Грантовий сезон 2022 УКФ: бібліотечні проекти в реєстрах отриманих заявок (частина 3)

31 січня Український культурний фонд завершив приймати проєктні заявки на грантові програми «Дослідження. Освіта. Резиденції. Стипендії», «Культурна спадщина», «Ґранд-подія», 1 лютого – на перші три ЛОТи програми «Культура. Регіони».

Програма «Дослідження. Освіта. Резиденції. Стипендії»

Громадська організація “Українська асоціація культурологів – Львів” –  «Бібліоіндикація».

Дослідницький проєкт ГО «Українська асоціація культурологів – Львів » у партнерстві із КУ Інститут стратегії культури Львова та Централізованою бібліотечною системою для дорослих м. Львова, має на меті Розробити пропозиції нових методів обчислення та запропонувати нові індикатори вимірювання ефективності роботи бібліотек через дослідження політик у сфері бібліотечної справи, міжнародних практик вимірювання роботи бібліотек та актуальних принципів функціонування бібліотек на прикладі Централізованої бібліотечної системи для дорослих м. Львова. Розроблена методологія також міститиме пропозиції щодо кроків імплементації запропонованого методу у роботу бібліотек.

ВГО Українська бібліотечна асоціація – онлайн-курс  “Стратегічне управління бібліотекою”.

Буде створено унікальний навчальний онлайн-курс  “Стратегічне управління бібліотекою” та розміщено у відкритому доступі на платформі “Відкритий Університет Майдану”. Курс орієнтований на працівників бібліотек усіх видів і відомчого підпорядкування, які прагнуть управляти бібліотекою більш ефективно. Автори курсу розкриють сутність стратегічного управління, сучасні стратегічні бізнес-концепції та їх адаптацію для бібліотек, розглянуть основні етапи стратегічного управління, поділяться інструментами стратегічного аналізу, навчать визначати візію, цінності, місію, стратегічні цілі, продукт і цінності, які створює бібліотека для клієнтів, а також розкажуть як реалізовувати та оцінювати стратегію. Онлайн-курс складатиметься із 12 тем та 22 відео. Презентація онлайн-курсу відбудеться у вересні 2022 року у форматі онлайн.

Комунальний заклад “Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва” Закарпатської обласної ради – Драматургічна резиденція “ЛітоРатура”.

Створення та реалізація проекту “Драматургічна резиденція “ЛітоРатура” пропонує цікаве та альтернативне рішення в контексті залучення молоді до читання. Проект об’єднає творчу молодь та підлітків до створення сучасного літературного продукту, а саме п’єс та сценаріїв, на основі творчості закарпатських письменників та фольклору Закарпаття.

Програма  Культурна спадщина

Публічна бібліотека ім. Ю. Словацького Кременецької міської ради  – Мультимедійна бібліотека – сучасний комунікаційний центр Кременецької територіальної громади.

Заходи, спрямовані на оновлення бібліотечних послуг.

КЗК “Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія” –  проєкт «Винні в любові до України».

 

Створення і розміщення в мережі «Інтернет» повнотекстової цифрової колекції видань письменників – жертв сталінських репресій, які народилися чи працювали на Придніпров’ї. Метою проєкту є збереження та популяризація національної пам’яті про літераторів-краян – жертв сталінських репресій, створення електронного ресурсу: цифрової колекції з інформацією про авторів і повними текстами їхніх літературно-художніх творів і друкованного видання – науково-допоміжного бібліографічного покажчика «Рідного слова хресним шляхом». Результатом проєкту стане новий розділ сайту ДОУНБ «Твори письменників – жертв політичних репресій», в якому буде розміщена у вільному доступі інформація про письменників і оцифровані повні тексти з посторінковим переглядом їхніх літературно-художніх творів. Видано науково-допоміжний бібліографічний покажчик «Рідного слова хресним шляхом». Проведена PR-кампанія з популяризації життя та творчості цих авторів.

Національна бібліотека України для дітей  – “Духовний зв’язок поколінь”. Віртуальна екскурсія бібліотекою з елементами квесту.

