Про переможців Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року 2024»

До Всеукраїнського дня бібліотек Президія ВГО Українська бібліотечна асоціація визначила переможців цьогорічного конкурсу «Бібліотека року».

Вже за доброю традицією на блозі НМВ НБУ України ім. Ярослава Мудрого меиодисти публікують проєкти бібліотек-переможців 2024 року.

Цьогоріч серед усіх проєктів, максимальну кількість балів ( за інноваційність, ефективність, вплив та актуальність)  отримав проєкт  «Сучасний освітній безпечний простір CLUST Space» від Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І. Денисенка (Бібліотеки КПІ).

Публікуємо повний варіант заявки Бібліотеки КПІ .

Сучасний освітній безпечний простір CLUST Space

Створення умов для безпечного безперервного навчання стало одним із головних викликів для української освіти після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. Готової (або легкої) відповіді на це питання не було. Але все колись буває вперше, і 25 січня 2024 року в Бібліотеці КПІ відчинив свої двері перший в Україні освітній безпечний простір CLUST Space – простір мрії, натхнення, спокою і затишку. Він став першим в Україні смартукриттям на базі бібліотеки, яке дає можливість організувати безпечний та безперервний освітній процес. CLUST Space –  мультифункціональний простір з усіма принадами коворкінгу, читальної зали та функціями укриття, в якому наші користувачі, а особливо студенти, мають всі можливості для розвитку своїх ідей та проєктів.

Саме такою сучасною, комфортною, орієнтованою на потреби користувача ми прагнули бачити всю Бібліотеку КПІ, і рік за роком генерували нові ідеї та втілювали їх у життя. Але повномасштабне вторгнення росії в Україну змусило нас відкласти усі наші плани й мрії з модернізації/реновації приміщення бібліотеки. В нових реаліях нашого життя такі зміни здавалися нереальними. Тож ми зосередилися на тому, що можемо своїми силами робити для користувачів тут і зараз: розвивали послуги й ресурси, удосконалювали сервісність.

Але, зрозумівши, що наша сучасність – це передусім безпека, ми переглянули своє уявлення про те, якою зараз має бути бібліотека. Восени 2022 року наша команда долучилася до реалізації проєкту Smart Shelter CLUST Space – створення інноваційних укриттів на базі закладів вищої освіти, ініціатором якого є компанія CLUST. Щойно пролунала ідея створення такого смартукриття на базі КПІ ім. Ігоря Сікорського, ми переконали адміністрацію та студентів університету, а також зовнішніх партнерів: цей проєкт варто реалізувати саме в бібліотеці.

Запропоноване нами бачення майбутнього безпечного освітнього простору реалізував архітектор Павло Пекер зі своєю командою Peker&Partners. Павло, маючи досвід реалізації подібних безпекових рішень в Іраку та Лівії, мав можливість застосувати його під час роботи над нашим смартукриттям. Звісно, над фінальною концепцією проєкту працювали всі – бібліотека, адміністрація університету, архітектор, також ми залучили студентів університету, думки та пропозиції яких були враховані при написанні концепції простору.

Для того, щоб рухатися далі, необхідно було звільнити від книжок та стелажів приміщення колишнього книгосховища площею 600 квадратних метрів. Самотужки бібліотекарі це завдання не подужали б – але на допомогу прийшли наші студенти! Восени 2022 року, у період, коли росіяни почали масовані атаки на Київ ракетами та новими на той час “шахедами”, а наші енергетика переживала перші стабілізаційні відключення та перші блекаути, бібліотекарі та студенти КПІ разом перемістили з книгосховища близько 400 000 видань. Часом це доводилося робити при світлі ліхтарів – але ми не зупинялися та не опускали руки.

Ця спільна справа об’єднала нашу спільноту. Чимало студентів тоді вперше побачили одне одного після вимушеного навчання в онлайні (спочатку через ковід, а потім через війну). Цей проєкт дав змогу і їм, і нам відчути міцність, стійкість, небайдужість капеішної спільноти, відчути свою потрібність.

Але попереду було ще багато роботи. Ми провели десятки робочих зустрічей, прописали бізнес-модель функціонування простору, склали безліч кошторисів, описів та презентацій.

