18 травня музейні працівники всього світу відзначають своє професійне свято – Міжнародний день музеїв.
З цієї нагоди не можна не згадати музейні колекції та експозиції, створені публічними бібліотеками. Адже вони не лише зберігають історичну, наукову та культурну спадщину, але й сприяють розширенню функцій бібліотек як мультикультурних центрів громад.
Бібліотечні музеї зарубіжних бібліотек відрізняються тематикою та функціями. Основні типи музеїв у бібліотеках – історичні, літературні, етнографічні, музеї книги та спеціалізовані тематичні колекції. Наприклад:
Бібліотека Конгресу (США) — має численні історичні колекції та виставкові зали, де представлені рідкісні документи американської історії, включаючи оригінали Декларації Незалежності та Конституції.
Британська бібліотека — має експозиції рідкісних манускриптів та історичних документів, включаючи Велику хартію вольностей.
Бібліотека-музей Моргана (США) — зберігає повні рукописи та робочі чернетки поезії та прози, а також листування, щоденники та інші документи британських, європейських та американських авторів, художників, науковців, історичних, політичних діячів з XV по XX століття видатних письменників.
Центральна публічна бібліотека Копенгагена (Данія) — має експозицію, присвячену Гансу Крістіану Андерсену.
Публічні бібліотеки Фінляндії — часто мають колекції, пов’язані з саамською культурою та фінським фольклором.
Бібліотека Сіетла (США) — містить етнографічні колекції корінних народів Тихоокеанського узбережжя.
Національна бібліотека Чехії — має музей книги в історичній будівлі Клементинум.
Національна бібліотека Франції — містить численні колекції античності, включаючи понад 5000 грецьких рукописів. Бібліотека також має велику колекцію античних монет, включаючи грецькі, римські та французькі. Відвідувачі відвідують бібліотеку для історичного туризму, а також для ознайомлення з книгами. Серед найпопулярніших експонатів – глобуси Людовика XIV .
Музейні колекції в бібліотеках не є замороженими. Вони оновлюються і найчастіше це відбувається за рахунок:
- збору та збереження місцевої історії. Так, в публічній бібліотеці Торонто (Канада) реалізується проєкт «Our Story» («Наша історія»), який передбачає збір усних історій, фотографій та артефактів від місцевих жителів.
- цифрового збереження спогадів громадян про важливі історичні події (див. проєкт “Memory Bank” (Бібліотеки Данії) .
- робота з дарувальниками та колекціонерами. Багато бібліотечних музеїв формуються завдяки приватним колекціям, які передаються в дар. Так, Публічна бібліотека Амстердама (Нідерланди) має спеціальні програми для роботи з дарувальниками предметів культурного значення.
- партнерство з іншими інституціями. Наприклад, Публічна бібліотека Торонто (Канада) — співпрацює з мистецькими галереями для створення тимчасових експозицій. Скандинавська модель передбачає інтеграцію бібліотек, музеїв та архівів у єдиний культурний центр.
- залучення громади до формування колекцій
Популяризації бібліотечних музеїв, їх колекцій сприяє як освітня діяльність, так і різноманітні інтерактивні бібліотечні програми:
- “Maker Spaces” у публічних бібліотеках США — практичні заняття з історичних ремесел та технік;
- – “Library Museum School Programs” (Публічні бібліотеки Канади) — спеціальні освітні програми для шкільних груп.
- Програма “Living History” (Бібліотеки Великої Британії) — історичні реконструкції та
театралізовані екскурсії. Так, виставка «Сила садівництва» прославляє садівництво як силу творчості, стійкості та спільноти через дивовижні історії людей та рослин, які формують наші сади. На виставці бібліотека представила: перший англійський посібник з садівництва: посібник Томаса Гілла 1558 року про те, як доглядати за садом; Васкулум Чарльза Дарвіна , за збір зразків рослин під час подорожі на «Біглі»; єдиний збережений ілюстрований давньоанглійський травник; Чоботи Гертруди Джекілл – садівниці-першопрохідниці, письменниці, художниці та однієї з найвпливовіших садівничих дизайнерок 20-го століття; олійний портрет Джона Істумліна , одного з найдавніших задокументованих чорношкірих садівників Британії; чотири короткометражні фільми про Coco Collective, громадський сад під керівництвом афро-діаспори, який відкрився у відповідь на пандемію Covid-19; вікторіанський випадок часів Вордіана, мініатюрна пересувна теплиця, яка дозволила перевозити тисячі живих екземплярів рослин по всьому світу.
Цифровізація музейних колекцій, використання новітніх технологій сприяє їх збереженню, розширенню доступу, створенню додаткового інструменту для неформальної освіти. Варто згадати про віртуальну реальність у бібліотеці Гельсінкі “Oodi” (Фінляндія) , що дозволяє відвідувачам “подорожувати” історичними подіями. Доповнена реальність у Національній бібліотеці Сінгапуру — дозволяє “оживити” історичні експонати через мобільні додатки. За допомогою 3D-моделювання у бібліотеці Ванкувера (Канада) — створено цифрові копії рідкісних артефактів.
У багатьох публічних бібліотеках України також діють музейні кімнати або повноцінні музеї, які відіграють важливу роль у збереженні локальної культурної спадщини, просвітництві та краєзнавчій роботі.
Далі буде…