Створення конкурентоспроможного культурного продукту для користувачів бібліотеки для дітей, привернення уваги до культурної спадщини, бібліотеки, читання через безпечний віртуальний, інноваційний контент. За допомогою новітніх технологій розкриття позитивних асоціацій, усвідомлення, що бібліотечний простір може бути цікавим, корисним, сучасним. Проєкт “Духовний зв’язок поколінь”– нова безкоштовна інноваційна послуга, яка об’єднує духовність і інформаційні технології, покращує перший досвід відвідування бібліотеки та культуру читання дітей, розвиває фантазію, творчі навички. Понад 5000 користувачів зможуть скористатися послугою, та щонайменше 15000 дітей дізнаються про неї.

Комунальний заклад «Луцька міська централізована бібліотечна система» – 3-D тур пам’ятками культури і архітектури Луцької ОТГ

Створення сучасного інформаційного продукту у поєднанні з книжковим фондом, популяризація маловідомих та маловивчених пам’яток історії, архітектури, культури та цікавих природних об’єктів через інформаційні ресурси бібліотек Луцької громади для професійної, освітньої, просвітницької та пізнавальної діяльності. Очікується збільшення привабливості бібліотек та популяризація історії рідного краю через новітні технології.

Публічна бібліотека імені Лесі Українки для дорослих міста Києва – Інтерактивна кімната-бібліотека Сержа Лифаря.

 Проєктом передбачено створення у відділі літератури з питань мистецтв Публічної бібліотеки імені Лесі Українки інтерактивної кімнати-бібліотеки Сержа Лифаря, де представити оригінали та цифрові копії видань, що вийшли з-під дії авторського права, цифрові копії фото, окремих записок рукою Сержа Лифаря на книжках, з якими він працював та організувати доступ як до фізичних книжок так і через віртуальне експонування. Провести роботу з систематизації матеріалів про життя і діяльність Сержа Лифаря, мистецтва, якому він присвятив життя, укласти та видати бібліографічний довідник «Серж Лифар». Провести роботи з редизайну та модернізації сайту «Книжкова колекція Сержа Лифаря», що вже технологічно застарів, з прив’язкою до елементів цифрової бібліотеки «Київ та електронного каталогу, створити 3D ролик, присвячений колекції Сержа Лифаря.

Заклад вищої освіти “Український католицький університет”- проєкт  “Цифрова бібліотека УКУ. Нове життя унікальним стародрукам”.

Оцифрування та онлайн-доступ є невід’ємними складовими сучасних бібліотек, особливо під час роботи зі стародруками. Тож цей проєкт має на меті переосмислення можливостей представлення культурної спадщини через інструментарій цифрової бібліотеки (створення онлайн-платформи Бібліотеки УКУ) та популяризацію методів оцифрування серед бібліотечного середовища в Україні. Для цього запланували: створити комплексну онлайн-платформу; оцифрувати і викласти у відкритий доступ вітчизняні та діаспорні книги, періодичні видання, поштівки, що стосуються духовно-культурного життя українок та українців XIX-поч. XX ст.; удоступнити їх для наукових і мистецьких досліджень та громадськості; налагодити діалог між бібліотеками України щодо процесу оцифрування та популяризувати його через заходи та відеоконтент; розширити зв’язки з українською діаспорою для наповнення платформи виданнями, які досі не оцифровані.

Комунальний заклад “Рубіжанська публічна бібліотека” Рубіжанської міської ради Луганської області  – проєкт «Добрі традиції Луганщини».

Проєкт, спрямований на збереження та популяризацію культурної спадщини Луганщини (виготовлення виробу з тіста «Жайворонки») через ознайомлення жителів та гостей села Михайлівка з місцевими традиціями. Проєктом передбачено дослідження культурної спадщини та популяризація її серед широкої аудиторії, в тому числі шляхом створення цифрових продуктів: 3D екскурсій , відео-контенту та розміщення електронного інформаційного матеріалу на блозі, сайті та YouTube каналі бібліотеки; вивчення, збереження елементу нематеріальної культурної спадщини через нові форми та підходи, в тому числі з залученням дітей та молоді, організація та проведення мандрівної виставки, створення порт фоліо, проведення навчальних майстер-класів з виготовлення виробу з тіста, налагодження кроссекторального партнерства культури, туризму та малого бізнесу в напрямку активізації роботи зі спадщиною як економічним і культурним потенціалом для сталого розвитку сільської громади. Створення інтерактивного бібліотечного та музейного простору, впровадження нових бібліотечних послуг, що будуть доступні онлайн (зокрема віртуальна читальна зала, віртуальний тур) для інтерактивної взаємодії бібліотеки та музею з відвідувачами, створення широкого спектру активностей наживо та онлайн для маломобільних (інклюзивних) категорій населення, впровадження імерсивних технологій.

