Продовжуємо публікацію проєктів бібліотек-переможців Всеукраїнського конкурсу “Бібліотека року”.
Цьогоріч дипломом ІІ ступеня у номінації «Великі бібліотеки» було відзначено Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку.
Опис проєкту
«Хмельницький: Гуртуймося заради Перемоги :
перезавантаження постраждалих від війни через оздоровчо-психологічну підтримку
та розробку соціально-економічних проєктів».
Організатори проєкту : Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека у партнерстві з ГО «Кластер підприємців ВПО», «Хмельницька міська федерація стрільби з лука», Молодіжна рада Хмельницької міської ради, Благодійний фонд «Рокада».
Мета проєкту :
1) подолати спогади про війну тих, хто має втрати, психологічні бар’єри,
2) інтегрувати ветеранів ЗСУ та членів їх родин, ВПО у Хмельницьку міську громаду,
3) залучити їх до розвитку власних здібностей, хобі,
4) навчити основам бізнесу та надати юридичні консультації, релокувати зі сходу країни малі підприємства та надати їм нові можливості, в т.ч. за кошти грантодавачів ,
5) оздоровити фізично та психологічно через заняття спортом, психологічних тренінгів, нейрографіку, інших мистецьких практик, кіноперегляди, екскурсії, зелену терапію вирощування та сопживання мікрозелені.
Часові рамки:
квітень 2024 – перемовини, укладення меморандумів, розробка плану заходів, кошторису, підготовка документації, промоція проєкту;
травень – серпень 2024 року – придбання необхідних матеріалів, обладнання, реалізація заходів проєкту
вересень 2024- звітування.
Заходи проєкту.
З травня до серпня 2024 року відбулось 32 заходи, а саме:
♦ Культурного та оздоровчо-спортивного спрямування: 4 кіноперегляди з обговореннями, 6 арт-терапевтичних майстерки з малювання, ліплення з пластиліну, нейрографіки, 5 майстерок та змагання зі стрільби з лука, екскурсії;
♦ Навчальні програми – 2 еколекції та майстерка з вирощування мікрозелені на вікні та органічного землеробства, 10 занять у «Школі проєктного менеджменту»., у т.ч. модулі з бізнес та підприємницького ментерінгу, грандрайтингу, започаткування власної справи, підготовки бізнес-проєкту, юридичні консультації з питань інтелектуальної власності та започаткування власної торгової марки, соціального підприємництва;
♦ Психологічного напрямку – 3 групові та індивідуальні консультації, тренінги, 2 навчання дітей психологічної допомоги в умовах війни іншим дітям у поєднанні з іграми.
Локації.
Місцем зустрічі учасників була Хмельницька ОУНБ, а також простори партнерів – бізнес-простір Хмельницької міської рад IHUВ, поле стадіону ДЮСШ №3, у ресторані «Наомі», офісні приміщення благодійного фонду «Рокада».
Учасники заходів.
Події проєкту відвідали 293 учасники, в т.ч. на постійній основі 23 учасники пройшли навчання у «Школі проєктного менеджменту» та підготували власні проєкти для розвитку власної справи. Надана допомога військовослужбовцям та їх дружинам у підготовці проєктів з метою подальшого подання потенційним грантодавачам.
Учасниками подій були діти з родин ВПО та військовослужбовців, діти міської громади, чиї батьки займались на інших локаціях заходів проєкту.
За рахунок залучення Молодіжної ради Хмельницького кількість молоді, про проєкт дізналась молодь Хмельницького, яка стала учасниками подій.
Що отримала бібліотека.
Парнерство з громадськими організаціями розширило можливості та присутність бібліотеки у різних локаціях міської громади.
Нові користувачі. Частина заходів проєкту була реалізована у бібліотеці, як заплановані, так і поза планом через те, що бібліотека практично не відключалась від електрики на час реалізації проєкту. Кількість нових користувачів за єдиною реєстраційною картотекою зросла на 50% у порівняні до відповідного періоду минулого року, на 600 – кількість відвідувань.
Розширено співпрацю з ВПО за рахунок запрошення до проєкту партнерів з кола ВПО (керівники громадських організацій-переселенці з Маріуполя, Харкова), лекторів, які отримали додаткове фінансування, а бібліотека- нових друзів та нові шляхи взаємодії з новими користувачами.
Додаткове фінансування.
Загальний бюджет проєкту склав 232 тисячі гривень, з яких 200 тисяч гривень були виділені з бюджету Хмельницької міської ради як проєкту, що отримав перемогу у конкурсі громадських ініціатив, 35 тисяч гривень – кошти організаторів ГО «Кластер підприємців ВПО».
Придбано матеріали для проведення занять у бібліотеці: у т.ч. канцелярські товари,- пластилін, олівці, фарби, папір, картон, горщики, земля для занять по мікрозелені, оплачено кави-брейк під час кінопереглядів, школи проєктного менеджменту.
Меблі та обладнання. Для бібліотеки придбано і встановлено у відділі абонементу стелаж та пуф-трансформер для дітей батьків, які прийшли на заняття до бібліотеки. По завершенні проєкту буде передано частину придбаного обладнання,- ноутбук, фотокамеру.
Бібліотека заручилась менторством громадських організацій для реалізації майбутніх проєктів, обговорені подальші плани. Розроблено проєкт, який планується подавати на розгляд потенційних грантодавачів під час хакатону у вересні 2024 року.
Промоція.
Кожна подія анонсувалась засобами веб-сайту Хмельницької ОУНБ (21 публікація), сторінок мережі Фейсбук з хештегами #Гуртуймося_задля_Перемоги, #Хмельницький, #ветерани, #ВПО, #молодь, #МРХ, #ХмельницькаОУНБ Загалом опубліковано понад 200 публікацій (анонси, звіти, репости у соціальних мережах, на сайті ОУНБ, у групах, сторінках соціальних мереж, у т.ч. блозі Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого «Публічна бібліотека об’єднаної територіальної громади». Публікації про реалізацію проєкту додаються окремо.
Відео про перебіг проєкту оприлюднено у мережі Ю-туб. Дано інтерв’ю місцевим телеканалам у бібліотеці та поза її межами.
Посилання: https://youtu.be/Q2S-2uFibEM?si=WgMdpmDRUEeGBwuf ;
https://youtu.be/dUcXiSFnZMk?si=ruwr1cxR-0K3doeG ;
https://youtu.be/czllw-gk0IA?si=PrOYp2qZCcyAhulU ; https://youtu.be/qwRYw2UDmnA?si=vBvbgABke1190nKZ
Документи проєкту. Скан-копії документів ( Меморандум, договір з додатками-кошторис, календарний план реалізації, рахунки, видаткові накладні, акт про передачу майна тощо) було надано в окремій теці.
Ілюстративні матеріали реалізації проєкту (банер проєкту, анонси окремих подій, звіти про проведені заходи т.п. ) було додано в окремій теціі. Примітка: з етичних причин у військовий час фотофіксація демобілізованих воїнів ЗСУ не проводилась.
Фото заставки зі сторінки у фейсбук Хмельницької ОУНБ