15 березня Міністерство культури України спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань культури і духовності спільно провели круглий стіл на тему: «Децентралізація у сфері культури: можливості та виклики».
Були обговорені переваги і виклики децентралізації яка відбувається в державі.
Міністр культури України Євген Нищук зазначив: «Одним із наших основних завдань в умовах децентралізації є донесення до місцевих органів влади і новостворених громад, що сьогодні культурні інституції несуть набагато ширші функції, аніж за принципом радянської ідеології в них вкладалося, а також те, що успішний розвиток регіонів безпосередньо пов’язаний з новим баченням культури. Це нові робочі місця і розвиток малого бізнесу. Сьогодні необхідно запропонувати моральне оновлення культурних закладів, переглянути їх функціональне навантаження, ввести соціальну і економічну складову в концепцію вирішення проблеми локальних закладів культури».
Серед питань, що піднімалися на круглому столі:
забезпечення культурі, як на загальнодержавному так і на регіональному рівнях, гідного місця у суспільному сприйнятті,
законодавче забезпечення процесів децентралізації у сфері культури,
збереження закладів культури,
осучаснення локальних культурних інституцій,
рівний доступ до культурних послуг,
збереження та розвиток мистецької освіти в умовах децентралізації,
формування системи управління у сферах культури і мистецтв і ін.
До кінця року Міністерство культури планує реалізувати такі завдання:
забезпечити включення компоненту культури до основоположних нормативно-правових актів, які розроблятимуться з метою впровадження реформи децентралізації: виробити диференційовані моделі функціонуван6я закладів культури;
розробити і затвердити мінімальні стандарти забезпечення культурними послугами;
активізувати проведення заходів у місцевих громадах щодо адвокації культурних прав.
Своїм досвідом успішної реалізації реформи децентралізації у сфері культури та ефективної діяльності мистецьких закладів поділилися представники з Рівненщини. Так, заступник начальника управління культури і туризму рівненської ОДА Світлана Хомяк представила успішно реалізовані проекти – Культурно-дозвіллєві комплекси та нові форми роботи бібліотек регіону в умовах децентралізації.
Про можливі наслідки та ризики здійснення децентралізації для культурного простору України висловився Павло Гудімов: «Коли ми сьогодні говоримо про небезпеки децентралізації, ми маємо розуміти, що це небезпека децентралізації культурних процесів, яка відбувається на зниженні культурного рівня. Тобто, якби ми були розвиненою країною з поставленою централізованою системою, а потім переходили до децентралізації це було б нормально. На сьогодні я бачу неймовірний контраст між культурними центрами та всією іншою Україною. Чим це нам загрожує – культурні центри будуть розвиватися і надалі, а всі інші місця культурно нівелюватися».
З поміж інших загроз, він виділив також запровадження креативних індустрій, які для країни з досить невисоким рівнем культури, на його думку, може призвести до підміни цінностей та понять.
Під час свого виступу Павло Гудімов також зупинився на необхідності збереження ролі музеїв і бібліотек – які є важливими культурними центрами у кожній місцевості.
Про завдання Міністерства культури та їх рішення детальніше на сайті