П’ятниця… Переддень вихідних. Ранок розпочався запашною кавою, розмовами про те, хто, як і коли має дарувати подарунок бібліотеці, чи встигнемо ми на потяг до Києва… На нас, методистів Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, чекало знайомство з Іллінецькою міською об’єднаною територіальною громадою, відкриття оновленої та осучасненої бібліотеки, спілкування у дружньому колі колег Вінницької області. День видався сонячним, погода обіцяла бути лагідною, подорож цікавою.
Подолавши автобусом 57 км, фізичну відстань від обласного центру міста Вінниця до міста Іллінці, вдивлялися у величезний білборд із написом «Іллінці — місто для життя». Місто нас зустріло привітно. Перше особисте враження — відчуття внутрішнього комфорту. Центральна площа вражає своєю просторово-архітектурною перспективою, впадає в око концентрація скульптур та елементів сучасного декору у вигляді сердець, скупчення в одному місці трьох Державних Прапорів України: один поряд міської ради, інший – біля районної адміністрації, ще один – на головній площі.
Довідка: Основні стратегічні цінності громади: житель – первинний соціальний капітал; влада – креативний виконавець волі народу; зростаючий рівень економічного добробуту; соціальна злагода та порозуміння; відповідальне співжиття з навколишнім середовищем.
Розпочалось наше «бібліотечне» знайомство зі спітчу міського голови Володимира Ящука, який розповів про об’єднану громаду, реалізовані проекти в культурній сфері.
Увага! Із матеріалом «В Іллінецьку ОТГ за досвідом» можна ознайомитись на офіційному сайті «Іллінці. Іллінецька міська ОТГ Вінницької області».
Невипадково громаду об’єднує принцип «Перш ніж щось побудувати — слухайте місто, перш ніж щось знести — слухайте серце». «Соціально-культурні об’єкти мають бути збережені тому, що коштів на будівництво чогось нового сьогодні не вистачає. Навіть при тому бюджеті, якій має громада», — переконаний міський голова.
І на підтвердження цих слів присутніх запросили на відкриття Павлівської сільської мультимедійної бібліотеки, що у рамках проекту «Тепла медіатека — творчий осередок сільської громади» була переобладнана в сучасний інформаційний центр.
До відома: кількість населення у Павлівському старостинському окрузі (села Павлівка та Слобідка) — 707 чол.
Реалізація проекту «Тепла медіатека» стала можливою завдяки співфінансуванню з бюджету ХV обласного конкурсу розвитку територіальних громад, бюджету об’єднаної громади та фінансовій допомозі базового сільськогосподарського підприємства СТОВ «Злагода». Вартість проекту — 298,2 тис. грн., обласний бюджет — 148, 7 тис. грн., міський бюджет — 149,5 тис. грн.
Проведено утеплення та капітальний ремонт приміщення, придбано сучасні меблі, комп’ютерну техніку, копіювальний апарат, плазмовий телевізор, нові друковані видання та інтерактивні ігри. Бібліотеку підключено для мережі Інтернет.
- Віктор Лисак, директора СТОВ «Злагода» с. Павлівка
- Тетяна Побережна, голова обласної профспілкової організації працівників культури Вінниччини
- Лариса Сенник, директор Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. А. Тімірязєва
- Микола Романов, директор Комунального закладу «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання Іллінецької міської ради»
На урочистому відкритті медіатеки міський голова привітав гостей та подякував усім, хто брав участь у реалізації цього проекту, хто допомагав успішному його завершенню. До слова було запрошено: директора СТОВ «Злагода» с. Павлівка Віктора Лисака, голову обласної профспілкової організації працівників культури Вінниччини Тетяну Побережну, директора обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Тімірязєва Ларису Сенник.
- Катерина Іванівна Демура, завідувач Павлівської сільської бібліотеки-філії
Ми також підготували подарунок. Підбірку сучасної літератури українською мовою від колег із Києва отримала Катерина Іванівна Демура, завідувач Павлівської сільської бібліотеки-філії. Тут й остання книжка Макса Кідрука, декілька книжок Братів Капранових, Любко Дереш, підручник з проектного фінансування, книжки для підлітків від Андрія Кокотюхи та Олени Рижко, а для найменших — «Дівчинка, яка рятувала книжки» Гаґеруп Клаус.