Загалом проєкт CLUST Space став реальністю завдяки командній роботі сили-силенної людей: компанії CLUST, КПІ ім. Ігоря Сікорського, Бібліотеки КПІ, архітектурної студії Peker&Partners, ремонтно-будівельної компанії Partner Create, інжинірингової компанії Apfel Group. Проєкт реалізований за підтримки Міністерства освіти і науки України, Київської міської державної адміністрації, Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

CLUST Space – це 15 місяців роботи від ідеї до втілення: три місяці на розроблення дизайну та проєктної документації, сім місяців фандрейзингу (418 000 доларів залучених інвестицій) та п’ять місяців ремонтних робіт. Саме стільки часу бібліотека жила цим проєктом, який згуртував усю нашу команду в період страху й невизначеності. І з кожним місяцем роботи ми все більше переконувалися в тому, наскільки актуальним та необхідним є створення смартукриття, наскільки це завдання “на часі”. Об’єднати велику команду професіоналів, звернутися до найкращого світового досвіду, максимально адаптувати його під наші актуальні умови, та втілити у життя це нове бачення у бібліотеці, місці, де згуртовується велика університетська спільнота – це все історія створення Smart Shelter CLUST Space.

Концепція простору

CLUST Space – це передусім про безпеку, освіту та технології, комфорт. Це смартукриття – простір, що легко трансформується з комфортного та безпечного укриття у відкритий освітній майданчик, місце для командної та індивідуальної роботи; платформа для проведення лекцій, конференцій, хакатонів, а також читальний зал із популярними книжками.

Простір сертифікований ДСНС як укриття, має два виходи, оснащений системою вентиляції та кондиціонування (підтримує комфортний клімат у смартукритті й може працювати навіть у разі екстремальних умов: під час хімічної та радіаційної загрози – протягом 72 годин), системою пожежної безпеки та системою відеоспостереження, мережею «Інтернет», Wi-Fi.

Під час проєктування CLUST Space ми намагалися максимально врахувати потреби майбутніх користувачів, і відповідно до них розробили й реалізували зручне зонування:

  • Спільний простір для навчання/роботи, що трансформується в лекторій на 100 місць.
  • Кімнати для зустрічей/заходів – окремі мініпростори, де є все необхідне, щоб провести зустріч, перемовини, невеликий захід, працювати з командою над проєктом. Кожна кімната особлива, враховує певні інтереси: є дві кімнати, що ідеально підходять для командних обговорень, кімната для навчань, дві скайп-кімнати, в яких найзручніше провести зустріч по відеозв’язку чи попрацювати на самоті.
  • Читальня – місце для проведення часу з книгою (хоча читати можна скрізь!).
  • Релакс-зона – місце відпочинку і дорослих, і дітей, де можна пограти в настільні ігри, сісти у м’яких пуфах з книгою, подивитися телевізор, зробити кілька вправ у спортивному куточку.
  • Кафетерій – зона, в якій є все необхідне для того, щоб підкріпитися: холодильник, мікрохвильова піч, чайник, питна вода.
  • Кімната для сну (чотири ліжка) – на випадок довготривалої роботи простору як укриття.
  • Вбиральня з туалетними та душовою кабінками. Одна з туалетних кабінок – інклюзивна.
  • Рецепція – місце, де бібліотекарі готові допомогти, відповісти на всі «що, де, як».

Звісно, родзинкою нашого простору є книги. Від самого початку роботи над проєктом ми наполягали на тому, що в CLUST Space має відчуватися атмосфера сучасної бібліотеки, це місце має транслювати наші цінності. Смартукриття стало першим простором бібліотеки з відкритим доступом до книжок: ми забезпечили усі видання антикрадіжними наліпками і встановили антикрадіжні ворота біля виходу з бібліотеки, а згодом плануємо запровадити відкритий доступ по всій бібліотеці.

За нашою концепцією, книги виконують в смартукритті чимало функцій: розвиток, популяризація читання, психологічне розвантаження, навіть зонування. У просторі з хорошими книжками неможливо не читати – переконані ми. Тож важливим наступним кроком стало створення окремої колекції книг та інших засобів для змістовного дозвілля та розвитку – спеціально для CLUST Space.

Ми розіслали низці видавництв та IT-компаній листи з пропозицією порекомендувати та подарувати в наш простір нові нон-фікшен та художні книжки, й чимало з них радо відгукнулися. Думаючи про психологічне розвантаження й змістовне дозвілля користувачів, наша команда звернулася до продавців настільних ігор із проханнями подарувати нам популярні настільні ігри, і так само отримали чимало дарунків.

