Простори, дружні для дитини

Ось і настав Новий рік – віримо, що 2025 рік стане для України роком нових звершень та перемог і принесе в кожен дім радість, достаток і впевненість у завтрашньому.

Хотілося якось особливо розпочати цьогорічні дописи. І тут пригадались слова з «Маленького принца» твору Антуана де Сент-Екзюпері: «Справжні скарби невидимі для очей». Ця фраза нагадує нам що найцінніші речі в житті часто бувають нематеріальними. Це дійсно так, адже сьогодні не може не вражати соціальний активізм наших публічних бібліотек, спрямований на надання допомоги будь-якій людині, групі людей для відновлення, підтримання їхнього соціального функціонування.

 Пропоную ознайомитись із проєктом, який спрямований на реалізацію соціально-ціннісних послуг, від бібліотеки, яка стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року – 2024» та отримала спеціальну відзнаку журі конкурсу за ПРОСТІР, ДРУЖНІЙ ДО ДИТИНИ – ОУНБ ім. Д. Чижевського.

Обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.Чижевського – одна з найстаріших і найпотужніших бібліотек в Україні. У лютому 2024 року бібліотека відзначила своє 125 річчя від дня заснування.

На сьогодні Бібліотека – це потужний культурно-просвітницький, інформаційний, освітній, дозвіллєвий центр.

Серед всієї багатогранної діяльності, якою займається Бібліотека – це й такий інноваційний напрямок, як психологічна допомога родинам з дітьми. Його метою є створення простору для родин з дітьми, їх психосоціальної підтримки, відновлення ментального здоров’я, творчого розвитку дітей за допомогою арттерапевтичних практик.

Бібліотека протягом 2023 року у рамках комплексного проєкту БФ «Безпечне майбутнє» та Програми Дитячого фонду ООН  UNICEF реалізувала проєкт “Швидке реагування для підтримки дітей та їхніх опікунів, у т.ч. внутрішньо переміщених осіб, постраждалих від війни в Україні” в Кіровоградській області на основі Меморандуму про співпрацю.

Важливо зазначити, що до реалізаціїпроєкту залучили бібліотеки області, у т.ч. бібліотеки Гайворонської, Голованівської, Долинської, Знамя’нської, Кропивницької, Олександрівської, Новомиргородської, Онуфріївської, Приютівської,Світловодської територіальних громад шляхом створення в публічних бібліотеках 13 Просторів, дружніх до дітей та 25 Батьківських клубів.

Тільки за минулий рік (2023 р.) на Просторі, дружньому до дитини, ОУНБ проведено 1198 майстер-класів, інтерактиввних занять, настільних і рухливих ігор, віртуальних подорожей, корекційно-відновлювальних та розвиваючих занять з вчителем-психологом і, звісно, захоплюючих  та надихаючих читань. Психосоціальну допомогу отримали 21 448 дітей та їх батьків, у т.ч. ВПО.

Завдяки реалізації проєкту бібліотеки, де діють Простори, дружні для дитини, отримали комплекти дитячих книжок, ноутбуки, набори різноманітних ігор, канцтовари, термопоти (побутовий електроприлад, що поєднує в собі функції чайника і термоса), меблі та ін. , що значно покращило їх матеріально-технічну базу. Простори, дружні для дитини допомагають інтегруватись дітям з числа ВПО, а також стали улюбленим місцем для відпочинку користувачів бібліотек.

Нові можливості для проведення спільних заходів для батьків та дітей надали Батьківські клуби, під час засідань яких розглядались різноманітні актуальні та проблемні питання сьогодення, що   турбують сучасні родини.

Батьківський клуб, організований в рамках проєкту, став чудовою бібліотечною платформою для набуття нових знань, обміну досвідом, отримання підтримки та підвищення знань і навичок батьків у вихованні дітей. Концепція Батьківського клубу передбачає проведення спільних заходів для батьків та дітей. Такий формат проведення зустрічей, під час яких батьки мають можливість спілкуватися з фахівцями та обговорювати актуальні питання, а діти у цей час відвідують майстер-класи, грають в розвиваючі ігри, сприяє побудові позитивних стосунків між батьками та дітьми, розумінню своїх дітей, наданню їм необхідної підтримки.

