Драма на дві дії

Погодьтеся – відмінна знахідка – нетрадиційний звіт щодо моніторингу діяльності бібліотек методистами ОУНБ.
Відмовившись від офіційного тексту, методична служба Луганської ОУНБ ім. М.Горького запропонувала бібліотечній спільноті драму у 2-х діях.
На мою думку драма приваблює своєю реалістичністю,  майстерно побудованими сценами, епізодами, репліками,  прописаністю дій головних учасників. У той же час, створюючи настрій, драма спонукає до міркувань…
Пропонуємо текст «без купюр»…

Дія відбувається у червні та липні 2018 року. Методисти ЛОУНБ висадилися на просторих землях Марківського, а згодом Кремінського районів. Приїхали моніторити роботу бібліотек. Бо ж є Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року і треба, щоб усе було чітко.

Дійові особи:

Світлана Анатоліївна – директор Good library; очільниця  кремінської вилазки.
Інна Павлівна – провідний методист; та, що стирає на порох.
Наталя Опанасівна – завідувач методичного відділу Good library; очільниця марківської вилазки.
Світлана Володимирівна – провідний методист; тихий споглядач.
Олександр I – дизайнер-фотограф-психопат; фоткав усе, що діялося.
Курлик-Курлик – голоси за кадром; голоси совісті; голоси, що знають істину… ну іноді знають.
Перша зупинкаМарківський район
Населення – 14 800.
Кількість бібліотечних користувачів – 5 806.
Курлик-Курлик. Методисти-обласники постукали у двері бібліотек Марківщини. Ой диво, їм відчинили. Чотири бібліотеки мають Інтернет-центри. Нові книги надходять за державною програмою «Українська книга»  та як подарунки від читачів. Із місцевого бюджету на розвиток бібліотечного фонду кошти не виділяються. Хник.
Інна Павлівна. Сільські бібліотеки-філії працюють з населенням лише протягом 2-х годин на день, це 10 годин  на тиждень. Панове, порушуються конституційні права громадян на безкоштовний доступ до інформації!
Курлик-Курлик. Інно Павлівно, заспокойтеся. Може, є щось хороше.
Інна Павлівна. Та де там! Діти позбавлені доступу до книги, Інтернету. Місцева влада не приділяє увагу молодому поколінню.
Курлик-Курлик. Дійсно. Хник.
Наталя Опанасівна. Більшість сільських бібліотек працюють у будинках культури і це добре, бо вони разом проводять заходи.
Інна Павлівна. Але незрозуміло, чому клубний працівник працює на ставку, а бібліотекар – на 0,25,  де 400 мешканців?!
Курлик-Курлик. А що ж з ремонтом?
Інна Павлівна. Біда-біда, бо 80% бібліотек не опалюються. Бібліотеки в селах Кабичівка та Кризьке вимушені взимку переїжджати до сільради або школи.
Курлик-Курлик. Є плюс – Центральну районну бібліотеку відремонтовано. Бібліотекарі вдало попрацювали за проектом МОМ за фінансової підтримки Уряду Японії.
Інна Павлівна. Це дійсно плюс. Але треба щось робити з фаховим рівнем бібліотекарів. З 21-го працівника – 3 мають вищу повну бібліотечну освіту та 11 – базову бібліотечну. Найгірше те, що бібліотекарі не прагнуть підвищувати свою кваліфікацію.
Друга зупинка – Кремінський район.
Населення – 39 579.
Кількість бібліотечних користувачів – 12 660.
Світлана Анатоліївна. Error 404. Not Found.
Інна Павлівна. Рятуйтеся, хто може!
Курлик-Курлик. Ой, лишенько! Інна Павлівна гнівається. Олександре I, скажи, що сталося?
Олександр I. Та таке. Надибали в бібліотеках стару літературу на поличках. Її б варто було давно списати, або хоча б сховати. Але ж ні, книги стоять і боки собі гріють.
Інна Павлівна (репетує). У районі є затверджена районна Програма поповнення бібліотечних фондів, яка передбачає виділення на це коштів із місцевого бюджету. Але жодної копієчки на книгу не витратили!
Світлана Анатоліївна. Інно Павлівно, переведіть подих. Згадайте про щось хороше. Наприклад, про те, як протягом 2016 – 2018 років працівники ЦБС брали активну участь у 4-х проектах, направлених на стабілізацію ситуації в регіоні. А через те і нове обладнання з’явилося, книги, меблі.
Інна Павлівна. А освіта де? Окремі бібліотекарі мають застарілий погляд на історичні події в Україні та відзначення пам’ятних дат. Мені ніхто з бібліотекарів не відповів, коли почалася Друга світова війна!
Курлик-Курлик. Оце хотіли запитати про самоосвіту, але думаємо, що якось пізніше. Ми, до речі, чули, що хтось там із працівників ЦРБ відзначився у 2016 році?
Світлана Анатоліївна. Так, Ірина Царук отримала звання бібліотекар року в обласному рейтингу «Людина року», Дарина Савченко перемогла в конкурсі ЛОВ УБА «Бібліотекар NEXT: нульовий відлік».
Інна Павлівна (вривається). Працівники не проходять навчання зі здобуття фахової освіти та з підвищення професійного рівня іншими засобами!  Чому ніхто не згадає про онлайн освіту в Національній Академії керівних кадрів культури та мистецтв, проходження різноманітних онлайн-курсів, на кшталт платформи Prometheus та багатьох інших?
Курлик-Курлик. Так, сумно. Гнівить і те, що 7 приміщень, у яких розташовані бібліотеки, не опалюються взагалі. Потребують капітального ремонту 22% бібліотек.
Олександр I. Бомбило і через стороннє програмне забезпечення на компах у деяких бібліотеках, куди користувачі завантажили всілякого непотребу.
Світлана Анатоліївна. Щасливі від того, що у дитячих бібліотеках Нової Астрахані, Єпіфанівки та Кудряшівки  та в самій Районній дитячій бібліотеці є дитячий театр, бібліоняня та багато цікавого для малечі.
Олександр I. Ага. Але з рекламою та дизайном у бібліотеках все кепсько. Переважала стилістика 90-х і вакханалія Word Art. Тотальний несмак.
Курлик-Курлик. Добре, що всі методисти дісталися додому. Кожна відвідана бібліотека вже отримала методичні рекомендації, як жити краще та ефективніше.
Завіса. Аплодисменти.

І наостанок.
Будь який моніторинг потребує участі зовнішніх, незалежних і кваліфікованих фахівців. Для публічних бібліотек такими кваліфікованими фахівцями є методисти ОУНБ. Адже саме методисти здатні спланувати, розробити та реалізувати всі необхідні процедури щодо оцінки діяльності публічної бібліотеки (у т.ч. ОТГ); здійснити оцінку виявлених ризиків та недоліків, а також надати рекомендації щодо їх усунення.
Отже, шановні керівники ОТГ, у разі виникнення бажання промоніторити діяльність публічної бібліотеки – заключайте угоду про співпрацю з регіональними ОУНБ та уникайте випадкових «експертів по культурі» .
Адже, як зазначив геній сучасного менеджменту Гамас Дж. Уотсон : «…будь-яка організація для того, щоб вижити й досягти успіху, повинна насаджувати розумні переконання, на яких слід засновувати свою політику у дії».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)