«Поезія — це не втеча і навіть не розкіш, я б стверджував, що це необхідність, засіб глибше жити з реальністю». (Трейсі К. Сміт, поет-лауреат Пулітцерівської премії)
Український інститут книги вдруге проводить Національний тиждень читання поезії, який триватиме із 17 по 23 березня (детальніше див. у дописі від 6 березня 2025 року). Інституція запросила долучатись до низки онлайн-активностей.
Водночас 21 березня відзначається Всесвітній день поезії (рішення прийнято у 1999 році на 30 сесії генеральної конференції ЮНЕСКО). ЮНЕСКО заснувало це свято з метою освячення важливості слова та піднесення поетичної мови як засобу роздумів про наш час, а також з метою сприяння мовному розмаїттю через поетичну творчість.
Бібліотеки України були і залишаються найактивнішими учасниками поетичних подій, які дозволяють користувачам доторкнутись до найкращої вітчизняної і світової поезії, зайвий раз відчути не лише красу, глибину, гармонію слова, а й відновити різноманітні почуття та емоції…
Бібліотеки зарубіжних країн також сприяють популяризації поезії через різноманітні формати та ініціативи.
Вашій увазі пропонується коротка добірка універсальних заходів за різні роки від зарубіжних колег, які не лише словом, римою і мелодією наповнюють серця шанувальників поетичного слова натхненням, добром, надією, вірою та любов’ю, але й згуртовують націю навколо СЛОВА:
Велика Британія
- Poetry Takeaway – пересувний “фастфуд” поезії, де поети пишуть вірші на замовлення відвідувачів бібліотек:
- Poetry Slam читання віршів, але читання, в якому важливим є не лише те, що читають, а й те, як. Читання вірша перетворюється на маленький театральний виступ, а то й зовсім на справжнє шоу.
До речі, Українські письменники періодично беруть участь і у зарубіжних слем-турнірах. Так український поет-військовослужбовець Ігор Мітров взяв участь у десятому Європейському поетичному слем-чемпіонаті (European Poetry Slam Championship) 2023 у Бельгії. А поетка, парамедикиня та ветеранка Олена Герасим’юк отримала нагороду від журі на Європейському поетичному слем-чемпіонаті (European Poetry Slam Championship) 2024 у Кошице, Словаччина. Детальніше тут
Іспанія
- Публічна бібліотека Мадридської міської ради розробила посібник під назвою «Вірші в повному кольорі». За словами директора бібліотеки «важливість кольору в літературі, поезії та житті є вирішальною».
- У бібліотеці Марії Молінер (Віллаверде) під час заходу «Поети-пірати у пошуках втраченого вірша!» діти створювали свої вірші та свого персонажа пірата. Розроблявся прапор корабля і за допомогою карти та віршованих загадок шукався втрачений скарб рим і віршів.
Латвія
- Конкурс поезії Cross-Out (Закреслення) – бібліотека Miezīte пропонує всім охочим знайти різні типи текстів зі старих газет, журналів, книг, брошур і за допомогою маркерів або ручок обвести слова з текстів, які створять вірш. Решта слів тексту замальовується. Авторів творчих віршів просять зафіксувати результати своєї роботи на фотографії та надіслати її електронною поштою бібліотеки або на сторінку Ббліотеки в соціальній мережі «Facebook» . В Інтернеті є багато прикладів «затемненої поезії» для натхнення , і навіть поетичні збірки були опубліковані з використанням цієї творчої техніки.
Німеччина
- «Поетичні лавки» (Poesie-Bänke) – у бібліотеках Берліна, Мюнхена, Гамбурга та ін. містах країни встановлюються спеціальні «поетичні лавки», де можна слухати вірші через навушники або QR-коди.
- «Вірші з усього світу» – під патронатом Німецької комісії у справах ЮНЕСКО у Будинку поезії щорічно проходить центральний захід до «Всесвітнього дня поезії». Поети з різних країн представляють німецькій публіці свої вірші .
- Щороку в рамках Лейпцизького книжкового ярмарку Німецька академія мови та літератури, Міжнародна молодіжна бібліотечна фундація та Дім поезії публікують рекомендований список нових видань томів поезії німецькою мовою та перекладених німецькою мовою .
З 2024 року щорічно публікуються рекомендації поезії для дітей із добіркою з одинадцяти назв, орієнтованих на читацьку аудиторію від трьох до одинадцяти років – і, звичайно, на читачів будь-якого віку. Рекомендації спрямовані на те, щоб передати бажання поетичних мовних ігор і таким чином сприяти оволодінню мовою та навикам читання.
- Інтернет-платформа lyrikline.org – з нагоди першого Всесвітнього дня поезії Літературна майстерня створила Інтернет-платформу, що об’єднала найстаріший вид літературного мистецтва – поезію, та найновіший засіб спілкування – Інтернет. «lyrikline» подає вірші в оригінальному звучанні, оригінальному тексті та в німецькому перекладі.
Польща
- «Вірші на стінах» – це проєкт фундації Poemat, заснований на ідеї Міхала Заблоцького, реалізований у співпраці з Краківським фестивальним бюро. Після агресії Росії проти України оригінальний проєкт поета Міхала Заблоцького набув нового виміру. Від смеркання до другої години ночі на стіні Палацу Потоцьких у Кракові у рамках акції «Вірші на стінах» вивішуються польські вірші про війну в Україні, також англійською та українською мовами.
Франція
- Проєкт «Поезія поштою» (Poésie par la poste) – реалізується в Парижі, Бордо, Ліоні та ін. містах. Суть – бібліотеки надсилають читачам (вибірково) листи або електронні повідомлення з поезією. У листах часто надсилаються не лише вірші, а й невеликі коментарі від поета чи бібліотекаря. Такі листи: підтримують читачів, які не можуть безпосередньо відвідувати бібліотеку; популяризують сучасну та класичну французьку поезію; створюють емоційний зв’язок між бібліотекою та читачами.
Чехія
- «День поезії в Lovosice». Міська бібліотека у День поезії відкриває три майстерні – поетичну, музичну та мистецьку. Зацікавлені старшокласники створюють власний вірш, який можна буде накласти на музику або відтворити його у живописних малюнках.
- «Парад ліхтариків» муніципальна бібліотека Седлчани проводить на місцевому спортивному майданчику. Під час різноманітних ігор звучить вірші для дітей та музика чеських композиторів. Вогні ліхтариків додають вечору певної атмосфери.
Памятаємо, що серед іншого, ми можемо:
Організувати: виставки поетичних книг (як для дорослих, так і дітей); експозицію архівних матеріалів з історії поезії свого міста/селища/села; прийом для місцевих поетів; майстер-класи з написання віршів — як для молоді, так і для дорослих; інтерактивні квести: читачі повинні знайти приховані рядки і згодом скласти цілий вірш, визначивши його автора;
Запропонувати відвідувачам бібліотеки виготовити плакати улюблених віршів зі збірки;
Реалізувати Програму, за якою кожен користувач бібліотеки отримає вірш під час Національного тижня читання поезії цього березня. Для цього необхідно роздрукувати окремий вірш на кожен день березневого тижня і розкласти їх на столі тиражування;
Запросити поетів з різних куточків країни приєднатися до Skype-чату (або в Zoom) з живою аудиторією бібліотеки;
Здійснити активну комунікацію із місцевими книгарнями. Вони можуть допомогти організувати залучення поетів, які читають у їхніх крамницях;
Долучити читачів до написання власних віршів і створити Поетове дерево;
Зайвий раз прорекламувати літературні подкасти.
ДОЛУЧАЄМОСЯ !