Партнерами у проведенні засідань Батьківських клубів стали фахівці та експерти з багаторічним досвідом у відповідних галузях: представники Національної поліції України, сімейні та практичні психологи, юристи, лікарі, письменники тощо. На засіданнях говорили про  «Емоційне вигорання», «Виховання без насильства», «Вплив батьків на виховання дітей», «Сексуальне виховання», «Емоції в житті дитини», «Булінг та його прояви», «Інтернет-залежність: як повернути дитину в реальний світ», «Допомога дитині, яка перебуває в стресі», «Книга в житті дитини», «Ресурс в тобі» та інші. Ці теми допомагають батькам краще розуміти потреби своїх дітей та створити сприятливе середовище для їхнього всебічного розвитку. Адже під час засідань батьки навчаються піклуватися про себе, керувати своїми емоціями, відверто спілкуватися з дитиною, вивчають особливості розвитку дітей, діляться власним батьківським досвідом між собою та отримують нові знання, які допоможуть відчути задоволення від складного і відповідального процесувиховання дітей. Протягом 2023 року в Бібліотеці було розглянуто 40 тем різного спрямування. Всього проведено 1134 засідання, які відвідали 21 035 осіб.

 Психосоціальну допомогу родини з дітьми також отримували під час реалізації програми «Діти України і війна. Кропивницький», підтриманої Всесвітнім фондом допомоги дітям-сиротам Міжнародної організації Worldwide Orphans (WWO) у співпраці з Обласним жіночим інформаційним центром (ОЖІЦ). Програма передбачала навчально-розвиткові (розвивальні) заняття для дітей від трьох до шести років в інноваційному форматі Element of Play. Реалізація проєкту забезпечує зміцнення стосунків між батьками та дитиною, поліпшення психосоціального благополуччя як дітей, так і дорослих, розвиток дітей раннього віку завдяки ігровій формі занять.

 Бібліотека у напрямку психосоціальної допомоги родинам з дітьми не обмежилася вищезазначеними проєктами, а розширила їх іще однією ініціативою – створенням Родинного простору. В рамках Родинного простору реалізується проєкт «Книга+Театр+Бібліотека», де талановиті актори Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л.Кропивницького читають дітям казки. Родинний простір- місце, де панує особлива атмосфера тепла та затишку, де лунають Пісня та Казка, де цікаво, комфортно і безпечно дітям та їх батькам. Такі зустрічі віднині стали постійними в бібліотеці, вони є тематичними, різноманітними і дуже цікавими для дітей  та їхніх батьків.

Активність жителів громад у проєктній діяльності Бібліотеки показала, що така робота необхідна. Вона згуртувала місцеве населення, зміцнила стосунки з партнерами, підняла престиж бібліотеки, демонструючи, що в книгозбірні можна не лише читати книги, а цікаво й з користю проводити вільний час та дозвілля, при цьому отримуючи психологічну допомогу.

Бібліотечні інновації Бібліотеки стали новим кроком назустріч громаді Кіровоградщини й тим, хто вимушено став тимчасовими і постійними мешканцями (ВПО).

Сьогодні для сучасних відвідувачів  ОУНБ ім. Д. Чижевського – це інтелектуальний простір нових можливостей, де є місце для навчання, спілкування, творчого розвитку, інтеграції і соціалізації.

Бібліотека успішно реалізує одну з нових місій – надання психосоціальної допомоги, тобто створення затишної і комфортної атмосфери для громадян, що відчувають себе у безпеці та можуть поспілкуватися та отримати психологічну підтримку. Таким чином бібліотека стала для наших громадян реальним «третім місцем», де в доброзичливій та турботливій атмосфері  «народжується спорідненість душ».

 ДОВІДКА. Загальний бюджет Бібліотеки за 2023 рік – 23 689 887 грн., з них 21 646 014 грн. – фінансування видатків обласного бюджету, а 2119582 грн. – позабюджетні надходження, у т.ч. від проєктної та грантової діяльності.

Фонд книгозбірні складають 766 437 документів 43 мовами світу, серед яких понад 23 тисячі примірників рідкісних та цінних документів.

Кількість співробітників – 126 осіб (бібліотечних працівників – 91).

За 2023 рік послугами Бібліотеки скористались 39217 користувачів та відвідали її 182 676 раз.

Тримаємось! З новими силами до нових звершень!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)