Про документ, який формує імідж і ефективність роботи бібліотеки

Для бібліотеки будь якого виду (національних, обласних, міських, сільських) організація документаційного забезпечення управління залишається важливим інструментом впливу на різноманітні повсякденні процеси, стратегічні напрями, які разом формують  імідж і ефективність роботи закладу.

Серед усього масиву бібліотечної документації особливе місце займають Правила користування бібліотекою. Зазвичай кожна бібліотека адаптує їх під власні умови, спираючись на: Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Типові правила користування бібліотеками в Україні», «Положення про бібліотеку», Правила внутрішнього трудового розпорядку, Кодекс етики бібліотекаря.

Нещодавно натрапила на схожий документ – Правила поведінки в Публічній Бібліотеці Сіетла (найбільше місто штату Вашингтон, США). І вони мене  «зачепили за живе».

Тож пропоную і вам ознайомитись із витягом з Правил.

Публічна бібліотека Сіетла утримується за рахунок податків місцевих мешканців, які очікують, що кожне з бібліотечних приміщень буде чистим, комфортним та безпечним місцем для вибору матеріалів, читання, дослідження, навчання та відвідування програм і зустрічей. З цією метою Бібліотека відповідає за встановлення правил поведінки для захисту прав та безпеки відвідувачів, волонтерів та персоналу Бібліотеки. Погоджує Правила поведінки рада опікунів Публічної бібліотеки Сіетла.

Політика безпеки
Для комфорту та безпеки відвідувачів, волонтерів та персоналу, а також для захисту майна Бібліотеки, наведені нижче дії є прикладами поведінки, забороненої на території Бібліотеки:

Категорія А (порушення, пов’язане з бібліотекою)

  • Деструктивна поведінка, така як створення гучних звуків, гучні розмови, крики або стукіт по клавіатурі комп’ютера.
  • Зайти до Бібліотеки босоніж або без сорочки, знімати взуття чи сорочку під час перебування в Бібліотеці, або бути одягненим таким чином, що це порушує порядок у Бібліотеці.
  • Наявність неприємного запаху тіла або порушення особистої гігієни, що може необґрунтовано заважати іншим відвідувачам користуватися Бібліотекою та її приміщеннями.
  • Вживання їжі та напоїв у громадських місцях Бібліотеки, не дозволених Бібліотекою (див. Адміністративна процедура, Їжа та напої в Бібліотеці).
  • Залишення без нагляду пакетів, рюкзаків, багажу чи будь-яких інших особистих речей. Ці безнаглядні речі підлягають негайній конфіскації.
  • Переміщення бібліотечних меблів з місць, де їх розмістили працівники бібліотеки.
  • Використання колісних пристроїв у Бібліотеці або на території Бібліотеки, за винятком спеціально відведених місць, включаючи використання скейтбордів, роликових ковзанів, велосипедів, моторизованих або немоторизованих самокатів, а також візків для покупок, розмір яких перевищує дозволений обмеженням щодо дозволених предметів. Ці обмеження не поширюються на допоміжні пристрої ADA або дитячі коляски.
  • Лежати або створювати враження, що ви спите, в бібліотеці; стояти ногами на меблях; блокувати проходи, виходи чи входи.
  • Нехтування належним наглядом за дітьми (див. Політику Ради бібліотеки, Діти без нагляду).
  • Приносити до Бібліотеки домашніх тварин або тварин, окрім тварин-помічників, необхідних для людей з інвалідністю, за винятком випадків, дозволених міським бібліотекарем.
  • Неналежне використання майна Бібліотеки в приміщеннях Бібліотеки або на території Бібліотеки, включаючи комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення, принтери (див. Політику Ради бібліотеки, Публічне користування Інтернетом), копіювальні апарати, телефони та інше обладнання.
  • Використання звукових пристроїв без навушників або з навушниками, встановленими на гучність, яка заважає іншим. Використання мобільних телефонів, пейджерів та інших комунікаційних пристроїв таким чином, що це заважає іншим. Звукові сигнали мобільних телефонів та пейджерів необхідно вимкнути.
  • Засмічення.
  • Куріння, жування та вживання інших тютюнових виробів на території Бібліотеки.
  • Заборонено приносити предмети, за винятком особистих речей (гаманець, ноутбук, портфель), що займають площу понад 35 см завширшки x 43 см заввишки x 51 см завдовжки. Предмети вимірюються в цілому та повинні бути розміщені так, щоб вони легко поміщалися у вимірювальну коробку із зазначеними вище розмірами.
  • Розповсюдження літератури, збір підписів, запрошення на внески або проведення опитувань у приміщенні бібліотеки або на території бібліотеки, включаючи площі біля входів до бібліотеки, без дозволу бібліотеки. Дозвіл бібліотеки не потрібен для розповсюдження літератури, збору підписів, запрошення на внески або проведення опитувань на громадських тротуарах, що прилягають до території бібліотеки.
  • Невиконання обґрунтованого прохання персоналу про припинення поведінки, яка перешкоджає ефективному функціонуванню Бібліотеки.

