської області, чим надзвичайно пишаємось та прагнемо і надалі працювати задля громади, підкорюючи нові вершини, удосконалюючи свою роботу.
Ми зруйнували стереотипи для тих, хто не відвідував бібліотеку і навіть уявлення не мав, які послуги можна отримати в сучасній книгозбірні. Обожнюємо ті моменти, коли новий користувач приходить лише за книгою, а коли дізнається про весь спектр бібліотечних послуг, широко округлює очі від здивування… і на наступний день приводить друзів.
Участь бібліотеки для дітей у проєктах сприяє росту популярності та формування позитивного іміджу закладу, розширює коло відвідувачів, які більше часу проводять у бібліотеці. Наша бібліотека об’єднує дітей громади!
Ми любимо своїх читачів, бібліотеку та Україну. Працюємо там, де ми є, робимо все, що можемо робити заради миру, безпеки і перемоги України!
Подальших успіхів бібліотеці !