Що отримала громада, молодь, читачі бібліотеки? Усі без винятку:
- матимуть безкоштовний доступ до мережі Інтернет;
- зможуть здійснювати запис отриманих матеріалів на носій інформації, що використовує флеш-пам’ять, або друкувати їх на принтері, сканувати та копіювати;
- зможуть скористатись skype–зв’язком та оплатити комунальні послуги на місці.
Для дітей та мешканців будинку людей похилого віку, що розташований у Павлівці, медіатека відкриває створений у бібліотеці простір для спілкування. Хочеться вірити, що ті діти, які урочисто перерізали стрічку осучасненої бібліотеки, вже завтра створюватимуть додаткові робочі місця у громаді, працюватимуть над креативними стартапами для розвитку індустрій у громаді, підтримуватимуть цінності БІБЛІОТЕКИ.
Докладніше про відкриття медіатеки читайте у інформаційному матеріалі Олесі Шуткевич на сайті газети «День» та «Тепла медіатека — творчий осередок сільської громади».
У планах керівництва громади багато творчих ідей та задумів щодо ревіталізації просторів бібліотек. На часі модернізація Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки. Тому після закінчення урочистостей ми завітали з дружнім візитом до головної книгозбірні громади. Саме тут відбулося виїзне заняття курсів підвищення кваліфікації Вінницького обласного науково-методичного центру галузі культури, мистецтв та туризму.
- Наталя Леонідівна Покрищук, директор Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки
Довідка: Населення громади — 18850 чол., з яких міське населення — 11335 чол., сільське населення — 7515 чол.
До Комунального закладу «Центр культури, мистецтва та естетичного виховання Іллінецької міської ради» (директор Микола Романов) входять: 15 сільських закладів культури клубного типу, 12 бібліотек, Іллінецька дитяча музична школа.
Іллінецька міська мультимедійна бібліотека Іллінецької міської ОТГ активно брала участь у проектах програми Бібліоміст. Завдяки перемозі користувачі бібліотек отримали доступ до мережі Інтернет.
Участь у проекті ПУЛЬС («Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні», Міжнародна організація IREX) надихнуло колектив книгозбірні на створення Школи молодіжної активності «ІДЕЯ змінює громаду».
Особливістю бібліотеки є те, що вона розташована на території спорткомплексу. «У планах бібліотеки на майбутнє — сформувати новий образ, що відповідатиме тенденціям розвитку інформаційної сфери», — наголосила Наталя Леонідівна Покрищук, директор Іллінецької міської мультимедійної бібліотеки. Сьогодення бібліотечного закладу наступне — в 2018 році головна бібліотека ОТГ відзначає свій 95-річний, а міська бібліотека для дітей — 70-річний ювілеї. Вітаємо колег і зичимо надійних партнерів, творчих проектів, модернізації мультимедійного сервісу бібліотеки та оновлення парку мультимедійних засобів, адже «Молодь — це наше майбутнє»!
Докладніше про те, як міська мультимедійна бібліотека гостинно зустрічала колег з різних куточків Вінниччини читайте тут.
Завершилася зустріч дискусією «Роль методичної служби в процесі становлення публічної бібліотеки ОТГ», яку провела завідувач науково-методичним відділом ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва Тетяна Миколаївна Марченко.
Що ця подорож дала нам? В першу чергу, розуміння проблем, з якими щодня стикаються на місцях бібліотеки: неможливістю знайти кваліфікованого бібліотечного спеціаліста, очікуванням дорожніх карт (покрокових інструкцій) щодо участі у проектній діяльності, малою обізнаністю про можливості продукування культурного продукту тощо. Ми впевнились, що методичне просвітництво сьогодні набуває нового значення — партнерства на ціннісній основі.
Раптом ваш мандрівний шлях пролягатиме Вінниччиною і ви завітаєте до Іллінеців, громада зустріне зі щирим серцем, гостинною щедрістю та виром життя у #БібліоВулику.
Pingback: Перемога там, де є рух вперед – Публічна бібліотека об’єднаної територіальної громади