Зберігаємо ясність мислення

З минулої п’ятниці інформаційно-психологічний вплив на українців з боку інформаційного середовища викликав справжню турбулентність. Характерними особливостями турбулентності стали – нестійкість, невизначеність, нові незвідані виклики. Така ситуація склалася завдяки інформаційній атаці США, РФ та діям окремих «корисних українських ідіотів».

Чи можуть бібліотеки у найближчі тижні залишатись осторонь нової хвилі інформаційних атак? Однозначно НІ! Продовжуємо активно дбати про інформаційну гігієну, як особистісну, так і мешканців наших громад.

Що маємо запропонувати користувачам у ці тижні? Скористаємось порадами Оксани Мороз, засновниці ініціативи з інформаційної гігієни “Як не стати овочем”, авторки книги “Нація овочів? Як інформація змінює мислення і поведінку українців”. Тож:

фільтруємо інформацію або суттєво обмежуємо доступ до новин / соціальних мереж;

робимо зайвий аудит свого інфополя (Facebook, YouTube, Telegram та ін.) – відписуємось від анонімних каналів та ресурсів-сміттярок (в описі каналу не вказаний автор/власник і т.п.) і підписуємось на канали реальних медіа;

спочатку читаємо новини у медіа, а потім йдемо в соціальні мережі. Перше джерело важливе. Так кожного з нас буде важче збити з пантелику;

обмежуємо коло експертів тими, хто дійсно є експертами у питанні міжнародної політики та переговорів. Тобто ексдипломати, експосли які вели переговори такого рівня і можуть коректніше трактувати події/сигнали і т.п.

Донатимо!

Додатково пропонуємо:

переглянути стрім Оксани Мороз про все що неслося та несеться :

щоденно відвідувати Cайт для перевірки фактів –  Stopfake.org або самостійно перевіряти інформацію через фактчек-бот «Перевірка»,  який виявляє фейкові новини (надсилаємо будь-яку новину українською чи англійською і протягом 24 годин дізнаємося, чи варто довіряти цьому допису);

  звернути увагу на метод. порадник бібліотекаря:

Бібліотека та інформаційна гігієна в умовах війни : метод. порадник бібліотекаря / Черніг. ОУНБ ім. Софії та Олександра Русових ; уклад. О. Шурубенко ; відп. за вип. В. Примак. – Вип. 10. – Чернігів, 2024. – 35 с.

Пам’ятаємо, що:

  Фактчекінг – наше все! Шукаємо або першоджерело, або підтвердження про факт чи подію у кількох незалежних джерелах.

  Не слухаємо тих, хто коментує все підряд: від ф’южн-кухні до видів озброєння. Насторожуємось від надмірної емоційності «експерта».

  Крикливий заголовок – поганий знак.

  Читаємо і переглядаємо вибірково. Коли YouTube чи різні соцмережі пропонують те, що не хочеться дивитися, позначємо таку інформацію як «нецікаву». Те, що нам подобається, лайкаємо, не соромимось. Це допоможе алгоритмам формувати справді цікаві для нас рекомендації.

  Всюди використовуємо українську мову.

До добра і світу тягнеться мудрець,

До війни і чвар тягнеться дурень.”    Рудакі

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)