Категорія B (Серйозні порушення, що стосуються саме бібліотеки)

  • Користування туалетами для купання або миття голови, прання або переодягання.
  • Словесні або фізичні домагання інших відвідувачів, волонтерів або персоналу, включаючи переслідування, витріщання або хованки.

Категорія C (зберігання або вживання наркотиків чи алкоголю)

  • Перебування під впливом алкоголю або контрольованих речовин.
  • Зберігання або вживання алкоголю.

Категорія D (Порушення щодо особи(осіб) або майна)

  • Пошкодження або крадіжка особистого чи бібліотечного майна в приміщеннях Бібліотеки або на території Бібліотеки, включаючи комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення, принтери (див. Політику Ради бібліотеки, Публічне користування Інтернетом), копіювальні апарати, телефони та інше обладнання (вартістю менше 250 доларів США).
  • Словесне залякування персоналу, волонтерів чи інших відвідувачів.
  • Вчинення будь-якої іншої поведінки, яка може вважатися правопорушенням згідно з чинним законодавством.

Категорія E (Серйозне порушення щодо особи(осіб) або майна)

  • Носіння, демонстрація або витягування будь-якої вогнепальної зброї …
  • Напад, бійка або виклик до бою.
  • Пошкодження або крадіжка особистого чи бібліотечного майна в приміщеннях Бібліотеки або на території Бібліотеки.
  • Відмова залишати територію Бібліотеки після отримання Повідомлення про виключення.
  • Образливі дотики та непристойні дії, такі як статеві акти, а також непристойне оголення.
  • Несанкціоноване перебування в незагальних місцях, перебування в Бібліотеці без дозволу уповноваженого співробітника Бібліотеки до або після робочого часу Бібліотеки.
  • Погрози іншим відвідувачам, волонтерам чи персоналу – усно, фізично чи письмово, включаючи всі форми електронних засобів масової інформації.
  • Вчинення будь-якої іншої поведінки, яка кваліфікується як тяжкий злочин згідно з чинним законодавством.

Уповноважені
співробітники бібліотеки та/або поліцейські Сіетла можуть втрутитися, щоб припинити заборонену діяльність та поведінку. Недотримання цих правил може призвести до: 1) позбавлення особи дозволу залишатися на території бібліотеки та/або 2) видачі Повідомлення про заборону на перебування на території бібліотеки на період від одного дня до двох років, як це передбачено політикою та процедурами, виданими міським бібліотекарем.

Порушення кримінального законодавства також може призвести до арешту та судового переслідування. Порушення закону та/або цих правил також можуть призвести до обмеження та/або припинення користування бібліотекою, включаючи користування комп’ютерами та іншим обладнанням бібліотеки. Уповноважений персонал може базувати Повідомлення про виключення на особистих спостереженнях або на звітах цивільних осіб, на які зазвичай покладаються поліцейські при визначенні ймовірної причини.

Впровадження та делегування повноважень.
Рада бібліотеки делегує міському бібліотекарю повноваження приймати політики, процедури та інструкції для впровадження цих Правил поведінки. Такі політики, процедури та інструкції можуть включати, але не обмежуються:

  • Визначення того, які співробітники Публічної бібліотеки Сіетла уповноважені видавати повідомлення про виключення.
  • Вказівка ​​на те, чи можуть особи, які не є співробітниками бібліотеки, включаючи співробітників поліцейського відділку Сіетла, видавати повідомлення про виключення, і якщо так, то за які саме порушення.
  • Надання рекомендацій щодо діапазону можливих періодів позбавлення волі за певні порушення, включаючи такі фактори, як характер та серйозність порушення, а також те, чи є воно першим чи повторним правопорушенням.
  • Забезпечення процедур адміністративного розгляду повідомлень про виключення.

Застосування
Правила поведінки поширюються на всіх відвідувачів Бібліотеки. Аспекти забезпечення дотримання цих правил поширюються на всіх уповноважених співробітників Бібліотеки та правоохоронних органів.

Джерело інформації тут: https://www.spl.org/about-us/policies/rules-of-conduct

Що особисто вразило в цих Правилах?

Це — чітко вибудувана філософія безпеки, поваги та відповідальності, де кожен пункт логічно вмотивований і має за мету не заборону, а захист простору — для читання, навчання, відпочинку та дослідження.

Не може не привернути увагу структурованість та градація порушень (від незначних до кримінальних), а також наявність чіткої процедури реагування, включно з адміністративним розглядом та термінами обмежень доступу.

Зрозуміло, що ці Правила – не формальність, а жива система, яка реально захищає відвідувачів, бібліотекарів, волонтерів і простір, у якому вони зустрічаються.

Впевнена, що під час розробки/оновлення  Правил користування бібліотекою  українським фахівцям варто скористатись досвідом зарубіжних колег і додатково подбати про реальні умови захисту бібліотекарів, відвідувачів, простору.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)