Комунальний заклад “Городоцька публічна бібліотека” Городоцької міської ради Львівської області – проєкт «Створення інтерактивного бібліотечного простору».

Щоб зберегти бібліотеку як інформаційно-культурний центр, при цьому залишивши їй функціональні завдання, необхідно перетворити бібліотеку в сучасний публічний інтерактивний простір, який має виражене і в плануванні простору, і в зміні контенту та принципів формування програм. Потрібно не просто організувати доступ до книги, а розширити засоби отримання знань та інформації завдяки новим підходам і сучасним інтерактивним технологіям.

Дрогобицька централізована бібліотечна система Дрогобицької міської ради Львівської області – проєкт «Створення інтерактивного простору з послугами і можливостями сучасної бібліотеки».

У Дрогобицькій громаді центральна бібліотечна система включає в себе тридцять бібліотечних закладів. Така велика база бібліотек потребує нових підходів до роботи. Сучасні бібліотеки мають перетворитися з місць, де збираються друковані матеріали, на місця, де можна отримати нові знання й з користю провести час. Поступово відбувається перетворення бібліотек на сучасний простір з використанням сучасних технологій. Найбільш поширеними напрямами є застосування доповненої реальності. В сучасних бібліотеках все частіше доступ до інформаційних продуктів надається із використанням доповненої реальності. Використання у діяльності бібліотеки мультимедійних засобів надає можливість представити більші обсяги інформації більшій кількості відвідувачів.

Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Кам’яна-Бузької міської ради  – проєкт «Мультифункційна бібліотека – територія пізнання та дозвілля».

Проект передбачає перевтілення публічної бібліотеки у м. Кам’янка-Бузька у інноваційний літературний, творчий простір, де не лише знаходяться книги, а й розкриваються таланти, проводяться цікаві бесіди, презентації, виставки, соціальні, наукові, літературні заходи. В рамках проекту буде облаштовано сучасний та комфортний інтер’єр, оновлено книжковий фонд, придбано сучасні гаджети для інтегрування молоді в інтерактивний простір навчання та особистісного розвитку, придбано нові сучасні меблі та комплектуючі елементи.

Комунальний заклад “Міські публічні бібліотеки” Житомирської міської ради – проект “Земляк для покоління Z або Простір Z”.

Проект ставить за мету презентувати для широкого доступу цифрові культурні продукти, що створені на фундаменті бібліотечного простору та музейної експозиції разом з засобами кіномистецтва і художньої літератури – творчої спадщини Василя Земляка. В результаті буде створено інтерактивний бібліотечний «Простір Z» доступний в офлайн і онлайн форматах, зокрема для підлітків та молоді, що стало можливим завдяки використанню сучасних цифрових технологій (онлайн–платформа, веб-сайт, екскурсія в форматі 360, інтерактивна мапа «Всесвіт Земляка», 3D – анімований ролик віртуальної реальності на основі сюжету фільму «Вавілон ХХ») та технічних засобів (інтерактивний дисплей, сенсорний кіоск, окулярів віртуальної реальності oculus quest).

Рівненська обласна бібліотека для молоді – «Цифровий інформаційно-бібліографічний ресурс «Замки та фортеці Рівненської області»

Інформаційно-бібліографічний ресурс «Замки та фортеці Рівненщини» це – синтезований, узагальнений, тематично згрупований бібліотечний інформаційний продукт, який містить консолідовану інформацію про визначні пам’ятки історії, культури та архітектури Рівненщини та спрощує її пошук для користувача. Мета проекту – привернути увагу дітей та молоді до культурної спадщини Рівненщини засобами електронних бібліографічних продуктів, вільного доступу до інформації через створення сучасного технічно оснащеного креативного простору бібліотеки. Реалізація проекту дасть можливість дослідити у фондах бібліотеки накопичений значний обсяг друкованих видань, що містять інформацію про замки та фортеці Рівненщини, створити інформаційно-бібліографічний ресурс та популяризувати серед широкої аудиторії через сайт бібліотеки, електронний каталог, соціальні мережі шляхом обміну бібліографічними даними з іншими системами в режимі online, зокрема розміщенням на екрані інформаційно-сенсорного кіоску.

Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка – проєкт «Літературна мапа України ХІХ-ХХ століття».

Планується зібрати, проаналізувати та візуалізувати (цифровізувати) дані про українських письменників ХІХ-ХХ століття (в тому числі мітки, сліди), наприклад: місця їхнього перебування, місця дії та літературних героїв, пов’язані локації (музеї, вулиці, пам’ятники), літературні фестивалі сучасності, пов’язані з літераторами. На основі зібраних даних планується створити цифрову мапу зі зручним пошуком об’єктів (за письменником, місцевістю тощо), можливістю побудови власних віртуальних маршрутів та подання запиту на розміщення нового об’єкту. Мапа буде мати українську та англійську версії. Буде проведено конкурс серед школярів на створення віртуальних турів на основі даної мапи. Найкращі віртуальні подорожі будуть додані на мапу. На основі мапи планується створення фізичних літературних стежок.

Комунальний заклад “Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка” – проєкт «Віртуальна бібліотека чернігівської фотографії».

Мета проєкту: збереження та популяризація історико-культурної фотографічної спадщини Чернігівщини, передача її наступним поколінням; спонукання молоді до пізнання історії краю; розширення партнерських відносин митців та колекціонерів України; ствердження соціокультурної ролі проєкту у формуванні національної ідентичності та розвитку відповідальної, освіченої громади. Очікуваний результат: створення всесвітньо доступного електронного ресурсу «Віртуальна бібліотека чернігівської фотографії», де будуть вміщені світлини 1880-1920 рр. з науковими статтями провідних істориків, краєзнавців і мистецтвознавців Чернігова; створення доступного порталу, де можна ознайомитися з невідомими джерелами та етнологічними дослідженнями про історію Чернігово-Сіверщини; покращення промоції фотомистецтва краю. Реалізація проєкту планується з 1 червня по 30 жовтня 2022 року. Повна вартість проєкту 509250 грн.

Програма  «Ґранд подія»

Благодійна організація “Благодійний фонд “Бібліотечна країна” – проєкт «Перший відкритий Форум публічних бібліотек м. Києва та І Виставка-ярмарок нон-фікшн літератури “Сковорода”.

Перший відкритий Форум публічних бібліотек м. Києва та I Виставка-ярмарок нон-фікшн літератури “Сковорода”. Вперше в Україні в максимально інтерактивному інноваційному форматі фасилітаційної сесії пройде бібліотечний Форум публічних бібліотек м. Києва відповідно до найкращих міжнародних фасилітаціїних практик, з максимальним залученням бібліотекарів до обговорень та роздумів. На базі напрацювань Форуму буде розроблено політики та дорожня карта розвитку публічних бібліотек столиці України. У рамках Форуму вперше буде проведено ярмарок нон-фікшн літератури від українських видавців, який буде сприяти кроссекторальній взаємодії, знайомствам, обміну досвідом. Форум пройде під знаком творчості Григорія Савича Сковороди, 300-річний ювілей якого відзначається цього року.

Програма «Культура. Регіони»

Комунальний заклад Новоград-Волинська міська бібліотека  – проєкт «Вільний кінозал в бібліотеці».

Створення кінотеатру на базі бібліотеки-філії №5 у місті Новоград-Волинський. Модернізація бібліотеки за європейським зразком передбачає організацію при бібліотеці кінозалу для безкоштовних кіно-, відеопереглядів та навчально-художніх кіносеансів. Спрощення доступу молоді до кінодозвілля, привернення уваги до можливостей сучасної бібліотеки та популяризація її.

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА МІСЬКА ЦЕНТРАЛІЗОВАНА БІБЛІОТЕЧНА СИСТЕМА –  «БібліоФЕСТ-2022».

8 локацій різних тематичних напрямів: поетична, інформаційна, інклюзивна, воркшопи, майстер класи, бібліотечна фотозона, локація з представленням творчості людей “золотого віку”, простір віртуальної реальності.

Матеріал підготувала

провідний бібліотекар Валентина Горчинська

КОМЕНТАРІ:

  1. Pingback: ЗМІ про нас - Бібліотека ім. Лесі Українки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)