Бібліотекарі та спільнота КПІ теж доклали багато власних зусиль для розвитку простору: ми дарували книжки (і для дорослих, і для дітей), настільні ігри, наповнили дитячий куточок іграшками тощо. До відкриття простору ми зібрали більше 1000 нових книг та доповнили колекцію виданнями з фонду бібліотеки.

Активною є зона «Що почитати від…», де презентуються книги, які рекомендують наші дарувальники. Це і приватні особи, і видавництва, і бізнес-компанії.

Розвиток простору

Звісно, робота з наповнення колекції не припинилася після відкриття: до неї постійно додаються книги для саморозвитку, змістовного дозвілля, професійного зростання, відпочинку та психологічного розвантаження під час повітряних тривог – видання, які щиро радять до читання лідери думок, фахівці з різних сфер та просто небайдужі читачі.  Наразі колекція налічує близько 2 000 видань.

Зусиллями команди Бібліотеки КПІ ми реалізували проєкт навігації простору. Наші проєктні та PR-менеджери  розробили навігацію для кожної зони CLUST Space: серію наліпок для зручності  орієнтування та користування можливостями простору.

Ще ми запровадили систему онлайн-бронювання на сайті бібліотеки, яка дає змогу нашим користувачам заздалегідь бронювати собі потрібну кімнату на певну дату та час: «Забронювати кімнату для зустрічі заходу». Реалізація цього завдання стала для нас цікавою та нестандартною задачею. Для цього ми прописали ТЗ (послідовність дій користувача для бронювання кімнат) і відповідно налаштували плагін WordPress для бронювання зустрічей і подій  на сайті бібліотеки. Зокрема, відобразили необхідні послуги та їх надавачів; розділили послуги за категоріями користувачів (платні та безоплатні); додали описи та фото кожної із запропонованих кімнат; налаштували можливість бронювати кімнату не на 1 годину (стандарт), а протягом робочого дня; додали додаткові обов’язкові поля при бронюванні для покращення обслуговування користувачів; налаштували розсилку підтвердження/скасування бронювання.

Ми розробили бізнес-модель функціонування простору, щоб мати змогу підтримувати його в належному стані після відкриття. Популярність простору серед студентів та викладачів, значні навантаження під час повітряних тривог, щотижневі заходи – усе це вимагає чималих витрат на підтримку простору. Саме тому ми запровадили платні послуги: «Стати користувачем» (послуга платна тільки для сторонніх користувачів), «Організувати захід» (послуга платна, якщо захід закритий або комерційний), «Друкувати, копіювати, сканувати документ», «Забронювати кімнату для зустрічі/заходу» (послуга платна тільки для сторонніх користувачів). Та, звісно, більшість послуг бібліотеки лишилися безкоштовними для наших користувачів.

Життя простору

Із моменту відкриття CLUST Space одночасно працює як освітній простір, читальна зала, івент-майданчик та укриття, пункт незламності – власне, дає змогу нашим користувачам жити тут своє активне життя:

  • Навчатися, готуватися до пар, працювати над проєктами.
  • Вести пари для студентів.
  • Захищати свої дисертації.
  • Відвідувати/проводити заходи.
  • Генерувати та втілювати ідеї.
  • Грати з друзями в настільні ігри.
  • Читати та вишуковувати новинки «Що почитати».
  • Спілкуватися, знайомитися, сміятися, відпочивати, знаходити свою спільноту.
  • Заряджати гаджети під час вимкнення електроенергії, користуватися Wi-Fi та стаціонарним гаджетом.
  • Заварювати чай, зберігати бутерброди/обіди в холодильнику, обідати разом 🙂.
  • Відпочивати вночі під час тривоги, користуватися душовою кабіною.

Звісно, така багатофункціональність простору – це неабиякий виклик. І цей виклик взяла на себе новостворена команда простору. Першими адміністраторами CLUST Space стали два випускники КПІ (ще вчорашні студенти) – В’ячеслав і Віра, які долучилися до нашої команди. Вони вітали перших користувачів смартукриття, супроводжували перші заходи та зустрічали перші повітряні тривоги в просторі. Наразі команда налічує вже 5 людей, яким вдається жонглювати цією багатозадачністю, зберігаючи сервісність і транслюючи цінності бібліотеки.

Відкриття цього простору дало нам змогу продовжити організовувати якісні заходи для наших користувачів, не підлаштовуючись під повітряні тривоги. Наразі в CLUST Space проходять найважливіші події університету, і навіть деякі важливі події на рівні держави (як-от зустріч Володомира Зеленського із молодими вченими та представниками Малої академії наук).

