Уряд запровадив послаблення карантинних обмежень… Коли відновлять свою роботу бібліотеки?

Постановою Кабінету Міністрів України від 4 травня 2020 р. № 343 карантин на всій території України подовжено до 22 травня.
Наразі це означає, що НЕ ВІДМІНЕНО ЗАБОРОНУ на проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів та роботу суб’єктів господарювання, що передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів культури. А відповідно до п. 3 статті 9 Закону України «Про культуру» до останніх віднесено зокрема й БІБЛІОТЕКИ.
Тож які заклади культури відповідно до постанови № 343 зможуть поетапно відновити свою діяльність і за яких умов? Дозволено:
–  діяльність музеїв, музеїв просто неба та історико-культурних заповідників         відповідно до подання керівника закладу культури та за рішенням власника (органу   управління) без безпосереднього прийому відвідувачів та за умови забезпечення   персоналу засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними   масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також дотримання відповідних   санітарних та протиепідемічних заходів з урахуванням можливості доїзду працівників до   закладу і належності працівників до груп ризику.
Безпосередній прийом відвідувачів за умови забезпечення персоналу (зокрема захист обличчя, очей, рук) та відвідувачів засобами індивідуального захисту, зокрема респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, може здійснюватися за рішенням власника (органів управління).
–  проведення у театрах, цирках, концертних організаціях, художніх (мистецьких)   колективах за рішенням органів управління репетицій, тренувань та інших заходів, які   не передбачають одночасного зібрання великої кількості осіб (до 50 осіб), без глядачів   за умови забезпечення учасників засобами індивідуального захисту, зокрема   респіраторами або захисними масками, у тому числі виготовленими самостійно, а також   дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів з урахуванням   можливості доїзду працівників до закладу
Окрім того, на період карантину та протягом 30 днів після його відміни (завершення) дозволяється залучення до роботи без проходження попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, робота яких пов’язана із забезпеченням безпеки руху та обслуговуванням залізничного транспорту, підприємств міжгалузевого промислового залізничного транспорту, працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, визначених переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 р. № 559 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 21, ст. 950).
Джерело: Урядовий портал.
Отже маємо бачення найвищого органу виконавчої влади щодо того, яким чином може бути відновлено роботу закладу, зокрема культури, із дотриманням наступних вимог:
– подання керівника закладу та рішення власника (органа управління) про відновлення – роботи, прийому відвідувачів із урахуванням можливості доїзду працівників до закладу і належності працівників до груп ризику;
– соціальне дистанціювання (1,5 м);
– регулярна дезінфекція;
– дотримання протиепідемічних заходів:
забезпечення персоналу засобами індивідуального захисту (зокрема захист обличчя,   очей, рук);
перебування відвідувачів (не більше однієї особи на 10 кв.) можливе за умов наявності в них засобів індивідуального захисту, зокрема респіратори або захисні маски, у тому числі виготовлені самостійно.
Саме тому відновлення роботи бібліотек в Україні — питання часу. Рішення, що будуть прийняті власником (органом управління), мають враховувати адекватну оцінку локальної ситуації, бути виваженими, а керівники бібліотечних закладів забезпечать максимальну безпеку для всіх учасників взаємодії: як персоналу, так й відвідувачів.
Слушна нагода пришвидшити напрацювання пропозицій щодо алгоритму дій виходу бібліотеки з карантину. Зосередьте увагу на питаннях гігієни, організації роботи персоналу, визначення каналів комунікації із користувачами, сервіси та програми бібліотеки.
Пам’ятайте про заходи з охорони праці/безпеки для бібліотечного персоналу:
– обрахуйте бюджет витрат на придбання засобів індивідуального захисту (зокрема   захист обличчя, очей, рук), засобів для проведення температурного скринінгу,   дезінфікуючих засобах для різних поверхонь, вологого прибирання, пакети для       утилізації сміття, тари для приймання від користувачів книг тощо;
– передбачте встановлення графіку щоденного вологого прибирання приміщень та   дезінфекції твердих поверхонь, робочих станцій (ПК) тощо, черговість виробничої     необхідності провітрювання приміщень;
– розгляньте можливість проведення із персоналом навчання що робити, якщо у     приміщенні є людина з ознаками хвороби (температура вища за 37,5), як поводитись   із   засобами індивідуального захисту, їх утилізації;
– розробіть правила поводження персоналу з матеріалами бібліотечного фонду, які     будуть видані/прийняті користувачам на абонементі тощо;
– до відміни карантину розгляньте можливість визначити для фахівців групи ризику   умови дистанційної роботи, процедуру звітування (ст. 60 Кодексу законів про працю   «на час загрози поширення епідемії, пандемії умова про дистанційну (надомну) роботу   та гнучкий режим робочого часу може встановлюватися у наказі (розпорядженні)   власника або уповноваженого ним органу без обов’язкового укладення у письмовій формі   трудового договору про дистанційну (надомну) роботу).
Цей перелік не є вичерпним і може містити додаткові заходи.

Безпека та довіра створюють безпеку та довіру. Маємо одночасно потурбуватись і про відвідувачів бібліотек. Радимо розглянути можливість системного інформування користувачів про необхідність дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів (наприклад, інформаційні матеріали, плакати тощо). Наголошуйте при цьому на дотриманні норм соціального дистанціювання під час отримання бібліотечних послуг. Слушним буде зафіксувати тимчасові зміни у правилах користування бібліотекою. Поетапні заходи щодо відкриття бібліотечного простору, переосмислення форм та умов соціальної взаємодії користувачів дозволять мінімізувати посилене в громаді почуття ризику, пов’язане з впливом вірусів.
Поки що залишаються без відповіді питання:
– коли активні люди похилого віку зможуть відвідувати бібліотеки?
– чи зможуть найближчим часом відвідувати бібліотеки діти та молодь віком до 14 років самостійно чи лише у супроводі дорослих?
– коли стане можливим проведення у бібліотеці культурно-мистецьких та освітніх заходів і чи буде обмежена кількість учасників  (до 10 осіб, до 20 осіб)?
Лише у партнерстві ми сильні! Дотримуйтесь законодавчих норм найвищого органу виконавчої влади (карантин в країні діє до 22 травня), враховуйте рекомендації Міністерства охорони здоров’я та Головного державного санітарного лікаря України, тримайте комунікацію з локальними органами місцевого самоврядування. Зичимо міцного імунітету !

Матеріал піготував головний бібліотекар НМВ – Адаменко Марина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)