Шановні колеги!
Пропонуємо ознайомитись із аналітичною запискою «ІСТОТНІ ПИТАННЯ ПОЛІТИК: БІБЛІОТЕКИ», яка розроблена в рамках проєкту (Rapid Expert Support for Culture and Media Policies in Ukraine), що здійснює «Центр “Регіональний розвиток”» Агенції економічного розвитку за фінансової підтримки Європейського Союзу.
В документі підсумували 6 істотних питань політики (проблеми, які заважають розвиткові підсектору і щоб розв’язати які, можливо, необхідне втручання на рівні держави). А також подали пропозиції змін до законодавства.
Декілька тез, з якими можна детальніше ознайомитись в цій аналітичній записці:
◊ Бібліотечна система має низку серйозних проблем, які виникли та не вирішувалися десятиліттями, а з початком повномасштабного вторгнення росії лише загострилися.
◊ На початок 2024 року в Україні налічували 12908 публічних бібліотек.
◊ На початок 2024 року лише 2093 бібліотек мали мультимедійне обладнання, 7033 – комп’ютерну техніку, а доступ до інтернету – 5741 заклад.
◊ Зниження професійного рівня бібліотечних кадрів негативно впливає на якість роботи бібліотек загалом і на бібліотечний сервіс зокрема. Основним чинником, який негативно впливає на кадровий потенціал бібліотек, є низький рівень оплати праці (переважна більшість українських бібліотекарів отримують заробітну плату на рівні мінімальної, незалежно від посади та рівня освіти).
◊ Фонди публічних бібліотек не оновлюються відповідно до Державних соціальних нормативів за причини відсутності фінансування на закупівлю видань. Керівники органів місцевого самоврядування вважають фінансування на оновлення фондів шкільних бібліотек зайвою витратою коштів.
◊ В Україні скорочення мережі публічних бібліотек відбувається з недотриманням нормативів, коли органи місцевого самоврядування закривають бібліотеки без дотримання норм законодавства та не забезпечують розвитку нестаціонарних форм бібліотечного обслуговування.
◊ Відбувається погіршення якості роботи бібліотек через номінальну трансформацію: приєднання до центрів культурних послуг.
Запрошуємо ознайомитись з аналітичною запискою про стан бібліотек в Україні, яку написали експерти проєкту RES-POL.: https://www.ppv.net.ua/uploads/work_attachments/RES-POL_Libraries_2024.pdf
Авторки аналітики:
- Оксана Бруй – заступниця генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, президентка ВГО «Українська бібліотечна асоціація», голова Наглядової ради Українського інституту книги, кандидатка наук із соціальних комунікацій;
- Світлана Кравченко – завідувачка науково-методичного відділу Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого;
- Наталія Розколупа – заступниця генерального директора Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого, заслужена працівниця культури України.