За 8 місяців нам вдалося разом із партнерами провести у просторі близько 100 заходів різних форматів, які відвідало 8 000 осіб:

  • Майстерклас зі створення колажів від Катерини Бондарець.
  • Ярмарку мейкерів Maker Faire.
  • Лекцію «Як почати бізнес з нуля та стати успішним бізнесменом?» від Артема Гавронського.
  • XI Міжнародний молодіжний фестиваль соціальної реклами «Інший погляд»
  • Лекцію «Астробіологія та пошуки життя в Сонячній системі» від Юліани Кузнецової.
  • Всеукраїнський фестиваль креативної молоді «CreativeHub».
  • Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт зі штучного інтелекту 2024.
  • Тренінг із психологічної підтримки.
  • Конкурс інноваційних стартап-проєктів «Стійке місто».
  • Міжнародну літню школу з аналізу даних.
  • Буткемп «Наука та інновації заради відродження України».

Також простір наживо прийняв нашу III Міжнародну науково-практичну конференцію «Стратегії розвитку бібліотек: від ідеї до втілення».

За цей час у просторі відбулися 24 екскурсії, які відвідало 200 осіб. Для нас важливо, що серед них було чимало наших колег-бібліотекарів, з якими ми мали змогу поділитися досвідом та надихнути.

Також CLUST Space став майданчиком для розвитку спільнот. Наприклад, для спільноти університетських шахістів, які відточують тут свої вміння та проводять шахові турніри. Зокрема, в смартукритті відбувся Чемпіонат міста Києва з шахів серед професорсько-викладацького складу закладів вищої освіти та Всеукраїнський турнір із шахів (бліц) пам’яті В’ячеслава Максимовича Чорновола. Загалом це 8 турнірів та близько 800 учасників – у тому числі і школярі молодших класів, для яких було організовано перший турнір.

Якщо говорити в цифрах, то 8 місяців діяльності CLUST Space це:

  • більше 34 000  відвідувань.
  • 100 заходів різних форматів.
  • 216 повітряних тривог, під час яких у будні дні в просторі перебувало одночасно до 250 людей.

Перш, ніж CLUST Space став реальністю, наша команда планувала, візуалізувала та уявляла, як виглядатиме цей простір. Тепер ми почали візуалізувати іншу картину: як після Перемоги України, коли сигнали повітряної тривоги залишаться в минулому, цей простір відкриватиме свої двері не як укриття, а виключно як сучасний освітній простір, де народжуються та втілюються ідеї.

Визнання проєкту

Ідея створення інноваційного укриття (соціального стартапу) CLUST Space стала Кращою ідеєю проєкту на SIKORSKY CHALLENGE в 2022 році.

Також CLUST SPACE здобув перемогу в номінації «Підтримання освіти, культури та спорту» конкурсу соціальних ініціатив «Відповідальна країна 2.0» від MMR та отримав премію DOU 2023 в номінації «Найкраща некомерційна ініціатива, яка сприяє розвитку ІТ-галузі».

Статистичні дані про Науково-технічну бібліотеку ім. Г. І. Денисенка

за 2023 рік

  1. Бюджет
  • Державне фінансування: 5 090 899,59 грн
  • Недержавне фінансування: 14 120 073,63 грн
  1. Обсяг фондів

Основний фонд бібліотеки станом на 1 січня 2024 року налічував 2 331 928 примірників / 423 584 назви:

  • документи на паперових носіях — 2 263 301 примірник / 355 017 назв;
  • документи на електронних носіях із записом (CD, DVD тощо) — 1 506 примірників / 1 446 назв;
  • власні мережеві електронні документи — 57 628 назв;
  • мережеві віддалені документи (передплачені) — 9 493 назви.

Фонд рідкісних і цінних документів — 9 120 примірників / 5 478 назв.

Обмінний фонд бібліотеки станом на 1 січня 2024 року налічував 3 609 примірників.

  1. Кількість користувачів і відвідувань

Кількість користувачів — 27 147, з них студентів — 22 798.

Загальна кількість відвідувань бібліотеки у 2023 році становила 7 039 317, зокрема фізично — 94 322, дистанційно — 6 944 995.

  1. Кількість співробітників

Кількість працівників бібліотеки — 120:

  • технічних працівників — 17;
  • бібліотечних працівників — 95;
  • адміністрація — 8.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Optionally add an image (JPEG only)